Reklama:

Wpływ niedoboru magnezu na układ nerwowy

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Wpływ niedoboru magnezu na układ nerwowy

Shutterstock

Samobójstwo poprzez zażycie leków

Magnez to jeden z najcenniejszych biopierwiastków, który odgrywa w organizmie bardzo istotną rolę - jego zawartość stanowi 0,1 - 0,47% masy ciała (stąd należy on do mikroelementów). Magnez nie tylko bierze udział w procesie fotosyntezy, ale również w ważnych reakcjach enzymatycznych. Jony magnezu znajdują się we wszystkich płynach ustrojowych - to istotny składnik puli kationów, które kluczowe znaczenie odgrywają w przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Niedobór magnezu w organizmie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (m.in. kołatanie serca, bezsenność, problemy z koncentracją). 

Reklama:

W organizmie dorosłego człowieka magnez liczy średnio 24 - 35 g (jest to niemal 0,05 kg wagi ciała), z czego:

  • w kościach znajduje się 60%,
  • w mięśniach szkieletowych około 29%,
  • w tkankach miękkich (mózg, serce oraz wątroba) około 10%,
  • w płynach międzykomórkowych około 1%.

Wchłanianie magnezu ma miejsce w jelicie cienkim, zaś poziom tego ważnego pierwiastka w organizmie podporządkowany jest od stanu czynnościowego układu pokarmowego oraz nerek.

Ważne! Dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłego organizmu waha się między 280 - 350 mg.

W preparatach dostępnych w aptekach, bardzo często magnez łączony jest z witaminą B6 (pirydoksyną) - charakteryzuje się ona zdolnością hamowania wydalania magnezu z organizmu.

Magnez - pierwiastek życia

Jony magnezu stabilizują między innymi strukturę rybosomów (zbyt małe ich stężenie sprzyja procesowi rozpadu rybosomów na podjednostki). Ponadto mają również znaczenie w tak istotnych dla komórek procesach jak replikacja a także transkrypcja informacji genetycznej.

Bardzo ważną rolą jonów magnezu jest to, że regulują one procesy oksydoredukcji, wpływają na gospodarkę lipidową, na poziom amin katecholowych (m.in. adrenalina), jak i na przepuszczalność błon komórkowych.

Ważne! Niedobór magnezu skutkuje zachwianiem powyższych procesów, co prowadzi do dysfunkcji metabolicznej (zwłaszcza komórek mięśni gładkich oraz mięśnia sercowego), ponadto sprzyja rozwojowi miażdżycy.

Utrzymanie równowagi w gospodarce magnezem uzależnione jest od stanu fizjologicznego organizmu.

Ważne! Zapotrzebowanie organizmu na ten mikroskładnik zmienia się m.in. w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej a także w okresie ciąży oraz laktacji.

Magnez ma wpływ na produkcję (ilość) żółci, tym samym powstrzymuje tworzenie się kamieni żółciowych. Ponadto pierwiastek pobudza perystaltykę jelit, uczestniczy w tworzeniu soków trawiennych, osłania przed zatruciami, alergiami.

fot. shutterstock

Ważne! Redukuje toksyczność ołowiu a także ułatwia jego wydalanie z organizmu.

W temacie specyfiki fizjologicznej magnezu, ma on wpływ na funkcjonowanie wszystkich struktur organizmu.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Eeg
Co moze oznaczać ten wynik eeg?
Czy może to być sm?
Witam,mam 26 lat i chciałabym podpytać na co mogą wskazywać moje objawy i wynik rm. Od ok 2 lat bolą mnie miesni, stawy. Mam uczucie mrowienia i dretwienia w prawej nodze i rece. Nogi są bardzo ocię...
Tętniak
Dzień dobry. Czy powinnam się martwić, czy to może być tętniak ?
gość
Forum: Padaczka
Przyjaźń i wsparcie
Dzień dobry. Mam na imię Dominika. Niewiele ponad 2 lata temu zdiagnozowano u mnie padaczkę pourazową. Chciałabym poznać kogoś również zmagającego się z tą chorobą. Porozmawiać, przez moment poczuć, ...
gość
Tętniak
Jestem po trzykrotnej embolizacji tętniaka mózgu ostatnia embolizacji była w kwietniu 2024/ w związku z tym mam pytanie, czy mogę latać samolotami
Zanik mięśni przyśrodkowych ud i łydek
Witam, Od 3-4 lat borykam się z problem którym jest zanik mięśni przyśrodkowych ud (czworogłowych, przywodziciela). Potem około dwóch latach pojawił się również zanik mięśni przyśrodkowych łydek. W...
Reklama:
Reklama: