Wstrząśnienie mózgu definiowane jest jako szereg zróżnicowanych objawów, które pojawiły się na skutek gwałtownego urazu mózgu. Najczęstszą przyczyną tego typu urazów są wypadki komunikacyjne, choć wymienia się tutaj także upadki oraz uderzenia w głowę (np. podczas bójek). Wstrząśnienie mózgu powoduje zaburzenia w prawidłowym i sprawnym funkcjonowaniu mózgu. Jego pierwszym objawem jest utrata przytomności, która może trwać od 1 do 6 godzin.
Objawy i przebieg wstrząśnienia mózgu
W przypadku wstrząśnienia mózgu zauważalne są następujące objawy:
- Trwająca powyżej kilku minut utrata przytomności, przy czym po jej odzyskaniu pacjent znów może stracić przytomność,
- Nagła senność,
- Nudności,
- Wymioty,
- Drętwienie i ból karku,
- Bóle głowy, czasem bardzo silne.
Napady padaczkowe:
- źrenice różnej wielkości,
- nietolerancja światła i dźwięków.
Bardzo często objawy te nie pojawiają się natychmiast po urazie głowy a dopiero po kilku godzinach od urazu. Każdy poszkodowany wymaga konsultacji lekarskiej a następnie obserwacji na oddziale szpitalnym trwającej minimum 12 godzin. Pacjent powinien zostać szczegółowo zbadany neurologiczne. Kolejnym etapem będzie badanie obrazowe (tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy). W przypadku wstrząśnień mózgu w badaniach tych nie powinno być jakichkolwiek odchyleń od normy.
W chwili obecnej wyróżniamy cztery stopnie wstrząśnienia mózgu:
Stopień I
- bez obserwacji utraty przytomności, z pojawiającym się przejściowym zaburzeniem świadomości (dezorientacja).
Stopień II
- widoczna silna dezorientacja oraz niepamięć, jednakże bez utraty przytomności.
Stopień III
- splątanie, niepamięć wsteczna, jedynie chwilowa utrata przytomności.
Stopień IV
- utrata przytomności, pojawia się różnie długim okres zaburzeń pamięci.
W większości przypadków objawy wstrząśnienia mózgu ustępują samoistnie po 2 do 3 dniach od urazu. Nigdy jednak nie można ich bagatelizować, konieczna jest konsultacja lekarska. Jeśli jednak po powrocie do domu pojawiają się m.in. silny ból głowy, nudność, wymioty konieczna jest kolejna wizyta u lekarza bądź na oddziale ratunkowym.
Leczenie wstrząśnienia mózgu
Nie ma jednego sprawdzonego środka farmakologicznego bądź sposobu na leczenie pacjentów z wstrząśnieniem mózgu.
W większości przypadków zaleca się leżenie w łóżku, odpoczynek, unikanie wszelkich czynników, które mogą nasilać objawy (np. światło, dźwięki, intensywne zapachy, wysiłek fizyczny, nadwyrężanie wzroku oraz używki). Po kilku dniach od urazu pacjent powraca do normalnego funkcjonowania oraz aktywności fizycznej.
Pamiętajmy jednak by zachować bezpieczeństwo podczas pracy, podróży, jazdy na rowerze, samochodem czy zabawy z dzieckiem by nie dochodziło do jakichkolwiek urazów głowy.