Reklama:

Wpływ niedoboru magnezu na układ nerwowy

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Wpływ niedoboru magnezu na układ nerwowy

Shutterstock

Samobójstwo poprzez zażycie leków

Magnez to jeden z najcenniejszych biopierwiastków, który odgrywa w organizmie bardzo istotną rolę - jego zawartość stanowi 0,1 - 0,47% masy ciała (stąd należy on do mikroelementów). Magnez nie tylko bierze udział w procesie fotosyntezy, ale również w ważnych reakcjach enzymatycznych. Jony magnezu znajdują się we wszystkich płynach ustrojowych - to istotny składnik puli kationów, które kluczowe znaczenie odgrywają w przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Niedobór magnezu w organizmie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (m.in. kołatanie serca, bezsenność, problemy z koncentracją). 

Reklama:

W organizmie dorosłego człowieka magnez liczy średnio 24 - 35 g (jest to niemal 0,05 kg wagi ciała), z czego:

  • w kościach znajduje się 60%,
  • w mięśniach szkieletowych około 29%,
  • w tkankach miękkich (mózg, serce oraz wątroba) około 10%,
  • w płynach międzykomórkowych około 1%.

Wchłanianie magnezu ma miejsce w jelicie cienkim, zaś poziom tego ważnego pierwiastka w organizmie podporządkowany jest od stanu czynnościowego układu pokarmowego oraz nerek.

Ważne! Dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłego organizmu waha się między 280 - 350 mg.

W preparatach dostępnych w aptekach, bardzo często magnez łączony jest z witaminą B6 (pirydoksyną) - charakteryzuje się ona zdolnością hamowania wydalania magnezu z organizmu.

Magnez - pierwiastek życia

Jony magnezu stabilizują między innymi strukturę rybosomów (zbyt małe ich stężenie sprzyja procesowi rozpadu rybosomów na podjednostki). Ponadto mają również znaczenie w tak istotnych dla komórek procesach jak replikacja a także transkrypcja informacji genetycznej.

Bardzo ważną rolą jonów magnezu jest to, że regulują one procesy oksydoredukcji, wpływają na gospodarkę lipidową, na poziom amin katecholowych (m.in. adrenalina), jak i na przepuszczalność błon komórkowych.

Ważne! Niedobór magnezu skutkuje zachwianiem powyższych procesów, co prowadzi do dysfunkcji metabolicznej (zwłaszcza komórek mięśni gładkich oraz mięśnia sercowego), ponadto sprzyja rozwojowi miażdżycy.

Utrzymanie równowagi w gospodarce magnezem uzależnione jest od stanu fizjologicznego organizmu.

Ważne! Zapotrzebowanie organizmu na ten mikroskładnik zmienia się m.in. w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej a także w okresie ciąży oraz laktacji.

Magnez ma wpływ na produkcję (ilość) żółci, tym samym powstrzymuje tworzenie się kamieni żółciowych. Ponadto pierwiastek pobudza perystaltykę jelit, uczestniczy w tworzeniu soków trawiennych, osłania przed zatruciami, alergiami.

fot. shutterstock

Ważne! Redukuje toksyczność ołowiu a także ułatwia jego wydalanie z organizmu.

W temacie specyfiki fizjologicznej magnezu, ma on wpływ na funkcjonowanie wszystkich struktur organizmu.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Joli
Witam wszystkich. Przezywamy prawdzimy koszmar, czytam rozne forum, szukam informacji. Po dlugich drogach u lekarzy , wyszukiwaniu dlaczego mezu tak bola plecy, w koncu po roku zrobiono MRT i okazal...
Proszę o odczytanie wyniku
Badanie MR kręgosłupa szyjnego:- zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej;- zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji krążków m-k C2/7;- niewielka, tylna centralna wypuklina krążka międzykręgoweg...
Skurcze na calym ciele
Dzien dobry. Od ponad roku męczą mnie skurcze na calym ciele. Nigdy wczesniej nie mialem podobnych objawów. Skurcze nie sa bolesne ale ich częstotliwość, szczegolnie w nocy, jest bardzo irytująca. ...
Migrena
Czy ból migrenowy MUSI być pulsujący?
Chłoniak OUN
Witajcie. Czy w przypadku tego nowotroru istnieją jakieś skuteczne metody leczenia? Czy każda terapia to jedynie próba przedłużenia życia chorego we względnym zdrowiu?
Reklama:
Reklama: