Reklama:

Laseroterapia w leczeniu bólu

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Laseroterapia w leczeniu bólu

shutterstock

Lekarze

Innowacyjną metodą leczenia bólu, która już od dłuższego czasu cieszy się dużą skutecznością - jest laseroterapia. Procedura tej formy terapii polega na wykorzystywaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym oraz biostymulującym - właściwości skupionej wiązki światła. Leczenie laserem charakteryzuje się przede wszystkim efektywnością, ponadto jest szybkie i bezbolesne.

Reklama:

Laseroterapię dzielimy na monoterapię (leczenie oparte tylko i wyłącznie na samym świetle lasera) oraz terapię skojarzeniową (leczenie laserem wsparte pomocą m.in. fizykoterapii).

Czym jest laseroterapia

Laseroterapia to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, mająca zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji, ortopedii oraz fizykoterapii - gdzie wykorzystywana jest energia w zakresie podczerwieni, zapewniając tym samym miejscową stymulację tkanki biologicznej.

Laseroterapia odżywia i regeneruje komórki, pobudza produkcję kolagenu, zaopatruje tkanki w tlen, stymuluje mechanizmy naprawcze.

Terapia przeciwbólowa przeprowadzana za pomocą lasera odbywa się na zasadzie podania określonej ilości dawki energii świetlnej do miejsc, które poddane zostały zabiegowi.

Ważne! Zabieg jest bezpieczny i nie powoduje powikłań.  

W leczeniu bólu przy pomocy lasera wykorzystywany jest laser biostymulacyjny (charakteryzuje się niską mocą). Ten rodzaj terapii pobudza tkanki do regeneracji, wpływa na przyśpieszenie przemiany materii a co najważniejsze - likwiduje uciążliwy ból.

Sprawdza się w:

  • bólach mięśni,
  • nerwobólach,
  • powikłaniach będących następstwem złamania bądź skręcenia,
  • stanach zapalnych.

Ważne! Biostymulacja wpływa na przyśpieszenie odbudowy komórkowej a tym samym szybszej regeneracji organizmu.

Laseroterapię można rozpocząć dopiero po rozpoznaniu przypadłości przez specjalistę, który następnie dobierze odpowiednią terapię przeciwbólową.

Ważne! Zarówno moc, jaką emituje światło lasera, jego rodzaj a także częstotliwość - dobierana jest do każdego pacjenta w sposób indywidualny. 

fot. shutterstock

Rodzaje terapii

Lecznicze właściwości skupionej wiązki światła, jaką emituje laser wykorzystuje się w różny sposób:

Laseroterapia prysznicowa - stosowana jest do pobudzania dużych obszarów ciała. Charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi (stosowana m.in. w leczeniu schorzeń na tle zwyrodnieniowym, przyśpieszająca proces gojenia się ran).

Laseroterapia punktowa - lecznicze światło emitowane jest na konkretne obszary (m.in. choroby zwyrodnieniowe narządów ruchu).

Laseroterapia skaner - za pomocą zastosowanego skanera wiązka światła laserowego trafia równomiernie na cały obszar, który poddawany jest terapii (naświetlany zostaje większy rejon ciała).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Wysoka prolaktyna, bóle głowy, nudnosci
Cześć. Za tydzień idę do neurologa po skierowanie na TK głowy. Ponieważ miałam robione badania krwi kontrolne przez moją ginekolog, wyszła podwyższona prolaktyna (przysadka mózgowa) Do tego mam ...
Porażenie 7-ego .nerwu twarzowego
Mam porażenie 7-ego nerwu twarzowego. Lekarz mi przypisał Medafen, jak on działa w mojej chorobie
Ból w jednym miejscu
Dzień dobry od ponad miesiąca mam dziwny ból głowy nie trwa od od rana do nocy jednak zaczyna się po południu i wieczorem puszcza zlokalizowany jest nad prawym czubkiem i na czubku jest to taki ból ...
Stwierdzenie padaczki
Dzień dobry, otrzymałem wyniki eeg które powtarzałem trzy razy w przeciągu pół roku. Bardzo bym prosił o pomoc w rozczytaniu opisu. Oto opis ostatniego badania.
Prolaktyna
Mam podwyższoną prolaktyna. Max to 26,53ng/ml a ja mam 47 .. Mam bóle głowy, nudności.. To się leczy jakoś? Z góry dziękuję
Miastemia i Parkinson
Żoną ma stwierdzona w 2012 miastemie rzekomoporazna,a w 2021 roku oprócz tego neurolog stwierdził chorobę Parkinsona.Jest to bardzo rzadki przypadek,aby mieć obie choroby.Jestem. z Opola.
Reklama:
Reklama: