Przemijający napad niedokrwienny mózgu (TIA) to epizod okresowego ubytku czynności danego obszary mózgowia spowodowany niedokrwieniem. Zazwyczaj dotyczy jednego obszaru unaczynienia o.u.n.
W przypadku napadu niedokrwiennego z obszaru unaczynienia kręgowo-podstawnego jednocześnie występuje kilka objawów. Najczęściej są to: zawroty głowy, ataksje kończyn o/lub tułowia, podwójne widzenie, niedowłady kończyn oraz zespoły uszkodzenia pnia mózgu. Rzadko występują nagłe upadki, które świadczą o przemijającym niedokrwieniu. Powinny być one jednak różnicowane z omdleniem lub napadem padaczkowym. Warto również zaznaczyć, że część autorów nie zalicza nagłego upadku do przemijających napadów niedokrwiennych.
fot. pantherstock
W diagnostyce wykorzystuje się badanie internistyczne, okulistyczne i laryngologiczne. U większości chorych zalecane jest wykonanie tomografii rezonansu magnetycznego. Przeprowadza się również badanie morfologiczne i koagulologiczne krwi oraz sprawdza stężenie cholesterolu we krwi i stosunek jego frakcji. W zależności od potrzeb można wykonać też EEG, EKG-Holter, ultrasonografię oraz ultrasonograficzne badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych.