Reklama:

Aktualne poglądy na postępowanie w ostrych zespołach kręgosłupopochodnych

dr n.med. Magdalena Boczarska-Jedynak

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Aktualne poglądy na postępowanie w ostrych zespołach kręgosłupopochodnych

PantherMedia

Ból kręgosłupa

Autorka prezentuje przegląd współczesnej wiedzy o symptomatologii, diagnostyce i terapii ostrych zespołów bólowych związanych z kręgosłupem.

Reklama:
 
Diagnostyka ostrych zespołów kręgosłupopochodnych:
 
W przypadku niespecyficznego ostrego bólu odc. L-S badania obrazowe nie powinny być stosowane rutynowo! Z reguły bowiem dolegliwości bólowe ustępują samoistnie lub pod wpływem stosowanego leczenia przeciwbólowego i przeciwzapalnego w czasie ok. 4 tygodni. Badania obrazowe powinny być wykonane tylko w przypadku współistnienia poważnych lub narastających deficytów neurologicznych lub podejrzenia innej istotnej patologii np. proces npl. Wówczas preferowanym badaniem powinien być rezonans magnetyczny kanału kręgowego i rdzenia. W przypadku przewlekającego się bólu lub objawów radikulopatii/dyskopatii badanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej kanału kręgowego i rdzenia wskazane jest tylko gdy pacjent jest kandydatem do leczenia neurochirurgicznego lub dokanałowej injekcji sterydów! Jak wspomniano wcześniej, zazwyczaj objawy ostrej rwy kulszowej ulegają samoistnej redukcji w czasie <4 tyg bez leczenia inwazyjnego, a wynik badań neuroobrazowych nie ma wpływu na decyzje terapeutyczne i wynik leczenia.
 
Leczenie ostrych zespołów kręgosłupopochodnych:
 
Jednym z podstawowych elementów postępowania w ostrych zespołach kręgosłupopochodnych jest kontynuacja aktywności fizycznej - reżim łóżkowy jest niewskazany! Zaleca się stosowanie paracetamolu jako leku pierwszego rzutu, a następnie niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) np. ibuprofen, ketoprofen. W razie braku skuteczności można stosować miorelaksanty w mono- lub politerapii z NLPZ. Sterydy podawane doustnie lub dożylnie nie są zalecane bowiem ich efekt równy jest stosowaniu placebo. W razie braku efektu farmakoterapii można zastosować terapię manualną, rehabilitację i fizykoterapię ale nie wcześniej niż po 2-6 tygodniach trwania objawów.
Plan diagnostyczny w ostrych zespołach kręgosłupopochodnych przedstawia Tabela 1.
 
Tabela 1. Diagnostyka ostrych zespołów kręgosłupopochodnych.
Możliwa przyczyna
Podstawowe objawy
Obrazowanie
Badania dodatkowe
Npl
Wywiad npl
 
Utrata m.c
brak poprawy po 4 tyg.leczenia
wiek > 50 r.ż
 
Liczne cz. ryzyka
 
MRI
 
RTG odc.L-S
 
 
 
 
RTG odc.L-S lub MRI
OB.
 
OB.
 
 
 
 
OB
Infekcja w kanale kręgowym
Gorączka, leki i.v., infekcja w wywiadzie
MRI
OB. i/lub CRP
zespół. ogona końskiego
Zatrzymanie moczu
Deficyty neurologiczne
Nietrzymanie stolca
MRI
---
Złamanie kompresyjne
Osteoporoza
Sterydoterapia w wywiadzie
Podeszły wiek
RTG odc.L-S
----
Poważne i narastające deficyty neurologiczne
Postępujący niedowład
MRI
EMG/przewodnictwo
 
Przepuklina krążka m-k
Obj korzeniowe
 
Obj > 4 tyg
-------
 
MRI
--------
 
EMG/przewodnictwo
Stenoza kanału kręgowego
Bóle promieniujące do kończyn dolnych, podeszły wiek
 
Obj > 4 tyg.
------
 
 
 
MRI
--------
 
 
 
EMG/przewodnictwo
 
Wskazania do interwencji neurochirurgicznej obejmują szybko postępujące, istotne deficyty neurologiczne w postaci osłabienia siły mięśniowej czy zatrzymanie moczu, a także brak efektu po długotrwałym leczeniu farmakologicznym.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Stosunek przy tetniaku w glowie
Proszę o poradę czy jest możliwa aktywność seksualna przy tego typu tetniaka
Fenetracja endoskopowa torbieli pajęczynowej
Witam mam torbiel między półkulami móżdżku 43x28 mm. Objawy, uporczywe bóle głowy czy mógłby prosić osoby które poddały się fenetracji endoskowpowej o opinie. Krótki opis skutku zabiegu, długości pow...
gość
Forum: Padaczka
TENS (elektrostymulacja) a Padaczka
Witam Serdecznie na padaczkę zachorowałem w 2011 roku, po usunięciu oponiaka mózgu. Miałem 4 napady gdzie przy lekach Depakine Chrono i Vetira, brałem lek przeciwbólowy Ketonal. Ojciec wyczytał, że t...
Podejrzenie Creutzfeldta-Jakoba
Dzień dobry, pisze w sprawie mojego taty (56lat) Pod koniec stycznia poczuł ból z tyłu głowy a potem zaczęły się problemy z równowagą następnie problemy z widzeniem ( brak ostrości itp). Cały czas po...
Poszukuję dobrego neurologa
Szukam dobrego neurologa w Olsztynie dla osoby po udarze,problem z chodzeniem, drętwieniem kończyn,w badaniu EMG zanik pewnych partii mięśni,nerwów.Będę wdzięczna za informację.
Opryszczkowe zapalenie mózgu
Dzień dobry miłego dnia życzę i chce się włączyć do pisania o tej chorobie ponieważ sama10 lat temu przeszłam tą samą chorobę ja życia uczę się od nowa doslownie wszystkiego
Reklama:
Reklama: