Nerwoból to ból promieniujący w obrębie miejsca unerwienia określonego nerwu lub jego odgałęzienia.
Nerwoból językowo-gardłowy
Nerwoból językowo-gardłowy objawia się silnym, rwącym bólem umiejscowionym jednostronnie, w okolicy migdałków podniebiennych, nasady języka, podniebienia, kąta żuchwy lub w głębi przewodu słuchowego. Bardzo często ból wyzwalany jest przez jedzenie, żucie, picie, ziewanie, śmiech i kaszel. Oprócz bólu w tej neuralgii obecne jest także łzawienie, ślinotok, blednięcie lub zaczerwienienie.
Okresy bólu mogą utrzymywać się do kilku miesięcy a remisja może trwać nawet parę lat. Objawowa neuralgia nerwu językowo-gardłowego występuje w stwardnieniu rozsianym, procesach zapalnych lub rozrostowych umiejscowionych w przebiegu nerwu.
Zespół nerwu uszno-skroniowego
Zespół nerwu uszno-skroniowego to parastezje połowy twarzy wraz z jej nadmiernym poceniem się i zaczerwieniem. Napady są samoistne lub prowokowane, zwykle przez jedzenie i żucie. Przyczyną tego zespółu jest uszkodzenie nerwu uszno-skroniowego.
fot. pantherstock
Bloczkowy ból głowy
Bloczkowy ból głowy umiejscowiony jest w obrębie oczodołu. Nasila się podczas poruszanie gałką oczną i może promieniować na czoło i skroń. Często towarzyszy innym zespołom bólowym, np. migrenie lub napięciowym bólom głowy.
Nerwoból potyliczny
Nerwoból potyliczny polega na silnych, napadowych bólach w obrębie potylicy, karku i ciemienia. Określany jest jako ból samoistny, często mylony z kręgowopochodnym bólem głowy i dość rzadko zostaje rozpoznany.