Reklama:

Czym jest diplopia?

Marta Wiśniewska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Czym jest diplopia?

PantherMedia

Oko

Diplopia to podwójne widzenie. Może wynikać z podwichnięcia soczewki, przymglenia rogówki, początkowej zaćmy, a także z zaburzeń umysłowych - jest to tzw. jednooczne podwójne widzenie.

Reklama:

Spis treści:

  1. Czym jest diplopia?
  2. Zdrowe podwójne widzenie a patologiczne
  3. Diplopia u dzieci

Czym jest diplopia?

Może także występować na obu oczach. Wtedy wynika z odbierania obrazów przez niekorespondujące ze sobą miejsca na siatkówce. Zanika jednak przy zasłonięciu jednego oka. Podwójne widzenie może się przyczyniać do powstawania chorób, które prowadzą do złego ustawienia gałek ocznych lub zaburzają symetrię ich ruchów np. niedowładów czy porażenia mięśni gałkoruchowych, złamań oczodołu, ostrego zeza spowodowanego dekompensacją zeza ukrytego oraz guzów oczodołu.

Zdrowe podwójne widzenie a patologiczne

Podwójne widzenie występuje u każdego zdrowego człowieka. Jest ono zwykle niezauważalne. Ważna jest dlatego umiejętność odróżnienia zdrowego podwójnego widzenia od tego patologicznego. Fizjologicznie cechuje się tym, że fiksowany punkt widziany jest pojedynczo, a podwójnie widziane są wszystkie inne punkty. Natomiast w przypadku podwójnego widzenia patologicznego podwójnie widziany jest punkt fiksowany.

Diplopia u dzieci

U dzieci wykrycie tego schorzenia sprowadza się głównie do obserwacji - dziecko zaczyna przymykać jedno oko lub nieprawidłowo trzyma głowę. Jednak upewnić się co do choroby możemy tylko, przeprowadzając badanie okulistyczne lub neurologiczne. Lekarz stwierdzi, który rodzaj choroby występuje u pacjenta oraz określi nieprawidłowo działające nerwy. Leczenie zależy od podłoża choroby. Może się okazać konieczna operacja mięśni w gałce ocznej. Przy niewielkim odchyleniu gałki, zalecane są jednak jedynie okulary pryzmatyczne, które przesuwają obraz na prawidłowe miejsce w siatkówce.

Aby wykryć diplopię jak najwcześniej niezbędne są regularne wizyty w gabinecie okulistycznym, a także obserwacja. Zalecane jest również wykonywanie ćwiczeń oczu, aby wzmocnić mięśnie w gałce ocznej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: