Sirdalud, 4 mg, tabletki, 30 szt wersja do druku Widzisz błąd w opisie? Zgłoś nam
Informacje dodatkowe Lek dostępny wyłącznie na receptę !
Obecnie nie realizujemy zamówień na leki na receptę za pośrednictwem strony www.domzdrowia.pl. Zakupu prezentowanego leku na receptę można dokonać wyłącznie bezpośrednio w naszej aptece, zlokalizowanej w Zabierzowie koło Krakowa na ulicy Krakowskiej 147. Apteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -18.00.
Odbiór leku następuje zawsze na podstawie oryginału ważnej recepty lekarskiej.
Odpłatność Podana na stronie internetowej cena to pełna odpłatność za lek. Jeśli lek znajduje się w wykazie leków refundowanych i pacjent posiada odpowiednie uprawnienia, zapłaci cenę zniżkową. Jeśli masz pytania na temat danego leku skontaktuj się z nami.
Skład 1 tabl. (podzielna) zawiera 4 mg tyzanidyny w postaci chlorowodorku. 1 kaps. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 6 mg tyzanidyny w postaci chlorowodorku.
Działanie Lek o ośrodkowym działaniu zmniejszającym napięcie mięśniowe. Tyzanidyna wybiórczo hamuje mechanizmy postsynaptyczne na poziomie rdzenia kręgowego odpowiedzialne za nadmierne napięcie mięśni szkieletowych, głównie przez zmniejszenie uwalniania neuromediatorów w neuronach wstawkowych. Wywiera również umiarkowane ośrodkowe działanie przeciwbólowe. Wykazuje korzystne działanie zarówno w ostrych bolesnych skurczach mięśni, jak i w przewlekłej spastyczności pochodzenia rdzeniowego lub mózgowego. Zmniejsza opór w stosunku do ruchów biernych, znosi skurcze i wzmożone napięcie mięśniowe, poprawia siłę dowolną. Po podaniu doustnym tyzanidyna wchłania się szybko i prawie całkowicie, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1 h od przyjęcia leku. Średnia biodostępność wynosi ok. 34% w związku ze znacznym efektem pierwszego przejścia. W ok. 30% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowana w wątrobie do nieaktywnych metabolitów. T0,5 wynosi 2-4 h. Jest wydalana głównie z moczem (około 70%) w postaci metabolitów, ok. 2,7% leku jest wydalane w postaci nie zmienionej. W efekcie spowolnionego uwalniania tyzanidyny z kapsułek MR - maksymalne średnie stężenia we krwi osiągane w ciągu około 8,5 h stanowią w przybliżeniu połowę stężeń, uzyskiwanych w czasie stosowania porównywalnych dawek dobowych preparatu w postaci tabletek podawanych w 3 dawkach, podczas gdy całkowita ilość leku nie ulega zmianie. U pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 25 ml/min) maksymalne stężenia we krwi są dwukrotnie większe, a T0,5 ulega wydłużeniu do ok. 14 h.
Wskazania Tabletki: bolesne skurcze mięśni związane ze statycznymi i czynnościowymi schorzeniami kręgosłupa (zespoły szyjne i lędźwiowe) lub w następstwie zabiegu chirurgicznego, np. przepukliny jądra miażdżystego lub zapalenia stawu biodrowego. Tabletki i kapsułki MR: zwiększone napięcie mięśni w chorobach neurologicznych, np. stwardnieniu rozsianym, przewlekłych chorobach rdzenia kręgowego, chorobach zwyrodnieniowych rdzenia kręgowego, udarze naczyniowym mózgu oraz porażeniu mózgowym.
Przeciwwskazania Nadwrażliwość na tyzanidynę lub pozostałe składniki preparatu. Zaburzenia czynności wątroby. Równoczesne stosowanie z fluwoksaminą lub cyprofloksacyną. Dzieci (ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne).
Środki ostrożności Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku (ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne oraz ryzyko zmniejszenia klirensu nerkowego). Leczenie preparatem należy przerwać jeżeli aktywność AIAT lub AspAT w surowicy przekracza trzykrotnie górną granicę normy. Tabletki zawierają laktozę, dlatego nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Stosowanie w ciąży i okresie karmienia piersią Nie zaleca się stosowania leku w ciąży, chyba że korzyści terapii przewyższają ryzyko wynikające ze stosowania preparatu. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane Często: senność, zawroty głowy, bradykardia, niedociśnienie tętnicze, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zmęczenie. Rzadko: omamy,
zaburzenia snu (w tym bezsenność), nudności, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, osłabienie mięśni oraz zwiększenie aktywności aminotransferaz. Bardzo rzadko: zapalenie wątroby.
Interakcje Jednoczesne stosowanie tyzanidyny z fluwoksaminą lub cyprofloksacyną jest przeciwwskazane, ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, w tym ciężkiego niedociśnienia tętniczego. Równoczesne podawanie tyzanidyny z innymi inhibitorami CYP1A2, takimi jak leki przeciwarytmiczne (amiodaron, meksyletyna, propafenon), cymetydyna, fluorochinolony (enoksacyna, pefloksacyna, cyprofloksacyna, norfloksacyna), rofekoksyb, doustne leki antykoncepcyjne i tiklopidyna nie jest zalecane. Jednoczesne stosowanie z lekami hipotensyjnymi, w tym z lekami moczopędnymi, może sporadycznie powodować hipotensję i bradykardię. Alkohol i leki uspokajające mogą nasilać działanie sedatywne preparatu.
Dawkowanie Doustnie. Bolesne skurcze mięśni: tabletki 2-4 mg 3 razy na dobę; w ciężkich przypadkach można przyjąć dodatkową dawkę 2 mg lub 4 mg przed snem. Zwiększone napięcie mięśni w chorobach neurologicznych: tabletki - początkowo nie więcej niż 6 mg na dobę w 3 dawkach, dawka dobowa może być stopniowo zwiększana (w odstępach półtygodniowych lub tygodniowych) o 2-4 mg; nie należy stosować dawki dobowej większej niż 36 mg, optymalną reakcję pacjenta uzyskuje się po podaniu 12-24 mg na dobę w 3-4 dawkach; kapsułki MR - początkowo 6 mg raz na dobę, dawka dobowa może być stopniowo zwiększana (w odstępach półtygodniowych lub tygodniowych) o 6 mg, zazwyczaj stosuje się 6-24 mg raz na dobę, optymalna dawka dla większości pacjentów wynosi 12 mg raz na dobę. U pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny 25 ml/min) zaleca się rozpoczynanie leczenia od 2 mg raz na dobę, dawkę należy zwiększać powoli, w zależności od tolerancji i skuteczności leku (zaleca się zwiększenie jednorazowej dawki dobowej, a następnie zwiększenie częstości podawania preparatu).
Marysiu, mówisz i masz