REKLAMA:

Zaburzenia psychiczne związane z urazem mózgu

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Zaburzenia psychiczne związane z urazem mózgu

ojoimages

Operacja neurochirurgiczna

W związku z gwałtownie zwiększającą się liczbą wypadków motoryzacyjnych, wzrosła także częstość występowania urazów czaszkowo-mózgowych.

REKLAMA:

Urazy czaszkowo-mózgowe dzieli się na otwarte i zamknięte. W urazach otwartych dochodzi do złamania kości czaszki wraz z ich wgłobieniem i ubytkiem lub zranieniem tkanki mózgowej. Często są one przyczyną śmierci lub pozostawiają następstwa neurologiczne w postaci niedowładów, porażeń lub zaburzeń ogniskowych, takich jak afazje i ślepota. Zdarza się, że skutkiem takiego urazu jest też padaczka pourazowa.

W związku z uszkodzeniem danej części mózgu dochodzi do pojawienia się objawów psychiatrycznych, głównie są to powikłania psychotyczne i głębokie zespoły otępienne.

Przy urazach czaszkowo-mózgowych zamkniętych obserwuje się wstrząśnienie mózgu, stłuczenie mózgu lub ucisk na tkankę mózgową.

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząśnienie mózgu objawia się utratą przytomności, która trwa od kilku do kilkunastu minut, nudnościami, wymiotami, blednięciem powłok, wahaniami ciśnienia krwi oraz przyspieszeniem akcji serca. Po odzyskaniu świadomości poszkodowani uskarżają się zwykle na bóle i zawroty głowy, niepewność chodu, uczucie rozbicia, obniżenie nastroju i trudności w skupieniu uwagi.
 fot. ojoimages
 

Stłuczenie mózgu

Stłuczenie mózgu polega na uszkodzeniu powierzchni i naczyń mózgu, a w ciężkich przypadkach dochodzi nawet do rozerwania opon i mózgu. Towarzyszą mu objawy neurologiczne ogniskowe związane z nerwami czaszkowymi oraz związane z ośrodkami korowymi, czyli ślepota lub afazja.

Zaburzenia przytomności trwają dłużej niż we wstrząśnieniu, a dodatkowo pojawić mogą się odchylenia jakościowe świadomości, np. stany majaczeniowe, splątanie i nadmierne pobudzenie psychoruchowe. Podczas utraty przytomności zaobserwować można napady prężenia wszystkich kończyn, niemiarową akcję serca, przyspieszenie częstości oddechów, zlewne poty i zwyżki temperatury ciała.

Powiązane dyskusje na forum z kategorii Inne tematy

torbiel włosowa leczenie
Witajcie! Ostatnio dowiedziałem się, że mam torbiel włosową na skórze głowy i zastanawiam się nad różnymi opcjami leczenia. Czy ktoś z was miał podobne doświadczenia i mógłby polecić jakieś skuteczne...
Śplepota korowa
Ślepota korowa po udarze. Czy ktoś z Państwa ma doświadczenie z tą chorobą i może pomóc w szukaniu specjalistów i leczeniu?
aparatura elektro diagnostyczna
WItam, Chciałabym polecić firmę [url]https://polems.pl[/url] zajmującą się dystrybucją medycznej aparatury elektro diagnostycznej. Z mojego doświadczenia wynika, że firma oferuje produkty najwyższej ...
Zapotrzebowanie na wsparcie opiekunów pacjentów neurologicznych.
Szanowna Pani, Szanowny Panie, Zwracam się z uprzejmą prośbą o wzięcie udziału w badaniach, których celem jest poznanie zapotrzebowania na wsparcie opiekunów pacjentów neurologicznych. Badanie ma cha...
Anizokoria u dziecka
Proszę mnie uspokoić, bo już nie daje rady nerwowo. U córki zaobserwowałam większa źrenice, na początku myślałam ze to jakaś gra świateł i nie bardzo przywiązałam do tego uwagę. Jednak cały czas si...
vermittler subunternehmer polnische ab sofort
Guten Tag, falls jemand einen https://bau-mel.de/, kann ich einen Vermittler empfehlen. Dieser verfügt über ein Netzwerk von qualifizierten Handwerkern, die ab sofort verfügbar sind. Bei Interesse kö...
REKLAMA:
REKLAMA: