Dostalam skeirowanie na badanie CPK i CRP . Mam takie pytanko co te badania oznaczajea i w jakim kierunku sie je robi. Chodzi mi o to czy wskazuja jakas chorobe? Prosze o dobre wyjasnienie. Dziekuje bardzo za odpowiedz
olka7171 2009-02-08 19:22:00 CRP, czyli białko C-reaktywne, tzw. białko ostrej fazy. Jest coraz częściej badane, bo powstaje w wątrobie, zanim jeszcze nastąpi podwyższenie OB. Informuje o istnieniu i rozmiarze stanu zapalnego i martwicy tkanek. W ciężkich zakażeniach stężenie CRP może wzrosnąć tysiąckrotnie w ciągu dnia. Po odpowiednim leczeniu obniża się stosunkowo szybko. Może być wskaźnikiem skuteczności leczenia. Prawidłowa wartość CRP wyklucza ostrą, uogólnioną infekcję bakteryjnej. W okresach remisji (cofnięcia się) choroby przewlekłej stężenie CRP nie zwiększa się. Norma: do 10 mg/l.
Wartości podwyższone: 10-100 mg/l występują w lekkich zakażeniach bakteryjnych (np. zapaleniu oskrzeli, pęcherza moczowego),
ciężkich zakażeniach wirusowych, chorobach reumatycznych i w gruźlicy, po operacjach, urazach, zawale serca.
Stężenie CRP powyżej 100 mg/l występuje w ciężkich zakażeniach bakteryjnych, po ciężkich operacjach, w zakrzepicy głębokich żył podudzi, w ostrej fazie schorzeń reumatycznych.
---------------------------------------------------
Kinaza kreatynowa (CPK)
Kinaza kreatynowa to enzym znajdujący się przede wszystkim w tkance mięśniowej, w mięśniu sercowym oraz w tkance mózgowej. W surowicy krwi wyróżniamy kilka frakcji CPK. W warunkach prawidłowych głównym izoenzymem jest CK-MM z mięśni szkieletowych. W przypadku uszkodzenia komórek do krwi przedostaje się izoenzym CK-BB pochodzący z mózgu oraz CK-MB - z mięśnia sercowego.
Kiedy wykonujemy?
1. Podejrzenie uszkodzenia komórek mięśnia sercowego (zawał, zapalenie) - przy dolegliwościach bólowych w klatce piersiowej - wówczas występuje wzrost aktywności izoenzymu CK-MB.
2. Uszkodzenie mięśni szkieletowych - wówczas wzrasta całkowita aktywność enzymu.
3. Monitorowanie leczenia hipercholesterolemii statynami.
4. Zatrucie lekami uszkadzającymi mięśnie.
5. Podejrzenie zatrucia tlenkiem węgla.
Materiał do badania: surowica.
Przygotowanie do badania: na czczo (co najmniej 8 godzin).
Przebieg badania: jednorazowe pobranie krwi z żyły łokciowej.
Czas oczekiwania na wynik: 1 dzień.
Norma: 70-700 pmol/l/s.
Uwagi: Zwiększenie aktywności CK dowodzi martwicy komórkowej. Zwiększoną aktywność enzymu obserwujemy po intensywnym wysiłku fizycznym oraz po iniekcjach domięśniowych, a także w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, takich jak wylew krwi, napad padaczkowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz przy zatruciu tlenkiem węgla.
gość
Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.
Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.