Reklama:

Diagnostyka choroby Alzheimera

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Diagnostyka choroby Alzheimera

Panthermedia

Nerki

W chwili obecnej całkowicie pewne przyżyciowe rozpoznanie choroby Alzheimera w jej bardzo wczesnym okresie stanowi ogromną trudność dla lekarzy specjalistów.

Reklama:

Związane jest to z faktem, iż pierwszy okres jest tzw. okresem niemym pod względem klinicznym. Jednocześnie jak najszybsze zdiagnozowanie choroby daje szansę na podjęcie leczenia przyczynowego. W celach diagnostycznych stosowane są kryteria zawarte w DSM IV w postępowaniu klinicznym ze względu na ich wysoką czułość oraz specyficzność.

Kryteriami używanymi przede wszystkim w Europie są ICD-10. Obecnie stosowane i bardzo popularne kryteria National Institute of Neurologic, Communicative Disorders and Stroke/Alzheimer’s Disease and Related Disorders Association powinny mieć charakter uzupełniający. Rozpoznanie choroby Alzheimera jest możliwe po wykonaniu badania neuropatologicznego. Bardzo ważną rolę w przypadku diagnozowania odgrywa informacja o zaburzeniach metabolicznych i hormonalnych bądź chorobie miażdżycowej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na nadczynność, niedoczynność tarczycy, leczenie estrogenami. Kolejnym ważnym aspektem są różnego rodzaju przebyte zabiegi operacyjne w znieczuleniu ogólnym oraz urazy i wstrząśnienia głowy. Znaczącą rolę odgrywa wywiad rodzinny, co do kwestii występowania otępienia w rodzinie, uzależnień (alkohol, narkotyki, tytoń) czy przebytych zatruć.
 fot. pantherstock
 

W początkowej fazie badania przeprowadza się najczęściej test MMSE oraz test zegara, a w badaniu neurologicznym należy zwrócić uwagę na zespół parkinsonowski i obecność objawów deliberacyjnych. Bardzo ważną role odgrywa także wykluczenie depresji. W tym celu należy zgłosić się do psychiatry w celu diagnostycznym. Depresja bardzo często towarzyszy osobom dotkniętym chorobą Alzheimera podobnie jak zaburzenia snu, bezsenność, lękliwość, wycofanie, agresja czy rozdrażnienie - objawy te muszą być zbadane przez lekarza psychiatrę. Nigdy nie należy ich bagatelizować.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Alzheimera

dobry fizjoterapeuta kraków
Cześć, jestem po operacji kręgosłupa. Chodzę na zabiegi z NFZ, zdaję sobie sprawę, że to za mało. Czy ktoś poleci [url=https://osteohelp.pl/fizjoterapia/] dobrego fizjoterapeutę w Krakowie[/url]?
gość
Szukam pomocy
Witam, szukam pomocy delecta acteled delecta
gość
Ból kończyny lewej podczas dłuższego chodzenia
Cześć, Chciałbym zapytać na forum czy ktoś z Was zetknął się z podobnym przypadkiem lub sam miał takie objawy jak ja. Mam 36 lat, a problem zaobserwowałem 3 m-ce temu. Zauważyłem, że podczas dłużs...
aparat eeg
Cześć! Jestem ciekawy tematu [url=https://polems.pl/index.html]aparat eeg[/url] (Elektroencefalografu) i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat jego zastosowań. Wiem, że EEG jest używane do pomiar...
Bardzo silny ból głowy - proszę o pomoc
Witam.  Opiszę z czym się zmagam, proszę o jakąś radę, co może pomóc w tych dolegliwościach.  Od 12 lat zmagań się silnymi napięciowymi bólami głowy (obecnie mam 30 lat), a w ostatnim czasie bóle z...
Odkryj moc rehabilitacji neurologicznej: Odzyskaj niezależność i jakość życia!
Czy jesteś gotowy na uwolnienie niesamowitego potencjału rehabilitacji neurologicznej? Ta przełomowa terapia może całkowicie odmienić Twoje życie, pozwalając Ci odzyskać niezależność i jakość życia. ...
Reklama:
Reklama: