Reklama:

Pierwotny chłoniak ośrodkowego układu nerwowego (4)

Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta

Liderka opinii
05-05-2012, 10:30:41

Chłoniak ośrodkowego układu nerwowego o charakterze pierwotnym (PCNSL - primary central nervous system lymphoma) spotykany jest bardzo rzadko, zaledwie w 1-2 proc. przypadków i jest nowotworem o złym rokowaniu. Występuje częściej u osób powyżej 60 rż. i z zaburzeniami odporności (np. w AIDS, po przeszczepie) i charakteryzuje się wówczas większą złośliwością. Za czynnik indukujący transformację nowotworową limfocytów B uważa się wirus Epsteina-Barr (EBV), choć przyczyna nie została jeszcze dokładnie określona.
Objawy kliniczne są niecharakterystyczne i przypominają objawy udaru mózgu, zapalenia mózgu, chorób demielinizacyjnych. Choroba może manifestować się w postaci zaburzeń widzenia, bólów głowy, osłabienia, senności, splątania, nudności i wymiotów, zaburzeń czucia, zaburzeń zachowania, zaburzeń czuciowo-ruchowych w obszarach unerwianych przez nerwy czaszkowe, bóle krzyża.
Badania wykonywane w celu rozpoznania to badanie płynu mózgowo-rdzeniowego pobranego przez nakłucie lędźwiowe, badanie okulistyczne, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny oraz w niektórych przypadkach w celu ostatecznego rozpoznania biopsja mózgu i pozytronowa tomografia emisyjna (PET).
Leczenie zachowawcze obejmuje stosowanie kortykosteroidów zmniejszających obrzęk mózgu. Inną metodą jest radioterapia i chemioterapia. Chłoniaki charakteryzują się chemiowrażliwością, szczególnie często stosowanym lekiem jest metotreksat. Leczenie neurochirurgiczne nie przynosi większych efektów zwłaszcza, gdy guzy występują obustronnie i naciekają tkankę mózgową.
Skojarzenie chemioterapeutyków wydłuża okres przeżycia do 3-4 lat. Zdarzają się jednak nawroty choroby, często w odległych miejscach od zmian pierwotnych.
Dorota Kozera
http://www.neurologiczne.pl/chloniak-osrodkowego-ukladu-nerwowego.htm
Liderka opinii
06-05-2012, 10:49:14

Niepokojące objawy
Chłoniaki są umiejscowione najczęściej w węzłach chłonnych i innych narządach układu limfatycznego, jak śledziona i migdałki, a także w szpiku kostnym, krwi. Ale mogą też naciekać inne narządy i części ciała np. żołądek, piersi, serce, nos, co znacznie utrudnia prawidłową diagnostykę i leczenie.
Reklama
Mimo iż na chłoniaka może zachorować każdy - niezależnie od wieku i płci, to wiedza społeczeństwa na temat tych nowotworów jest ciągle znikoma. Oto najczęstsze objawy nowotworu, które powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem, jeśli utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie:
• powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachami lub w pachwinach (choć węzły mogą również pozostać małe, a nawet przez jakiś czas niewidoczne)
• znaczna utrata na wadze
• nieuzasadnione zmęczenie
• podwyższona temperatura ciała
• obfite poty nocne
• długo utrzymujący się kaszel lub duszności
• swędzenie całego ciała.
"Jeśli utrzymują się one dłużej niż trzy tygodnie, pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego jest w stanie ocenić, czy objawy są na tyle niepokojące, że mogą nasuwać podejrzenie choroby nowotworowej. W razie potrzeby lekarz POZ powinien chorego pokierować na dalszą diagnostykę" - przestrzega dr Anna Dąbrowska z Centrum Onkologii w Warszawie. Badaniem, które pozwoli odróżnić chłoniaka od przerzutów innego nowotworu do węzłów chłonnych, jest biopsja węzła chłonnego.
http://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-jak-rozpoznac-chloniaka,nId,411818
gość
02-03-2018, 20:31:36

czasem nie ma konkretnych objawow
brak iformacji z punkcji, 2 biobsje ,
dziesiatki rezonansos szereg badan
konsultacje u najlepszych w całej Polsce a po 4 miesiacach nadal nic nie wiadomo dlaczego twoj bliski umarł
tylko sekcja mamy nadzieje powie prawde ale co to da
czy moglismy jeszcze cos zrobic
czy ktos cos zle zrobił
nigdy sie juz tego nie dowiemy
gość
04-03-2018, 00:27:43

Czemu o tym mowa??
Co znow mosza ludzie zachorowac na cos nowego nie znanego do tej pory??
co to ma byc.
nie kezywdzie huz nas!!!

gość

Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.

Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.

Reklama:
Reklama:
Reklama: