Stan padaczkowy może stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia zatem wymaga natychmiastowego, skutecznego i bardzo szybkiego działania.
Stan padaczkowy to nic innego jak nawracające napady padaczkowe, pomiędzy którymi neurony (komórki nerwowe) nie wracają do prawidłowej funkcji. Rozróżnia się wczesny czas wyładowań, czyli do 30 minut oraz późny, czyli ten który ma miejsce po tych 30 minutach.
Przedłużający się stan padaczkowy zwiększa ryzyko uszkodzenia neuronów obecnych w mózgu. W przypadku około 50% pacjentów, napad padaczkowy poprzedzony jest objawami prodromalnymi, czyli objawami go zwiastującymi. Dotyczy to w większości przypadków z padaczką ogniskową. Osoby chore odczuwają je kilka dni lub godzin przez wystąpieniem napadu.
Do najczęściej wymienianych zwiastunów zaliczamy m.in.:
- nagłe zmiany nastroju od wybuchowości i agresji po płaczliwość, lękliwość, strach,
- depresję,
- problemy z koncentracją,
- ciągle towarzyszące zmęczenie i ogólna męczliwość podczas wykonywania prostych zadań,
- szumy w uszach, uczucie ciężkość głowy, bóle głowy,
- problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy,
- problemy natury żołądkowo - jelitowej,
- niektórzy pacjenci, nie są w stanie dokładnie określić, zmian, które w nich zachodzą ale czują, że dzieje się z nimi coś „niedobrego”.
fot. pantherstock
Zwiastuny napadu padaczkowego są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta, każdy odczuwa je inaczej. Nie zostały one dobrze poznane. W trakcie trwania tych objawów, widoczne są także zmiany w zapisie EEG.