Reklama:

Czy są jakieś sposoby na złagodzenie aury? (2032)

Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta

Komentator
29-01-2012, 19:36:09

gosia1954 2012-01-29 A i jeszcze zapomniałam dodać ,że nie masz monopolu na dobre rady ,też możesz się mylić.
Nikt z nas nie ma monopolu na dobre rady ale mozna zmniejszyc margines bledu do 1% racjonalna analiza i spojrzeniem z boku przez kogoś kto zna rozne zachowania i nie jest zaangazowany emocjonalnie.
Osoby kierujace sie glownie emocjami graja swoim zyciem w ruletke i narazaja sie na graczy tymi emocjami,krtorzy czesto nie maja zamiaru zakladac rodziny,a jak pojawi sie dziecko to czesto znikaja.
Samotnych matek w dzisiejszych czasach nie brakuje,ktore sobie potem wmawiaja ze same sobie poradza i nie potrzebuja nikogo,czesto mozna uslyszec takie słowa.
Niektóre z czasem zaczynaja szukac partnera ale stosuja nadal te same schematy i stawiaja glownie na emocje ,popelniajac te same bledy.
Moim zdaniem lepiej zmniejszyc ryzyko bledu najpierw racjonalnie myslac a potem uwolnic emocje.
gość
29-01-2012, 19:38:42

Drgawki wywołane migreną
Drgawki to jeden z najczęściej występujących objawów chorobowych. Z danych statystycznych wynika, że około 5-8% populacji choć raz w życiu przebyło chociaż jeden napad drgawek w życiu. Drgawki są to nagłe drgania całego ciała, może im towarzyszyć krótkotrwała utrata przytomności. Napady drgawek występują w wyniku powstawania w mózgu ognisk neuronów o nieprawidłowej budowie lub nieprawidłowym przewodnictwie – czyli zaburzeniami w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.
Jakie inne objawy towarzyszą drgawkom?
W czasie napadu drgawek mogą zdarzyć się wymioty, lub bezwiedne oddanie moczu i kału. Największe niebezpieczeństwo w czasie napadu drgawek stwarza możliwość powstania urazu u pacjenta, zwłaszcza gdy drgawkom towarzyszy utrata przytomności. Czas trwania drgawek może być różny, ale zazwyczaj trwa kilka minut.
Przyczyny powstawania drgawek
Istnieje wiele przyczyn powstawania drgawek:
schorzenia przewlekłe układu nerwowego np. padaczka,
wysoka gorączka (szczególnie u dzieci),
zatrucia np. lekami lub alkoholem,
zaburzenia metaboliczne,
uraz głowy,
bóle migrenowe,
guzy mózgu,
zakażenia ośrodkowego układu nerwowego.
Postepowanie w czasie drgawek
W czasie napadu drgawek powinno się ochraniać głowę pacjenta żeby zapobiec jakimkolwiek urazom. Jeśli wystąpią wymioty głowę pacjenta powinno się odwrócić na bok – najlepiej ułozyć pacjenta w tzw. pozycji bocznej ustalonej. W czasie napadu nie powinno się pacjentowi podawać płynów ani leków, najlepiej zostawić pacjenta w spokoju. Nie powinno się wkładać jakichkolwiek przedmiotów do ust pacjenta.
Napad drgawkowy
Drgawki mają różnorodny charakter mogą być uogólnione, czyli dotyczyć całego ciała. Zazwyczaj przebiegają z utratą przytomności i bezwiednym oddaniem moczu i kału, oraz bezwiednym przygryzieniem języka. Chorzy często mają pianę na ustach. Napad może być poprzedzony aurą, czyli objawami, które zwiastują napad drgawkowy – chory wie, że niedługo nastąpi napad drgawek. Do takich objawów należą: drętwienie kończyn, zaburzenia widzenia, odczuwaniem różnych zapachów. Chorzy nie pamiętają co się wydarzyło w czasie napadu, a po napadzie mają ograniczoną świadomość.
Drgawki mogą też być tzw. ogniskowe czyli dotyczyć części ciała np. ręki, nogi lub twarzy. Mogą też przybierać postać wrażeń zmysłowych (wzrokowych, węchowych, czuciowych, smakowych) chory ma wtedy wrażenie, że czuje zapachy i smaki, których nie ma, lub ma mroczki przed oczami.
Napady drgawek mogą wystąpić u każdego człowieka, a najbardziej prawdopodobne jest ich powstanie u dzieci, których układ nerwowy jest jeszcze niedojrzały lub u osób, u których próg drgawkowy jest obniżony.
Drgawki migrenowe a ataki padaczki
Drgawki wywołane przez migrenę są to powikłania migreny. W przypadku drgawek wywołanych przez migrenę najważniejszą sprawą jest wykluczenie innych przyczyn drgawek a w szczególności padaczki. Zazwyczaj napady niepadaczkowe są krótsze i mniej nasilone. Padaczkę rozpoznaje się wtedy gdy napady drgawek powtarzają się. Tylko u 40-50% osób po pierwszym ataku drgawek wystąpią kolejne. Pojedynczy napad drgawek, który występuje z powodu drobnych nieprawidłowości w działaniu ośrodkowego układu nerwowego nie jest podstawą do rozpoznania padaczki. Padaczkę można rozpoznać jeśli napady drgawek występują wielokrotnie i jeśli wystąpią zmiany w zapisie EEG.
Diagnostyka napadów migrenowych
Jeśli u pacjenta wystąpią drgawki należy przeprowadzić dokładną diagnostykę. Poza badaniem neurologicznym i odpowiednim zebraniem wywiadu przez lekarza wykonuje się podstawowe badania krwi, EEG oraz badania obrazowe np. tomografię komputerową. Dokładny wywiad i diagnostyka pozwolą na ocenę czy napad drgawek został wywołany przez atak bólu migrenowego czy też istnieje inna przyczyna. Bardzo ważna w takich sytuacjach jest również relacja świadków napadu.
U osoby, która cierpi na migrenę jeśli wykluczy się inne możliwe przyczyny powstawania drgawek należy wziąć pod uwagę, że drgawki są wywołane atakami bólu migrenowego i to prawdopodobnie ból migrenowy jest czynnikiem wywołującym drgawki. Leczenie migreny polega przede wszystkim na zapobieganiu bólu.
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]
gość
29-01-2012, 19:41:36

Nudności i wymioty a migrena
Migrena jest chorobą dotykającą większość populacji. Szacuje się, że cierpi na nią blisko 25% ludzi, przy czym stanowi ona problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W większości przypadków pierwsze objawy migrenowe w postaci bólu czy zawrotów głowy obserwuje się w okresie dzieciństwa. Nasilenie choroby przypada jednak na okres dojrzałości i w tym też okresie odsetek chorych jest największy. Zwykle jednak napady migreny ustępują po menopauzie. Bardzo często przy migrenie występują nudności i wymioty.
Przyczyny migreny
Przyczyny migreny nie zostały do końca poznane, jednak najpewniej należy do nich nadmierne wydzielanie serotoniny – substancji zapewniającej napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. W warunkach naturalnej regulacji stężenia serotoniny dochodzi do gwałtownego rozkurczu tych naczyń. Mechanizm ten odpowiedzialny jest właśnie za uczucie bólu głowy. Poza bólem głowy występującym najczęściej w osobnej fazie napadu, chorego nękają inne, równie dokuczliwe objawy.
Nudności i wymioty a migrena
Poważną dolegliwość stanowią nudności i wymioty występujące w przebiegu migreny. Objawy te występują z reguły w fazie bólu migrenowego trwającej od 4. do 72. godzin. Sporadycznie, w przebiegu migreny z aurą, obserwuje się je także w fazie aury oraz w okresie ponapadowym. Oba objawy w znacznym stopniu pogarszają komfort życia codziennego i – podobnie jak ból migrenowy – wymagają podjęcia leczenia. Zarówno nudności, jak i wymioty są, w zestawieniu z napadowymi bólami głowy, dolegliwościami uchodzącymi za charakterystyczne w przebiegu migreny. Są również objawami migreny występującymi – zaraz po bólu – najczęściej. Szacuje się, że na nudności cierpi średnio 90 % chorych, wymioty występują natomiast w 40 % przypadków.
W połączeniu z nudnościami obserwuje się stosunkowo często obniżenie łaknienia. Objaw spotęgować mogą intensywne bodźce, na które chory, w przebiegu napadu, wykazuje znaczną nadwrażliwość. Są nimi silne aromaty, refleksy świetlne lub narażenie na silną operację światła. Chory wykazuje również szczególne uwrażliwienie na dźwięki.
Jak leczyć migrenę?
W przebiegu migreny należy pamiętać o roli wywoływaczy – swoistych czynników wpływających na nasilenie objawów migreny. Chorym zaleca się rezygnację ze spożywania czekolady i owoców cytrusowych. Stanowczo odradza się picie alkoholu oraz produktów zawierających kofeinę.
Ważne jest dbanie o ujednolicenie długości odpoczynku sennego we wszystkie dni tygodnia. Dysharmonia czasu aktywności i snu zależna od określonych okoliczności może skutkować zaostrzeniem objawów migrenowych, w tym nudności i wymiotów. Pacjenci powinni pamiętać o ustabilizowaniu diety i rezygnacji z gwałtownych zmian nawyków żywieniowych.
Nudności i wymioty a migrena - leczenie
Konieczne jest unikanie lub ograniczanie sytuacji stresujących lub mogących wywołać gwałtowne emocje. Szczególnie wrażliwi na bodźce dźwiękowe i świetlne muszą pogodzić się z rezygnacją z rozrywki w dyskotece lub na imprezach masowych, gdzie natężenie obu czynników jest ponadprzeciętne.
W leczeniu nudności i wymiotów przy migrenie, poza eliminacją czynników wywołujących stosuje się ogólnie przyjęte sposoby leczenia migreny, tj. metody farmakologiczne. Podstawą jest jednak konsultacja specjalistyczna i odpowiednie rozpoznanie warunkujące maksymalnie efektywne, zindywidualizowane postępowanie.
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]
gość
29-01-2012, 19:45:27

Zasób wiedzy słownej Dareczka to
ściemniacze,kłamcy, i to chyba na tyle hehehe,poprostu rece i cycuszki mi opadaja,masakra kiedy ty skonczysz człowieku te konwersacje,wiecznie cos masz do powiedzenia na temat tego czego nie dotyczy watek,
Ja mam propozycje otworz watek posiwecony kłutnia,nieszczeroscia itd... duzo by tego wymieniac i tam sie kluc i poruszaj wazne tematy dla ciebie jakimi sa sciemniacze,a nie tutaj i na wielu innych watkach
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]
gość
29-01-2012, 19:47:48

Witaminy to sposób na migrenę
Witaminy nie tylko poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu. Witaminy są w stanie zwalczyć nawet tak trudną w leczeniu chorobę jaką jest migrena. Jeżeli często doskwiera ci ostry, uciążliwy ból głowy, spróbuj kuracji witaminowej. Witaminy znajdziesz w owocach i warzywach oraz w postaci suplementów. Jak zapobiec atakom migreny witaminami? Oto kilka rad.

Krok 1. Zanim zaczniesz stosować witaminy w leczeniu migreny, skonsultuj się z lekarzem!
Krok 2. Według badań z 2004 suplementy diety z witaminą B6 (25 miligramów) o połowę zmniejszają częstotliwość ataków migreny. Oprócz tego, migrena trwała krócej niż normalnie. Witaminy nie tylko sprawiły, że migrena atakowała rzadziej, ale też zmniejszyły intensywność ataków.
Krok 3. 400 miligramów witaminy B2 przez trzy miesiące zmniejszyło potrzebę brania leków przeciwbólowych u ludzi chorych na migrenę.
Krok 4. Witamina B12 także zdaje się pomagać, podawana razem z pozostałymi sugerowanymi w badaniach witaminami.
Krok 5. Badania wskazują, że osoby chore na najcięższą formę migreny – migrenę poprzedzoną tzw. aurą – mogą mieć rzadką mutację genetyczną. Powoduje ona zwiększony poziom aminokwasu zwanego homocysteiną. W nadmiernych ilościach prowadzi on do zwiększenia ryzyka zmian miażdżycowych i zakrzepowych, a także migrenę.
Aby poprawić sytuację chorych na migrenę z aurą, stosuje się kwas foliowy (2 miligramy dziennie) obniżający poziom szkodliwego aminokwasu.
Krok 6. W niektórych przypadkach migrena może być wywołana zbyt wysokim poziomem manganu. Można go unormować witaminą C.
Jak widzisz, witaminy to potwierdzony naukowo oręż do walki z migreną.
Migrena to poważna choroba, lecz często jest lekceważona. Ból głowy nie musi być częścią twojego życia. Witaminy mogą pomóc, jeśli będziesz je stosować regularnie. Jeżeli ból utrzymuje się miesiącami, najlepiej zgłoś się do lekarza.
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]
gość
29-01-2012, 19:55:24

Hej tam powyżej, PROSZĘ JAŚNIE PANA JUŻ NIE PROWOKOWAĆ - bo emocje, argumenty, ściemniacze, zaraz znowu zza winkla wyskoczą... niech już sobie odpocznie od babskiego świata alfa-samiec.
Proste sposoby na ból głowy:
Gdy dopadnie cię ta przykra dolegliwość, nie zamykaj się w pokoju z głową okręconą ręcznikiem i nie czekaj, aż ból sam minie. Działaj. Jest wiele metod, które pozwalają szybko się z nim uporać.
Ból głowy miewa różne przyczyny. Czasami jego sprawcą jest zwykłe przeziębienie, kiedy indziej przepracowanie, stres czy migrena. Bywa i tak, że ból odczuwany najsilniej w okolicach karku czy szyi informuje o skrzywieniu kręgosłupa lub wysokim ciśnieniu. Mimo że daje się we znaki, nie jesteśmy bezsilni. W sukurs przychodzi nam medycyna naturalna i klasyczna. Warto więc wypróbować oferowane przez nie sposoby i wybrać najlepszy z nich.
Akupresura
Uciskanie odpowiednich punktów na ciele pobudza wydzielanie naturalnych substancji przeciwbólowych - endorfin. Ta metoda przynosi ulgę przy każdym rodzaju bólu głowy. Punkty akupresurowe trzeba uciskać rytmicznie ok. 20 razy przez dwie minuty.
- Najpierw palcem wskazującym uciskaj punkt położony między brwiami - w miejscu, gdzie nos łączy się z czołem.
- Potem kciukiem i palcem wskazującym wymasuj - na zmianę w obu dłoniach - punkty między kciukiem i palcem wskazującym.
- Przejdź do wgłębienia znajdującego się na środku karku, tuż pod włosami - naciskaj go palcem wskazującym.
- Na zakończenie wymasuj w obu stopach punkty znajdujące się między paluchem i drugim palcem.
Leki z apteki
Kiedy nie masz czasu na wypróbowanie naturalnych sposobów walki z bólem, sięgnij po gotowe preparaty. Zażyj je, gdy tylko zaczyna się atak.
Bardzo dobrze radzą sobie z bólem głowy środki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna), ibuprofen (np. Ibuprofen, Ibuprom) lub paracetamol (np. Panadol, Apap). Na bardzo silne i często powtarzające się bóle migrenowe lekarz może przepisać preparaty zawierające sumatriptan (np. Imigran).
Masaż
Gładzenie, ugniatanie lub uciskanie napiętych mięśni twarzy i karku pomoże zwalczyć ból wywołany stresem. Osoba masująca staje za twoją głową i kładzie ci dłonie na czole tak, aby kciuki znajdowały się na jego środku, a pozostałe palce obejmowały boki twarzy. Potem powoli przesuwa kciuki w kierunku skroni. Taki ruch powtarza 20-30 razy, za każdym razem przesuwając kciuki nieco wyżej. Następnie masujący kładzie ci prawą dłoń na karku, tuż pod włosami, tak aby kciuk znajdował się po jednej stronie, a reszta palców po drugiej. Przytrzymując lewą dłonią czoło, prawą delikatnie ściska mięśnie karku - 20-30 razy.
Komentatorka
29-01-2012, 19:56:30

Aby leczyć lub zapobiegać migrenie, nalezy brac 200 mg magnezu 2 razy dziennie, podczas posiłków aby zapewnić jego optymalne wchłanianie.
Wapń i witamina D
Niedobór wapnia może zaostrzać symptomy migreny. Naukowcy twierdzą, że kobiety cierpią z powodu migreny częściej niż mężczyźni bowiem są bardziej podatne na niedobór wapnia niż mężczyźni. Większość kobiet doświadcza niskiego poziomu wapnia przed miesiączką lub w fazie owulacji. Hormony które regulują poziom wapnia reagują negatywnie z wysokimi poziomami estrogenu i progesteronu, co powoduje niedobór, który wywołuje migreny.
Jesli chodzi o ten magnez to przetestowany przeze mnie odkad przyjmuje regularnie rzadziej mam bole glowki:)
gość
29-01-2012, 19:58:15

Gość 2012-01-29 20:55:24 Hej tam powyżej, PROSZĘ JAŚNIE PANA JUŻ NIE PROWOKOWAĆ - bo emocje, argumenty, ściemniacze, zaraz znowu zza winkla wyskoczą... niech już sobie odpocznie od babskiego świata alfa-samiec.
Proste sposoby na ból głowy:
Gdy dopadnie cię ta przykra dolegliwość, nie zamykaj się w pokoju z głową okręconą ręcznikiem i nie czekaj, aż ból sam minie. Działaj. Jest wiele metod, które pozwalają szybko się z nim uporać.
Ból głowy miewa różne przyczyny. Czasami jego sprawcą jest zwykłe przeziębienie, kiedy indziej przepracowanie, stres czy migrena. Bywa i tak, że ból odczuwany najsilniej w okolicach karku czy szyi informuje o skrzywieniu kręgosłupa lub wysokim ciśnieniu. Mimo że daje się we znaki, nie jesteśmy bezsilni. W sukurs przychodzi nam medycyna naturalna i klasyczna. Warto więc wypróbować oferowane przez nie sposoby i wybrać najlepszy z nich.
Akupresura
Uciskanie odpowiednich punktów na ciele pobudza wydzielanie naturalnych substancji przeciwbólowych - endorfin. Ta metoda przynosi ulgę przy każdym rodzaju bólu głowy. Punkty akupresurowe trzeba uciskać rytmicznie ok. 20 razy przez dwie minuty.
- Najpierw palcem wskazującym uciskaj punkt położony między brwiami - w miejscu, gdzie nos łączy się z czołem.
- Potem kciukiem i palcem wskazującym wymasuj - na zmianę w obu dłoniach - punkty między kciukiem i palcem wskazującym.
- Przejdź do wgłębienia znajdującego się na środku karku, tuż pod włosami - naciskaj go palcem wskazującym.
- Na zakończenie wymasuj w obu stopach punkty znajdujące się między paluchem i drugim palcem.
Leki z apteki
Kiedy nie masz czasu na wypróbowanie naturalnych sposobów walki z bólem, sięgnij po gotowe preparaty. Zażyj je, gdy tylko zaczyna się atak.
Bardzo dobrze radzą sobie z bólem głowy środki zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna), ibuprofen (np. Ibuprofen, Ibuprom) lub paracetamol (np. Panadol, Apap). Na bardzo silne i często powtarzające się bóle migrenowe lekarz może przepisać preparaty zawierające sumatriptan (np. Imigran).
Masaż
Gładzenie, ugniatanie lub uciskanie napiętych mięśni twarzy i karku pomoże zwalczyć ból wywołany stresem. Osoba masująca staje za twoją głową i kładzie ci dłonie na czole tak, aby kciuki znajdowały się na jego środku, a pozostałe palce obejmowały boki twarzy. Potem powoli przesuwa kciuki w kierunku skroni. Taki ruch powtarza 20-30 razy, za każdym razem przesuwając kciuki nieco wyżej. Następnie masujący kładzie ci prawą dłoń na karku, tuż pod włosami, tak aby kciuk znajdował się po jednej stronie, a reszta palców po drugiej. Przytrzymując lewą dłonią czoło, prawą delikatnie ściska mięśnie karku - 20-30 razy.
Dobrze Gosciu nie bedziemy prowokowac:)))))
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]
Komentatorka
29-01-2012, 20:02:09

przypadkiem natknelam sie na taki sublement diety o nazwie Migren polskiej firmy Cowik.
Stosowala go ktoras?
Tu informacje na ten temat zamieszczone na stronce:
Jest to pierwszy w Polsce produkt zmniejszający bóle migrenowe, a także ograniczający częstotliwość ich występowania. W jego skład wchodzą między innymi witaminy B2, B5 oraz ziele o nazwie złocień maruna. Zwłaszcza ten ostatni składnik zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ to on stanowi o sile preparatu.
Złocień (lub wrotycz) maruna to tradycyjne zioło lecznicze. Dzięki naukowym badaniom wiemy, że może być z powodzeniem używany podczas leczenia bólów głowy. Sekret kryje się w składnikach czynnych liści złocienia maruny. Są to między innymi flawonoidy – związki chemiczne występujące przeważnie w owocach. Mają właściwości przeciwutleniające, ale także i przeciwzapalne. W walce z migreną istotne jest zwłaszcza to drugie działanie. Dzięki możliwościom hamowania powstawania prozapalnych prostaglandyn zwiększa się szansa na niepojawienie się bólu. Flawonoidy działają także zbawiennie na naczynia krwionośne, uszczelniając je i nie dopuszczając do obrzęków.
Uzupełnieniem działania złocienia maruny są witaminy B2 i B5. Witamina B2, zwana również ryboflawiną, to złożony związek chemiczny, działający na błony śluzowe oraz na układ nerwowy. Utrzymanie go w prawidłowej kondycji znacznie zmniejsza ryzyko powstawania migreny.
Witamina B5 bywa też nazywana kwasem pantotenowym. Bierze ona udział w wytwarzaniu przekaźników nerwowych, usprawnia także układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy i nerwowy.
Połączenie tych trzech składników w jednym produkcie czyni z Migrenu pierwszy preparat, który może podjąć skuteczną walkę z objawami choroby. Aby poczuć efekty, należy przyjmować dwie kapsułki dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez okres od 1 do 3 miesięcy. Należy też pamiętać, że jest to suplement diety i powinien iść w parze z innymi staraniami o dobre samopoczucie, takimi jak zdrowy tryb życia, a także unikanie stresu.
Preparat dostępny jest bez recepty w aptekach i sklepach zielarskich. Opakowanie zawierające 60 kapsułek kosztuje ok. 25 zł.
Komentatorka
29-01-2012, 20:13:30

Witamina B3 należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie, a ponadto takich, których nadwyżki są wydalane z moczem. Witamina B3 ozszerza naczynia krwionośne, co u ludzi z wąskimi żyłami może złagodzić dolegliwości krążeniowe. Dzięki tej zdolności może pomagać cierpiącym na bóle migrenowe. Jest znana jako "witamina uszczęśliwiająca nerwy", gdyż oddziałuje również korzystnie na system nerwowy i stan psychiczny człowieka. Rzeczywiście, koi ona nerwy, ułatwia sen, zapewnia spokój psychiczny.
występowanie:pełnoziarniste przetwory zbożowe ,drożdże piwne ,mięso ,drób, szynka, ryby.

gość

Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.

Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.

Reklama: