Reklama:

Napad rwy kulszowej - przyczyny i objawy

Napad rwy kulszowej - przyczyny i objawy

Panthermedia

Ból w lędźwiach

Rwa kulszowa, to nic innego jak atak korzonków nerwowych. Jest to bardzo dotkliwy ból, który wskazuje na to, że kręgosłup wymaga leczenia. Ból ten najczęściej nie ustępuje po zażyciu nawet mocnych środków przeciwbólowych.

Reklama:

Spis treści:

  1. Atak korzonków nerwowych
  2. Przyczyny rwy kulszowej
  3. Objawy rwy kulszowej
  4. Leczenie

Pojawia się najczęściej w dolnej części pleców. Utrudnia normalne i sprawne funkcjonowanie w ciągu dnia oraz w nocy.

Atak korzonków nerwowych 

Atak korzonków nerwowych inaczej rwa kulszowa pojawia się najczęściej niepodziewanie, jest tak silny, że pacjent nie jest w stanie oddychać, siedzieć, jeść, chodzić, schylać się czy przewrócić z boku na bok. Ból zajmuje najczęściej odcinek lędźwiowy i bardzo często promieniuje do dolnych kończyn. Zdarzają się także przypadki, że odczuwany jest w kończynach górnych (drętwienie, mrowienie, problem z utrzymaniem przedmiotów).

Podczas napadu rwy kulszowej pacjenci uskarżają się na ból w okolicy ramion, uda a także w dole brzucha. W większości przypadków świadczy on o tym, że nasz kręgosłup jest w bardzo złej formie i wymaga specjalistycznej pomocy. Problemy z rwą kulszową pojawiają się najczęściej po 30stym roku życia, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Przyczyny rwy kulszowej 

Przyczyn rwy kulszowej jest bardzo wiele:

  • od różnego rodzaju urazów kręgosłupa po zwyrodnienia,
  • intensywny wysiłek fizyczny (dotyczy to osób, które prowadzą siedzący tryb życia i nagle podejmują duży wysiłek)
  • niewłaściwą dietę (brak witamin, wapnia, soli mineralnych).
  • u wielu pacjentów objawy rwy kulszowej pojawiają się gdy dojdzie do nagłego oziębienia ciała. Należy pamiętać także o stanach zapalnych.

Objawy rwy kulszowej 

Najczęściej spotykanymi objawami towarzyszącymi rwie kulszowej są:

  • zaburzenia czucia kończyn dolnych (drętwienie, mrowienie, przeczulica, swędzenie),
  • problemy z chodzeniem,
  • problemy z oddawaniem moczu, stolca,
  • niedowład mięśni oraz uczucie bezwładności stopy.

Wielu pacjentów odczuwa bardzo silny ból podczas śmiechu, kichnięcia, parcia czy kaszlu. Ból nasila się podczas próby podniesienia z łóżka czy podczas chodzenia.  

Leczenie 

Wielu pacjentów próbuje za pomocą domowych sposobów poradzić sobie z bólem podczas napadu rwy kulszowej. W większości przypadków wymagają oni jednak specjalistycznego leczenia z pomocą neurologa. Aby zmniejszyć ból można ogrzewać bolące miejsce (termofor, poduszka elektryczna), odpoczywać w wygodnej pozycji i zażywać regularnie leki.
W wielu przypadkach lekarz przepisuje silne środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Mogą być one w postaci tabletek lub zastrzyków.  

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Późno rozpoznany kręgozmyk teraz tylko operacja
Cześć wszystkim.
Piszę tu, bo może ktoś był w podobnej sytuacji albo potrafi podpowiedzieć, co dalej. Rok temu zacząłem mieć poważne problemy z kręgosłupem – ból, drętwienie, osłabienie nóg. Poszedł...
Operacja dyskopatii szyjnej
Miał ktoś ostatnoo u dr. Baranowskiej w Stocerze ,jak opinie ?
Od 2 lat ból kręgosłupa ze zwièkszoną intensywnością
BWK 9 Kanał naczyniowy . Głęboki reaktywny obrzęk zwyrodnieniowy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, szczególnie znacząca aktywowana artroza stawu międzykręgowego z pseudoretrolisthezą lwk 4. wieloczynni...
Ośrodek neurorehabilitacji z pegiem i tracho Lublin
Cześć.Syn jest po bardzo ciężkim urazie czaszkowo mózgowym ,po stabilizacji miednicy.Wybudzony od tygodnia z niewielką komunikacją typu wodzenie oczami I ściskanie prawą ręką.Szukamy ośrodka w okolic...
Dr Nikodem Przybyłko.
Witam, czy kogoś z Państw operował dr Nikodem Przybyłko? Wydaje się, że jest to naprawdę super fachowiec. Czeka mnie operacja. Pozdrawiam Piotr
RM glowy
Ognisko malacji12 X6 mam w prawej półkuli móżdżku W płacie czołowym prawym widoczny naczyniak zylni.
Reklama:
Reklama: