Reklama:

Neuralgia, nerwobólem - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Neuralgia, nerwobólem - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Shutterstock

Bezdomność i ubóstwo

Neuralgia, nazywana bywa bardzo często nerwobólem i jest to ból w obrębie danego obszaru ciała, błony śluzowej czy mięśnia unerwianego przez jeden nerw.  Wiele osób nazywa ją „buntem nerwów”. Problem ten dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, w różnym wieku i jest przypadłością dość często spotykaną. Kiedy mówimy o nerwobólach? Co zrobić gdy nagle zakłuje nas w karku bądź klatce piersiowej? Jak są najczęściej spotykane rodzaje neuralgii?

Reklama:

Objawy i przebieg nerwobólu

Ciało człowieka wypełnia niezliczona ilość włókien nerwowych. Tworzą one skomplikowane siateczki i umożliwiają sprawne i normalne funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Posiadają one zdolność przewodzenia różnego rodzaju impulsów do mózgu. Mowa tutaj także o informacjach o chorobie czy bólu. W niektórych sytuacjach nasze nerwy się jednak „buntują” i mimo braku przyczyny, przesyłają niepokojące sygnały bólowe i wtedy mówimy o neuralgii bądź nerwobólu. Może on się pojawić w róznych częsciach ciała (szyja, kończyny górne, dolne, głowa czy być odczuwany w jamie brzusznej.

Neuralgie definiowane są jako bóle napadowe, bardzo silne, których przyczyna nie została do dziś do końca poznana. Widomo, że ból występuje wzdłuż uszkodzonego nerwu. Oczywiście w przypadku uszkodzenia nerwu obwodowego nerwobóle są zjawiskiem normalnym.  

Wśród innych przyczyn nerwobóli znajdują się:

  1. Silny ucisk na nerw, który może pochodzićz kości, nowotworu uciskającego nerw, więzadeł czy naczyń krwionośnych;
  2. Uszkodzenia mechaniczne nerwu;
  3. Infekcje o różnym podłożu;
  4. Silny, długotrwały stres;
  5. Spożywanie alkoholu oraz innych niebezpiecznych używek;
  6. Leki stosowane podczas terapii przy gruźlicy;
  7. Niedobory witamin z grupy B;
  8. Toczeń rumieniowaty;
  9. Cukrzyca;
  10. Borelioza;
  11. Zażywanie niektórych leków, zwłaszcza tych na stałe;
  12. Stwardnienie rozsiane i inne choroby neurologiczne;
  13. Kiła;
  14. HIV;
  15. Urazy pooperacyjne;
  16. Przewlekła choroba nerek;
  17. Choroby krwi.

Nerw bardzo często nie jest uszkodzony, zmieniony, nie ma także wokół niego stanu zapalnego a odczuwamy bóle. W chwili obecnej wyróżniamy następujące rodzaje nerwobóli: neuralgia trójdzielna (ból pochodzący z nerwu trójdzielnego), nerwu językowo- gardłowego (ból odczuwany zarówno w szyi, jak i gardle), międzyżebrowa, Zespół Parsonage–Turnera, półpaścowa oraz splotu ramiennego. Każdą z nich cechują podobne objawy.

Najczęściej spotykanymi objawami w neuralgii są:

  1. Nagłe ataki bólu, którym ma najczęściej charakter kłujący, palący, szarpiący bądź palący;
  2. Brak widocznego miejsca, z którego miałby pochodzić ból;
  3. Uczucie mrowienia;
  4. Uczucie drętwienia;
  5. Niedowład;
  6. Różnego rodzaju zaburzenia czucia.

Pacjenci początkowo bagatelizują odczuwany przez siebie ból. Z czasem uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy udać się początkowo do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi podstawowe badania i jeśli zajdzie taka konieczność skieruje nas do specjalisty- neurologa. W większości przypadków po przeprowadzonym wywiedzie pacjent kierowany jest na dodatkowe testy. Kluczowa kwestią jest ustalenie czy mamy na pewno do czynienia z nerwobólem, czy być może przyczyną bólu jest inne schorzenie, które prowadzi do napadów bólu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nerwoból

Każdy pacjent, który odczuwa nagłe, przeszywające ciało bóle powinien jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Nie należy czekać aż ból ustąpi sam. W większości przypadków się tak bowiem nie dzieje. Pamiętajmy także o tym, że może być to jeden z objawów świadczący o niebezpiecznej chorobie.

Leczenie nerwobólu

Sposobów leczenia neuralgii jest wiele. Zdarza się tak, że ból ustępuje samoistnie. W przypadku szczególnie silnych dolegliwości stosowane są między innymi:

  1. Leki przeciwbólowe;
  2. Masaże;
  3. Okłady;
  4. Plastry rozgrzewające;
  5. Maści przeciwbólowe;
  6. Różnego rodzaju zioła o działaniu przeciwbólowym (czarny bez, kora wierzby, rumianek);
  7. Akupunktura;
  8. Akupresura;
  9. Stosowanie odpowiedniej diety, przyspieszającej regenerację nerwów;
  10. Fizykoterapia.

Niektórzy pacjenci wymagają włączenia leków przeciwdepresyjnych czy przeciwpadaczkowych w sytuacji gdy napady bólu są częste i notorycznie powracają. W niektórych przypadkach konieczna staje się operacja, której celem jest złagodzenie ucisku na nerw.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Wynik rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem
Dzień dobry, miałem wykonany rezonans głowy z kontrastem z powodu historii tętniaków w rodzinie. Tętniaków nie wykryto ale : W zakresie podkorowej istoty białej obu półkul mózgu widocznesą pojedync...
Początek diagnostyki
Witam , zmiany wykryte w sumie przypadkowo w RMagnetycznym w odcinku lędźwiowym 1.5mm prawdopodobnie wyściolczak. Był robiony RM głowy, RM kręgosłupa szyjnego i piersiowego 6 m-cy temu ( czysto ) o...
Pieczenie skóry na pośladkach
Wys�any: Dzisiaj 12:07 Witam. Chciałabym opisać dolegliwość z którą borykam się od ponad 10 lat. Otóż podczas siedzenia zaczynają mnie boleć pośladki w okolicy guzów kulszowych. Ból jest tak ni...
Guz przysadki mózgowej
Od roku czasu mam bóle głowy. Takie do wytrzymania. 5msc temu w badaniu krwi wyszła wysoka prolaktyna i gran.kwasochłonne. Do bólów głowy, doszły zaburzenia wzrokowe, czasem mam mroczki przed oczam...
Proszę o pomoc
Dzień dobry mam pytanie czy to jest swardzenie rosiane
Wynik TK??
Dzień dobry. Odebrałam dzisiaj wynik TK głowy. Opis jak niżej : Dostępne w badaniu struktury mózgowia i przestrzenie płynowe przedstawiają się typowo. AYMETRIA SZEROKOŚCI ROGÓW SKROBIOWYCH - PRAWY ...
Reklama:
Reklama: