Ania, my też miałyśmy podobny problem, dlatego min założyłyśmy sprawę o ubezwłasnowolnienie. w podlaskim rzecznik praw pacjenta wydał specjalne oświadczenie w tej kwestii:
"W związku z interwencjami kierowanymi do Rzecznika Praw Pacjenta Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącymi zasad udostępniania dokumentacji medycznej rodzinie pacjenta wyjaśniam:
Zasady udostępniania dokumentacji medycznej regulowane są m.in. przez następujące akty prawne:
1. Ustawa z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.),
2. Ustawa z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. Nr 226, poz. 1943 ze zm.)
3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania (dz. U. Nr 247, poz. 1819),
4. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 lipca 2001r. w sprawie indywidualnej dokumentacji medycznej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania (Dz. U. Nr 83, poz. 903).
Dokumentacja medyczna jest szczególnym zbiorem danych osobowych. Informacje o stanie zdrowia zawarte w dokumentacji medycznej podlegają szczególnej ochronie prawnej.
Do Rzecznika Praw Pacjenta kierowane są pytania dotyczące możliwości uzyskania przez rodzinę dokumentacji medycznej pacjenta hospitalizowanego w szpitalu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, historia choroby pacjenta, w części dotyczącej przyjęcia pacjenta do szpitala, winna m.in. zawierać:
• imię i nazwisko przedstawiciela ustawowego pacjenta, opiekuna lub innej osoby wskazanej przez pacjenta oraz dane umożliwiające kontakt z tą osobą,
• imię i nazwisko osoby upoważnionej przez pacjenta do otrzymywania informacji o jego stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz dane umożliwiające kontakt z tą osobą,
• pisemne oświadczenie pacjenta o upoważnieniu do uzyskiwania dokumentacji medycznej w przypadku jego śmierci, ze wskazaniem osoby upoważnionej albo pisemne oświadczenie pacjenta o braku takiego upoważnienia.
Kartę informacyjną z leczenia szpitalnego wydaje się pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta, a w razie jego śmierci - osobie upoważnionej przez pacjenta do otrzymywania informacji o jego stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach.
Historia choroby pacjenta korzystającego ze świadczeń w zakładzie udzielającym świadczeń w warunkach ambulatoryjnych również powinna zawierać: imię i nazwisko osoby upoważnionej przez pacjenta do otrzymywania informacji o stanie jego zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych (oraz dane umożliwiające kontakt z tą osobą) oraz pisemne oświadczenie pacjenta o upoważnieniu do uzyskiwania dokumentacji medycznej w przypadku jego śmierci, ze wskazaniem osoby upoważnionej albo pisemne oświadczenie pacjenta o braku takiego upoważnienia.
W przypadku braku oświadczenia pacjenta o upoważnieniu do uzyskiwania dokumentacji medycznej w przypadku jego śmierci, zakład opieki zdrowotnej, w którym znajduje się przedmiotowa dokumentacja, nie może jej udostępnić osobom trzecim, w tym również członkom rodziny zmarłego pacjenta. "
jednak w ustawie o zawodzie lekarza (art. 31 pkt 6 i 8) znajdziesz takie uregulowanie, i jak to się ma do tego co mówią lekarze?
"Art. 31.
1. Lekarz ma obowiązek udzielać pacjentowi lub jego ustawowemu przedstawicielowi przystępnej informacji o jego stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.
2. Lekarz może udzielać informacji, o której mowa w ust. 1 innym osobom tylko za zgodą pacjenta.
3. Na żądanie pacjenta lekarz nie ma obowiązku udzielać pacjentowi informacji, o której mowa w ust. 1.
4. W sytuacjach wyjątkowych, jeżeli rokowanie jest niepomyślne dla pacjenta, lekarz może ograniczyć informację o stanie zdrowia i o rokowaniu, jeżeli według oceny lekarza przemawia za tym dobro pacjenta. W takich przypadkach lekarz informuje przedstawiciela ustawowego pacjenta lub osobę upoważnioną przez pacjenta. Na żądanie pacjenta lekarz ma jednak obowiązek udzielić mu żądanej informacji.
5. Obowiązek lekarza, określony w ust. 1 dotyczy także pacjentów, którzy ukończyli 16 lat.
6. Jeżeli pacjent nie ukończył 16 lat lub jest nieprzytomny bądź niezdolny do zrozumienia znaczenia informacji, lekarz udziela informacji przedstawicielowi ustawowemu, a w razie jego braku lub gdy porozumienie się z nim jest niemożliwe, opiekunowi faktycznemu pacjenta.
7. Pacjentowi, który nie ukończył 16 lat lekarz udziela informacji w zakresie i formie potrzebnej do prawidłowego przebiegu procesu diagnostycznego lub terapeutycznego i *** jego zdania.
8. Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o opiekunie faktycznym należy przez to rozumieć osobę wykonującą, bez obowiązku ustawowego, stałą pieczę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo swój stan psychiczny pieczy takiej wymaga. "
ponadto, w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej jest taki zapis (nie pamiętam który artykuł), ze dokumentacje medyczna wydaje się m.in. "jeżeli dokumentacja jest niezbędna do zapewnienia dalszego leczenia, a zwłoka w jej wydaniu mogłaby narazić pacjenta na szkodę w zdrowiu, lekarz wydaje dokumentację pacjentowi, innemu lekarzowi lub uprawnionym osobom uczestniczącym w udzielaniu świadczeń zdrowotnych".
ja rozumiem z tego, ze np do konsultacji lekarskiej (inny lekarz wnioskuje o wydanie dokumentacji) powinni wydac odpis dokumentacji/zaswiadczenie o stanie zdrowia
sprobuj w ten sposob to załatwic, sprawdz w/w ustawy i rzuc kilkoma paragrafami, moze to na nich "zrobi wrazenie" :-0
ale przyznaje, to jest idiotyczne, najlepiej postaraj sie o ubezwlasnowolnienie, wtedy nikt sie nie bedzie czepiac. tyle ze to trwa kilka miesiecy

(
trzymaj się Aniu, pozdrawiam ciepło
Kasia