Reklama:

Zawroty głowy - przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Zawroty głowy - przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

PantherMedia

Ból głowy

Zawroty głowy definiujemy jako odczuwane złudzenie ruchu całego ciała lub wokół ciała czemu towarzyszą nudności oraz odruch wymiotny. Z tego typu problemem pacjenci zgłaszają się do lekarzy o różnych specjalnościach (otolaryngolog, okulista, neurolog, kardiolog, neurochirurg). Najwięcej chorych to osoby w wieku około 60-70 roku życia.

Reklama:

Spis treści:

  1. Zawroty głowy
  2. Kiedy niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza?
  3. Przyczyny i objawy zawrotów głowy
  4. Diagnostyka i leczenie zawrotów głowy

Zawroty głowy 

Mogą mieć różne podłoże. W niektórych przypadkach wymagają leczenia, gdyż utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Nie należy ich bagatelizować, zwłaszcza w przypadku gdy pojawiają się coraz częściej z większym natężeniem.

Kiedy niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza? 

Do lekarza należy udać się w sytuacji gdy zawroty głowy pojawiają się coraz częściej i stają się coraz silniejsze, jeśli towarzyszy im ból głowy, nudności, wymioty, problemy z widzeniem, ze słuchem, poruszaniem się, drętwienie kończyn (górnych oraz dolnych), ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem i inne. Konieczna jest także wizyta u specjalisty jeśli przed wystąpieniem zawrotów głowy doszło do jakiegokolwiek urazu głowy, gdy mamy sztywność karku, wysoką temperaturę oraz zaburzenia rytmu serca.

Przyczyny i objawy zawrotów głowy 

Zawroty głowy mogą wystąpić u osób w każdym wieku (u dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz w podeszłym wieku). Mogą być związane z zbyt gwałtowną zmianą pozycji ciała (np. gdy szybko wstaniemy z łóżka lub podniesiemy się z fotela), z ilością spożytego alkoholu, narkotyków i innych używek bądź z chorobą. W związku z powyższym nie powinno się ich ignorować oraz czekać aż ustąpią same.

Zawroty głowy mogą mieć następujące podłoża: 

  • Neurologiczne - uszkodzenia różnego rodzaju struktur układu nerwowego odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi 
  • Laryngologiczne, które są nieodzownie związane z neurologicznymi zaliczamy obwodowe (nowotwory w obrębie ucha wewnętrznego, jego urazy, zapalenia błędnika, jego niedokrwienie, choroba Meniere’a czy choroba lokomocyjna) oraz ośrodkowe (migrena, stwardnienie rozsiane, napad padaczkowy czy zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych 
  • Psychogenne, najczęściej są to różnego rodzaju zaburzenia nerwicowe, związane z działaniem czynników stresogennych oraz lekami.
  • Sercowo-naczyniowe oraz metaboliczne, gdzie należy wymienić takie choroby jak cukrzyca, zaburzenia ciśnienia tętniczego, wady zastawek sercowych, niewydolność nerek i inne.

Wśród objawów zawrotów głowy wymienia się:

  • niestabilość postawy
  • problemy z chodem 
  • wirowanie ciała 
  • wirowanie przestrzeni wokół nas 
  • odruch wymiotny 
  • mdłości 
  • problemy z widzeniem (brak ostrości widzenia, mroczki przed oczami
  • ból głowy 
  • zaburzenia mowy (mowa bełkotliwa i niezrozumiała) i wiele innych

Diagnostyka, Leczenie, Objawy, Przyczyny, Zawroty głowy

Zawroty głowy, fot. panthermedia

Diagnostyka i leczenie zawrotów głowy 

W przypadku często pojawiających się zawrotów głowy konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Lekarz przeprowadzi wywiad na podstawie, którego stwierdzi czy objawy występują przewlekle czy pojawiają się nagle, w jakich okolicznościach się pojawiają, jak długo trwają, czym mogą być wywołane od kiedy się zaczęły. Bardzo często potrzebne są dodatkowe badania (próby błędnikowe, badanie słuchu, ENG, VNG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, EKG i inne).

Po przeprowadzonych badaniach lekarz postawi diagnozę i zleci leczenie. Leczenie zawrotów głowy opiera się na znalezieniu przyczyny ich występowania. Jego celem jest zmniejszenie bądź całkowite wyeliminowanie objawów, które towarzyszą pacjentowi.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Wynik rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem
Dzień dobry, miałem wykonany rezonans głowy z kontrastem z powodu historii tętniaków w rodzinie. Tętniaków nie wykryto ale : W zakresie podkorowej istoty białej obu półkul mózgu widocznesą pojedync...
Początek diagnostyki
Witam , zmiany wykryte w sumie przypadkowo w RMagnetycznym w odcinku lędźwiowym 1.5mm prawdopodobnie wyściolczak. Był robiony RM głowy, RM kręgosłupa szyjnego i piersiowego 6 m-cy temu ( czysto ) o...
Pieczenie skóry na pośladkach
Wys�any: Dzisiaj 12:07 Witam. Chciałabym opisać dolegliwość z którą borykam się od ponad 10 lat. Otóż podczas siedzenia zaczynają mnie boleć pośladki w okolicy guzów kulszowych. Ból jest tak ni...
gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Proszę o pomoc
Dzień dobry mam pytanie czy to jest swardzenie rosiane
Wynik TK??
Dzień dobry. Odebrałam dzisiaj wynik TK głowy. Opis jak niżej : Dostępne w badaniu struktury mózgowia i przestrzenie płynowe przedstawiają się typowo. AYMETRIA SZEROKOŚCI ROGÓW SKROBIOWYCH - PRAWY ...
Reklama:
Reklama: