Reklama:

Laseroterapia w leczeniu bólu

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Laseroterapia w leczeniu bólu

shutterstock

Lekarze

Innowacyjną metodą leczenia bólu, która już od dłuższego czasu cieszy się dużą skutecznością - jest laseroterapia. Procedura tej formy terapii polega na wykorzystywaniu nie tylko przeciwbólowym, ale również przeciwzapalnym, przeciwzakrzepowym oraz biostymulującym - właściwości skupionej wiązki światła. Leczenie laserem charakteryzuje się przede wszystkim efektywnością, ponadto jest szybkie i bezbolesne.

Reklama:

Laseroterapię dzielimy na monoterapię (leczenie oparte tylko i wyłącznie na samym świetle lasera) oraz terapię skojarzeniową (leczenie laserem wsparte pomocą m.in. fizykoterapii).

Czym jest laseroterapia

Laseroterapia to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, mająca zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji, ortopedii oraz fizykoterapii - gdzie wykorzystywana jest energia w zakresie podczerwieni, zapewniając tym samym miejscową stymulację tkanki biologicznej.

Laseroterapia odżywia i regeneruje komórki, pobudza produkcję kolagenu, zaopatruje tkanki w tlen, stymuluje mechanizmy naprawcze.

Terapia przeciwbólowa przeprowadzana za pomocą lasera odbywa się na zasadzie podania określonej ilości dawki energii świetlnej do miejsc, które poddane zostały zabiegowi.

Ważne! Zabieg jest bezpieczny i nie powoduje powikłań.  

W leczeniu bólu przy pomocy lasera wykorzystywany jest laser biostymulacyjny (charakteryzuje się niską mocą). Ten rodzaj terapii pobudza tkanki do regeneracji, wpływa na przyśpieszenie przemiany materii a co najważniejsze - likwiduje uciążliwy ból.

Sprawdza się w:

  • bólach mięśni,
  • nerwobólach,
  • powikłaniach będących następstwem złamania bądź skręcenia,
  • stanach zapalnych.

Ważne! Biostymulacja wpływa na przyśpieszenie odbudowy komórkowej a tym samym szybszej regeneracji organizmu.

Laseroterapię można rozpocząć dopiero po rozpoznaniu przypadłości przez specjalistę, który następnie dobierze odpowiednią terapię przeciwbólową.

Ważne! Zarówno moc, jaką emituje światło lasera, jego rodzaj a także częstotliwość - dobierana jest do każdego pacjenta w sposób indywidualny. 

fot. shutterstock

Rodzaje terapii

Lecznicze właściwości skupionej wiązki światła, jaką emituje laser wykorzystuje się w różny sposób:

Laseroterapia prysznicowa - stosowana jest do pobudzania dużych obszarów ciała. Charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi (stosowana m.in. w leczeniu schorzeń na tle zwyrodnieniowym, przyśpieszająca proces gojenia się ran).

Laseroterapia punktowa - lecznicze światło emitowane jest na konkretne obszary (m.in. choroby zwyrodnieniowe narządów ruchu).

Laseroterapia skaner - za pomocą zastosowanego skanera wiązka światła laserowego trafia równomiernie na cały obszar, który poddawany jest terapii (naświetlany zostaje większy rejon ciała).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Gość
Witam dodajcie mi otuchy mójemu mężowi pek tetniak juz tydzien po opetacji jestem zalamana reaguje tylko na ktotkie polecenia np.ścisnij mi dłoń nie wiem czy nas poznaje cos probuje mowic ale nie wyc...
Zaburzenia chodu po nadłamaniu żebra z tyłu
Mam 70 lat, od ponad 50-ciu biegam codziennie 10 kilometrów, do tego trzy piętra schodów w 15 sekund...aż do 5 stycznia 2024. W tym dniu spadłem z wysokości plecami w dół na obramowanie łóżka, zawył...
Hyperostoza łuski kości czołowej
W badaniu rezonansu stwierdzono u mnie hyperostozę łuski kości czołowej, ale nie podano w jak zaawansowanym stanie to jest. Poza tym żadnych zmian w obrazie mózgu. Czy powinnam wykonać dodatkowe bada...
Ból po operacji
Dzień dobry, tydzień temu miała operacje na krehoslup szyjny, wstawiona plytka na śruby między C5,C6. Odczuwam bol podczas zmiany pozycji,kichaniu,kaszlu,wycieraniu twarzy np. Czy to jest normalne....
Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku tomografii
Dzień dobry, Mam następujący wynik tomografii komputerowej głowy: Badanie TK głowy jednofazowe. Dren zastawki komorowo-otrzewnowej wprowadzony przez prawy płat skroniowy, biegnie stycznie do tr...
Miastenia oczna
Dzień dobry .Proszę o informację czy po półtorej roku szukania przyczyny podwójnego widzenia w jednym oku komuś rozpoznali miastenię?wyniki autoimmunologiczne są ok a antyMusk to 0.01.dopiero za 2 mi...
Reklama:
Reklama: