Reklama:

Znaczenie Badania PERT/CT w diagnostyce różnicowej chorób otępiennych

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Znaczenie Badania PERT/CT w diagnostyce różnicowej chorób otępiennych

panthermedia

Badanie tomograficzne

Choroby neurodegeneracyjne są coraz częściej występującymi chorobami w populacji osób w podeszłym wieku. Zdecydowana większość pacjentów, jest poddawana badaniom obrazowym, które pokazują struktury mózgowe, jednak coraz częściej sięga się także po badania czynnościowe, do których należy badanie PET/CT. Dzięki temu badaniu, poznać można funkcjonowanie (oraz zaburzenia funkcjonowania) mózgu w konteście metabolizmu glukozy – głównej siły napędowej struktur mózgowych. Badanie PET/CT stało się więc bardzo przydatne w kontekście diagnostyki różnicowej chorób otępiennych.

Reklama:

PET w Chorobie Alzheimera

Choroba Alzheimera stanowi najczęstszą postać otępienia u osób starszych - dotyka około 2/3 chorych z otępieniem w wieku 60–70 lat. Częstość jej występowania jest powiązana z wiekiem: w grupie 60–64-latków stwierdza się ją u około 1% osób, w porównaniu z 20–40% chorych w grupie 85-latków. Rozpoznanie jest ustalane na podstawie oceny klinicznej, a także na podstawie wyników testów neuropsychologicznych, które wskazują na postępującą utratę zdolności poznawczych.

Badanie PET może stanowić cenny marker występowania Choroby Alzheimera, gdyż pokazuje ono uszkodzenia neuronów. Warto zauważyć, że u części osób chorych na Alzheimera, choroba rozwija się na podłożu łagodnych zaburzeń poznawczych, co uwidacznia się w badaniu PET/CT, w postaci asymetrycznych obszarów obniżonego metabolizmu glukozy, które łączą się z obrazem klinicznym. W badaniu PET/CT stwierdza się obszary obniżonego metabolizmu glukozy w obu okolicach skroniowo - ciemieniowych oraz w tylnej części zakrętów obręczy i w obrębie przedklinka – co stanowi pewien typowy obraz, gdyż tego rodzaju „wzór” zaburzeń jest częsty u pacjentów z wczesnym początkiem choroby, czyli w przedziale poniżej 60. roku życia.

Amyloid w badaniach

Uosób cierpiących na Chorobę Alzheimera, poza oceną metabolizmu mózgowego glukozy można oceniać obecność amyloidu β (Aβ) w mózgu. Najszerzej stosowanym do oceny amyloidu radiofarmaceutykiem jest Pittsburgh Compound B (PiB) znakowany węglem 11C – ma on duże powinowactwo do agregatów Aβ. Ocena ilościowa obecności Aβ w mózgu jest niezwykle przydatna w diagnostyce Alzheimera, gdyż jego odkładanie się w mózgu, stanowi początkowy etap rozwoju choroby.

Otępienie z Ciałami Lewy'ego (DLB) a badanie PET/CT

DLB stanowi drugie, co do częstości występowania schorzenie otępienne wśród populacji osób w podeszłym wieku. Charakterystyczna jest obecność ciał Lewy’ego w korze mózgowej, podkorowo i w pniu mózgu. Co więcej, DLB należy do całego spektrum chorób z ciałami Lewy’ego, tak jak choroba Parkinsona.

W badniau PET/CT u osób chorych na DLB uwidacznia się zmniejszone zużycie glukozy w obrębie obu płatów ciemieniowych, tylnej części płatów skroniowych i tylnej części zakrętu obręczy. Jest to wzorzec, który jest podobny do spotykanego w Chorobie Alzheimera. W DLB zmniejszone jest także zużycie glukozy w zakresie płatów potylicznych, typowo oszczędzonych w Alzheimerze. Istnieją jednak przypadki, w których wzorzec zaburzeń metabolicznych jest bardzo podobny jak u cierpiących na Alzheimera - wówczas, w różnicowaniu pomaga badanie oceniające aktywność układu dopaminergicznego. W takiej ocenie przychodzi z pomocą badanie PET/CT z użyciem 18F-DOPA, czyli radiofarmaceutyku gromadzący się w obrębie presynaptycznych zakończeń neuronów dopaminergicznych. W przebiegu DLB stwierdza się zmniejszenie gromadzenia 18F-DOPA w obrębie głowy jądra ogoniastego i skorupy, a obraz taki obserwuje się również u pacjentów z chorobą Parkinsona i otępieniem.

fot. panthermedia

Rzadkie choroby o charkaterze neurodegenracyjnym

Zwyrodnienie korowo-podstawne (corticobasal degeneration, CBD) objawia się typowo poprzez asymetryczną dystonię oraz charakterystyczne wrażenie obcości kończyny (zespół obcej ręki, alien hand syndrome). W badaniu PET/CT stwierdza się asymetryczne zmniejszenie gromadzenia radiofarmaceutyku w obrębie kory czuciowo-ruchowej z zajęciem jąder podkorowych i wzgórza po tej samej stronie. Ponadto, zaobserwować można także zmniejszenie gromadzenia 18F-FDG w środkowej części zakrętu obręczy i niesymetryczny zanik korowy w okolicach czołowych oraz ciemieniowych.

Zanik korowy tylny (posterior cortical atrophy, PCA), jest również zaliczana do rzadkich chorób neurodegenracyjnych. Dominują w niej również zaburzenia wzrokowe, a także, jest ona uważana za swego rodzaju rodzaj Choroby Alzheimera, gdzie do najczęstszych zaburzeń funkcji, zalicza się zaburzenia poznawcze z zaburzeniami pamięci i zdolności językowych. W PCA najczęściej występujące są zaburzenia korowe funkcji wzrokowej. Badanie PET/CT pokazuje zmniejszenie metabolizmu glukozy w okolicach skroniowo - ciemieniowych oraz tylnej części zakrętu obręczy i kory wzrokowej. [1]

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Alzheimera

dobry fizjoterapeuta kraków
Cześć, jestem po operacji kręgosłupa. Chodzę na zabiegi z NFZ, zdaję sobie sprawę, że to za mało. Czy ktoś poleci [url=https://osteohelp.pl/fizjoterapia/] dobrego fizjoterapeutę w Krakowie[/url]?
gość
Szukam pomocy
Witam, szukam pomocy delecta acteled delecta
gość
Ból kończyny lewej podczas dłuższego chodzenia
Cześć, Chciałbym zapytać na forum czy ktoś z Was zetknął się z podobnym przypadkiem lub sam miał takie objawy jak ja. Mam 36 lat, a problem zaobserwowałem 3 m-ce temu. Zauważyłem, że podczas dłużs...
aparat eeg
Cześć! Jestem ciekawy tematu [url=https://polems.pl/index.html]aparat eeg[/url] (Elektroencefalografu) i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat jego zastosowań. Wiem, że EEG jest używane do pomiar...
Otępienie czołowo skroniowe
Witam, potrzebuję porady w sprawie mamy. Stwierdzono u niej otępienie czołowo skroniowe. Mama ma dopiero 50 lat. Lekarz neurolog przepisał jej leki ( Donepezil 5 mg przez pierwsze 28 dni, później daw...
gość
Porażenie nerwu twarzowego/ porażenie bella
Cześć! Razem z kolegą prowadzimy badania na temat skuteczności fizykoterapii w schorzeniach tj - porażenie Bella, polineuropatie, osłabienia mm po urazach stawowych, opadająca stopa. Jeżeli jesteś t...
Reklama:
Reklama: