Zakażenia ośrodkowego układu nerwowego stanowią poważny problem diagnostyczny i terapeutyczny.
Oprócz bezpośredniego zagrożenia życia mogą prowadzić do trwałych następstw, wiążących się z ograniczeniem sprawności umysłowej i fizycznej. Dlatego w każdym przypadku podejrzenia zakażenia OUN konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza i w razie potwierdzenia rozpoznania podjęcie szybkiego leczenia i hospitalizacja.
Takie zakażenie wywoływane może być przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Najpoważniejszym problemem epidemiologicznym i klinicznym są zakażenia bakteryjne ze względu na częstość ich występowania, ciężkość przebiegu i coraz bardziej ograniczone możliwości skutecznego leczenia z powodu narastającej oporności bakterii na antybiotyki.
Niezależnie od etiologii, infekcje ośrodkowego układu nerwowego posiadają szereg wspólnych cech i charakteryzuje je:
- przebieg od łagodnego do powodującego zgon
- niekiedy znaczne trudności w rozpoznaniu i leczeniu
- proces chorobowy może obejmować opony mózgowo-rdzeniowe, mózg i rdzeń przedłużony
- zróżnicowane postacie kliniczne: ostre, podostre i przewlekłe
- zróżnicowane okresy wylęgania -zróżnicowane okresy leczenia
- przebieg zależny od biologicznych uwarunkowań osoby zakażonej
fot. ojoimages
Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu Infekcje bakteryjne definiuje się jako odpowiedź zapalną na zakażenie bakteryjne. Najczęściej spowodowane przez: Neisseria meningitidis, Streptococcus pneumoniae i Hemofilus influenzae. Zazwyczaj dominują postacie będące wynikiem zakażenia uogólnionego, takiego jak posocznica, które obciążone są aż 40% śmiertelnością. Możliwe powikłania neurologiczne to utrata słuchu, zaburzenia poznawcze i wodogłowie.
Obraz kliniczny bakteryjnych zakażeń
Okres wylęgania wynosi od 1 do 5 dni. Najczęściej rozpoczyna się nagłym wzrostem temperatury, dreszczami, wymiotami i nudnościami. Następnie pojawiają się objawy oponowe.
95% chorych ma co najmniej 2 z następujących objawów:
- bóle głowy
- gorączka
- sztywność karku
- apatia, senność, majaczenie, zaburzenia świadomości