Reklama:

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego

PantherMedia

Neuron, układ nerwowy

Neuralgia nerwu trójdzielnego (nazywana także nerwobólem czy rwą twarzową) zaliczana jest do rzadko występujących chorób.
Reklama:

Spis treści:

  1. Neuralgia nerwu trójdzielnego
  2. Przyczyny neuralgii nerwu trójdzielnego
  3. Objawy neuralgii nerwu trójdzielnego
  4. Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Najczęściej rozpoznawana jest ona u pacjentów około 40go roku życia. Choroba ta związana jest z pojawieniem się nagle bardzo silnego bólu po jednej stronie twarzy.
Ból ten związany jest z unerwieniem drugiej lub trzeciej gałęzi nerwu trójdzielnego. Ból ten zaliczany jest do jednego z najsilniejszych bólów, pojawia się niespodziewanie i zajmuje jedną połówkę twarzy, może umiejscowić się w okolicy oka, łuku skroniowego czy czoła. Tego typu ból trwa najczęściej klika sekund, sporadycznie minut i może pojawić się raz w życiu (i nigdy więcej się nie pojawić) bądź powracać regularnie (nawet kilka razy dziennie). Bez względu na częstość i nasilenie pojawiającego się bólu należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Przyczyny neuralgii nerwu trójdzielnego

Nerwoból powstaje na skutek zapalenia toczącego się wokół nerwu, niedokrwienia, uszkodzenia nerwu czy jego zgniecenia/uciskania np. przez żyłę czy tętnicę. Którakolwiek z tych sytuacja prowadzi do tego, iż nerw nie jest w stanie w sposób ciągły przekazywać informacji (impulsu nerwowego) do innych komórek (mięśniowej lub nerwowej) i za pomocą bólu przekazuje o tym informację. Stąd też ból ten jest nagły, nie do przewidzenia i bardzo silny.
 
Pojawia on się na jednej połówce twarzy w okolicy łuku brwiowego, nad lub pod okiem czy na żuchwie. Samoistnie ustępuje.  Neuralgia nerwu trójdzielnego może być przyczyną chorób w obszarze tylnej jamy czaszki. Diagnozując tę chorobę konieczne jest jej zróżnicowanie np. ze stwardnieniem rozsianym, guzami kąta mostowo-móżdżkowego czy konfliktem naczyniowo-nerwowym.

Diagnostyka i leczenie nerwobóli, Nerwoból, Neuralgia nerwu trójdzielnego, Przyczyny nerwobóli

Neuralgia nerwu trójdzielnego, fot. panthermedia

Objawy neuralgii nerwu trójdzielnego

Objawy neuralgii nerwu trójdzielnego związane są z nagłym pojawieniem się, przeszywającego, kłującego, bardzo silnego bólu w obrębie prawej lub lewej połówki twarzy. Druga połówka twarzy nie daje odczucia bólu. Bólowi towarzyszyć może zwiększona ilość wydzielanych łez, a także silnie zwiększona czynność wydzielania błony śluzowej nosa (wydzielina z nosa). 

Leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego

W przypadku pojawienia się nerwobólu konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty-neurologa. Nie należy bagatelizować tych objawów. Neurolog przeprowadzi dokładne badania pacjenta i zleci wykonanie dodatkowych badań (tomografia komputerowa, EMG (elektromiografia), EEG (elektroencefalografia) czy rezonans magnetyczny).
 
Leczenie zachowawcze ma na celu zażywanie tabletek o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym.
 
Warto także zażywać witaminy z grupy B. Konieczne jest także rozgrzewanie okolicy objętej bólem, stosowanie plastrów czy maści. Pacjenci korzystają także z masaży oraz kąpieli leczniczo- rozgrzewających. W przypadku gdy zabiegi nie będą przynosiły skutków konieczny może się okazać zabieg neurochirurgiczny.
 
Bardzo bym prosiła o poradę.
Mama ma 60 lat choruje od roku, ręce opadają od poniedziałku zaczęła rehabilitację domową. Mam dziecko 10 letnie on na to wszystko patrzy jak mama robi się nie znośna nawet tramal nie pomaga na ból n...
Proszę o pomoc i poradę
Matkę chorą na stwardnienie zaniku mięśni bocznych, z dnia na dzień jest coraz gorzej nawet tabletki przeciwbólowe nie działają mama robi się nerwowa wulgarna itp . Nie wiem co mam już robić.
Straszna obawa przed zabiegiem wszczepienia zastawki
Hej, piszę tu bo bardzo się boję operacji mam 42 lata i przed sobą operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Czytam tu o powikłaniach o nie właściwym ułożeniu Drenu w Jamie Otrzewnej. Czy ktoś ma p...
DM1
Cześć choruje na dystrofie miotoniczna typu 1 od 10 lat czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Proszę o kontakt na maila weronikakolodziejczak33@gmail.com
niewydolność żylne?
Witam proszę o wskazówki bo nie wiem co robić od 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam od około 3 miesięcy i po odstawieniu mam ciągle objawy takie jak, kłucie w brzuchu, kołatanie serca,...
Caspr2
Przeciwciała Caspr2 w surowicy, objawy neurologiczne i psychiatryczne, jeden lekarz twierdzi ze autoimmunologiczne zapalenie mózgu, w szpitalu nie chcą wdrożyć leczenia ze wzgledu na „zbyt dobry” sta...
Reklama:
Reklama: