Reklama:

Wpływ niedoboru magnezu na układ nerwowy

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Wpływ niedoboru magnezu na układ nerwowy

Shutterstock

Samobójstwo poprzez zażycie leków

Magnez to jeden z najcenniejszych biopierwiastków, który odgrywa w organizmie bardzo istotną rolę - jego zawartość stanowi 0,1 - 0,47% masy ciała (stąd należy on do mikroelementów). Magnez nie tylko bierze udział w procesie fotosyntezy, ale również w ważnych reakcjach enzymatycznych. Jony magnezu znajdują się we wszystkich płynach ustrojowych - to istotny składnik puli kationów, które kluczowe znaczenie odgrywają w przestrzeni wewnątrzkomórkowej. Niedobór magnezu w organizmie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (m.in. kołatanie serca, bezsenność, problemy z koncentracją). 

Reklama:

W organizmie dorosłego człowieka magnez liczy średnio 24 - 35 g (jest to niemal 0,05 kg wagi ciała), z czego:

  • w kościach znajduje się 60%,
  • w mięśniach szkieletowych około 29%,
  • w tkankach miękkich (mózg, serce oraz wątroba) około 10%,
  • w płynach międzykomórkowych około 1%.

Wchłanianie magnezu ma miejsce w jelicie cienkim, zaś poziom tego ważnego pierwiastka w organizmie podporządkowany jest od stanu czynnościowego układu pokarmowego oraz nerek.

Ważne! Dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłego organizmu waha się między 280 - 350 mg.

W preparatach dostępnych w aptekach, bardzo często magnez łączony jest z witaminą B6 (pirydoksyną) - charakteryzuje się ona zdolnością hamowania wydalania magnezu z organizmu.

Magnez - pierwiastek życia

Jony magnezu stabilizują między innymi strukturę rybosomów (zbyt małe ich stężenie sprzyja procesowi rozpadu rybosomów na podjednostki). Ponadto mają również znaczenie w tak istotnych dla komórek procesach jak replikacja a także transkrypcja informacji genetycznej.

Bardzo ważną rolą jonów magnezu jest to, że regulują one procesy oksydoredukcji, wpływają na gospodarkę lipidową, na poziom amin katecholowych (m.in. adrenalina), jak i na przepuszczalność błon komórkowych.

Ważne! Niedobór magnezu skutkuje zachwianiem powyższych procesów, co prowadzi do dysfunkcji metabolicznej (zwłaszcza komórek mięśni gładkich oraz mięśnia sercowego), ponadto sprzyja rozwojowi miażdżycy.

Utrzymanie równowagi w gospodarce magnezem uzależnione jest od stanu fizjologicznego organizmu.

Ważne! Zapotrzebowanie organizmu na ten mikroskładnik zmienia się m.in. w zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej a także w okresie ciąży oraz laktacji.

Magnez ma wpływ na produkcję (ilość) żółci, tym samym powstrzymuje tworzenie się kamieni żółciowych. Ponadto pierwiastek pobudza perystaltykę jelit, uczestniczy w tworzeniu soków trawiennych, osłania przed zatruciami, alergiami.

fot. shutterstock

Ważne! Redukuje toksyczność ołowiu a także ułatwia jego wydalanie z organizmu.

W temacie specyfiki fizjologicznej magnezu, ma on wpływ na funkcjonowanie wszystkich struktur organizmu.

 

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

polineuropatia
Szukam dobrej rehabilitacji neurologicznej w Warszawie mam 84 lata cierpię na zaostrzenie polineuropatii nóg
Udar, stan wegetatywny
Nie wiem w sumie, czego od Was oczekuje, ale może ktoś pomoże mi, jak żyć dalej pozyskuje traumie… Moja mama, 58lat, wylądowała w szpitalu 18.11.2023. Okazało się, że ma rozległe zapalenie płuc i...
brak czucia w nogach
dzien dobry, ojciec mial operacje kregoslupa(wymiana 2 kregow szyjnych). niestety po operacji nie ma czucia w nogach. czeka w szpitalu(Gdansk) na rehabilitacje w osrodku w Tczewie. czy mozecie ew. po...
gość
Forum: Padaczka
cenobamt
cześć wszystkim biorę cenobamt ponieważ po topamaksie dostałam jaskry ale ontozry powoduje straszne tycie.nie ma tego nigdzie napisanego w ostrzeżeniach,śpionczkę i zawroty głowy pamietajcie!!!!!
gość
Forum: Padaczka
Zmiany zachowania
Hej czy wasze dzieci mają zaburzeniami zachowania np. agresja , problemy z ubiorem , zmienny nastrój.Dziewczynka przyjmuje vetire .
Torbiel kieszonki Rathkego
Od lat cierpię na silne bóle głowy,byłam u wielu neurologów ostatni pocieszył mnie, że to mi ie w okresie przekwitania. Od kilku miesięcy bóle nasiliły się, są co dwa tygodnie trwają 5 dni przez dw...
Reklama:
Reklama: