Witam,
zdaję sobie z tego sprawę że rehabilitacja prywatna jest droga, mimo wszystko radziłbym skontaktować się z fizjoterapeutą na chociaż konsultację...
Pokazałby on konkretne ćwiczenia które osoby trzecie są w stanie wykonywać.
Sam pracuję na oddziale neurologii jako rehabilitant i wydaje mi się że część ćwiczeń osoby niezwiązane z zawodem mogą z powodzeniem wykonywać.
Wiem że sporo pacjentów po udarze odchodząc ze szpitala nie poddaje się rehabilitacji z wielu przyczyn (głównie materialnych) dlatego edukacja samego pacjenta jak i opiekunów jest tak ważna.
Sam proponuję podobnie to co ktoś już tu napisał, dużo ruchów biernych lub biernoczynnych w zależności od sprawności.
Głównie ruchy w płaszczyznach (zginanie w płaszczyźnie strzałkowej- ręka za głowę, zginanie w płaszczyźnie horyzontalnej- ręka dotyka barku po drugiej stronie) itp.
Ważne żeby ruchy wykonywać powolii i dokładnie, nie szarpać...
W szczególności uważać na bark ponieważ mięśnie stabilizujące bark nie są w stanie wykonywać swojej funkcji więc łatwo go uszkodzić, a jak bark ulegnie podwichnięciu to będzie dużo trudniej...
Radzę sobie poczytać o leczeniu ułożeniowym pacjentów po udarze, czyli że np. ręka ma tendencje do przykurczu zgięciowego i rotacji więc trzeba trzymać rękę w odwrotnym położeniu.
Książki się jak najbardziej przydadzą, jak ich Pani nie może załatwić to radzę poczytać na internecie o tych pozycjach ułożeniowych, są zdjęcia więc tylko oglądać i uczyć się.
Pozdawiam
Mateusz