Reklama:

Laseroterapia w leczeniu bólu

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Laseroterapia w leczeniu bólu

shutterstock

Lekarze

Innowacyjną metodą leczenia bólu, która już od dłuższego czasu cieszy się dużą skutecznością - jest laseroterapia. Procedura tej formy terapii polega na wykorzystywaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym oraz biostymulującym - właściwości skupionej wiązki światła. Leczenie laserem charakteryzuje się przede wszystkim efektywnością, ponadto jest szybkie i bezbolesne.

Reklama:

Laseroterapię dzielimy na monoterapię (leczenie oparte tylko i wyłącznie na samym świetle lasera) oraz terapię skojarzeniową (leczenie laserem wsparte pomocą m.in. fizykoterapii).

Czym jest laseroterapia

Laseroterapia to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, mająca zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji, ortopedii oraz fizykoterapii - gdzie wykorzystywana jest energia w zakresie podczerwieni, zapewniając tym samym miejscową stymulację tkanki biologicznej.

Laseroterapia odżywia i regeneruje komórki, pobudza produkcję kolagenu, zaopatruje tkanki w tlen, stymuluje mechanizmy naprawcze.

Terapia przeciwbólowa przeprowadzana za pomocą lasera odbywa się na zasadzie podania określonej ilości dawki energii świetlnej do miejsc, które poddane zostały zabiegowi.

Ważne! Zabieg jest bezpieczny i nie powoduje powikłań.  

W leczeniu bólu przy pomocy lasera wykorzystywany jest laser biostymulacyjny (charakteryzuje się niską mocą). Ten rodzaj terapii pobudza tkanki do regeneracji, wpływa na przyśpieszenie przemiany materii a co najważniejsze - likwiduje uciążliwy ból.

Sprawdza się w:

  • bólach mięśni,
  • nerwobólach,
  • powikłaniach będących następstwem złamania bądź skręcenia,
  • stanach zapalnych.

Ważne! Biostymulacja wpływa na przyśpieszenie odbudowy komórkowej a tym samym szybszej regeneracji organizmu.

Laseroterapię można rozpocząć dopiero po rozpoznaniu przypadłości przez specjalistę, który następnie dobierze odpowiednią terapię przeciwbólową.

Ważne! Zarówno moc, jaką emituje światło lasera, jego rodzaj a także częstotliwość - dobierana jest do każdego pacjenta w sposób indywidualny. 

fot. shutterstock

Rodzaje terapii

Lecznicze właściwości skupionej wiązki światła, jaką emituje laser wykorzystuje się w różny sposób:

Laseroterapia prysznicowa - stosowana jest do pobudzania dużych obszarów ciała. Charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi (stosowana m.in. w leczeniu schorzeń na tle zwyrodnieniowym, przyśpieszająca proces gojenia się ran).

Laseroterapia punktowa - lecznicze światło emitowane jest na konkretne obszary (m.in. choroby zwyrodnieniowe narządów ruchu).

Laseroterapia skaner - za pomocą zastosowanego skanera wiązka światła laserowego trafia równomiernie na cały obszar, który poddawany jest terapii (naświetlany zostaje większy rejon ciała).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Wodniak podtwardowkowy
Witam czy wodniak podtwardowkowy moze sam sie wchlonac
Pęknięte 2 tętniaki i po operacji wodogłowie
Mój syn 35 lat ,pęknięte 2 tętniaki ,wodogłowie ,zastawka mozgowo-otrzewna ,powoli po 2 miesiącach fizycznie dochodzi do siebie ,problem ze luki w pamięci, jeszcze przebywa w szpitalu,gdzie szukać po...
Nieustępujący ból głowy.
Witam. Poszukuję pomocy co do mojego niecodziennego przypadku z bólami głowy. Zmagam się z codziennym bólem głowy od sierpnia 2023 roku. Ból pojawia się o różnych porach dnia i nocy . Robiłem już wsz...
Niedowład nogi, drętwienie języka, torbiel pajęczynówki
Cześć. Mam problemy zdrowotne. Byłam kilka dni na oddziale neurologicznym. Wykluczyli boleriozę i udar. Niedowład lewej nogi i drętwienie języka ustąpiło samo, było tego samego dnia w różnych porach,...
Proszę o pomoc Gwiaździak gr2,3
Proszę o jakąś radę. Mój tata na półtora miesiąca celu miał wycięte dwa guzy największy miał 18mm z płata skroniowego. Po wycieciu pisał i mowil dobrze jak przed. Półtora tygodnia później tata miał ...
Kontakt do Prof.Harata
pilnie potrzebny kontakt do profesora Harata, nie odbiera na telefon, który posiadam, operował mnie dwukrotnie...
Reklama:
Reklama: