Reklama:

Zwiastuny napadu padaczkowego oraz czynniki wywołujące napady padaczkowe

Zwiastuny napadu padaczkowego oraz czynniki wywołujące napady padaczkowe

Shutterstock

MRI, rezonans mózgu

Stan padaczkowy może stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia zatem wymaga natychmiastowego, skutecznego i bardzo szybkiego działania.

Reklama:

Stan padaczkowy to nic innego jak nawracające napady padaczkowe, pomiędzy którymi neurony (komórki nerwowe) nie wracają do prawidłowej funkcji. Rozróżnia się wczesny czas wyładowań, czyli do 30 minut oraz późny, czyli ten który ma miejsce po tych 30 minutach.

Przedłużający się stan padaczkowy zwiększa ryzyko uszkodzenia neuronów obecnych w mózgu. W przypadku około 50% pacjentów, napad padaczkowy poprzedzony jest objawami prodromalnymi, czyli objawami go zwiastującymi. Dotyczy to w większości przypadków z padaczką ogniskową. Osoby chore odczuwają je kilka dni lub godzin przez wystąpieniem napadu.

Do najczęściej wymienianych zwiastunów zaliczamy m.in.:

  • nagłe zmiany nastroju od wybuchowości i agresji po płaczliwość, lękliwość, strach,
  • depresję,
  • problemy z koncentracją,
  • ciągle towarzyszące zmęczenie i ogólna męczliwość podczas wykonywania prostych zadań,
  • szumy w uszach, uczucie ciężkość głowy, bóle głowy,
  • problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy,
  • problemy natury żołądkowo - jelitowej,
  • niektórzy pacjenci, nie są w stanie dokładnie określić, zmian, które w nich zachodzą ale czują, że dzieje się z nimi coś „niedobrego”.


fot. pantherstock

Zwiastuny napadu padaczkowego są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta, każdy odczuwa je inaczej. Nie zostały one dobrze poznane. W trakcie trwania tych objawów, widoczne są także zmiany w zapisie EEG.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Padaczka

gość
Forum: Padaczka
Depakine cheono
depakine chrono po jakim czasie działa? Po jakim czasie zaczoł u was działać?
gość
Forum: Padaczka
Leki psychotropowe wyładowania depakina
Mam po niektórych tabletkach psychotropowych napady padaczkowe skojarzone czy po drpakine chrono będę mógł nadal brać tabletki psychotropowe czyli razem drpakine i psychotropy czy dzięki drpakine nap...
Uderzenie w głowę,ucisk
Witam w piątek(4dni temu) byłam pod dużym wpływem alkoholu i nic prawie noe Pamietam,koleżanka odprowadzała mnie do domu gdzie podobno przewróciłam się na trawę. A wcześniej w domu uderzyłam głową o ...
gość
Forum: Padaczka
cenobamt
cześć wszystkim biorę cenobamt ponieważ po topamaksie dostałam jaskry ale ontozry powoduje straszne tycie.nie ma tego nigdzie napisanego w ostrzeżeniach,śpionczkę i zawroty głowy pamietajcie!!!!!
gość
Forum: Padaczka
Zmiany zachowania
Hej czy wasze dzieci mają zaburzeniami zachowania np. agresja , problemy z ubiorem , zmienny nastrój.Dziewczynka przyjmuje vetire .
gość
Forum: Padaczka
Sny po napadzie
Witam, Mam pytanie do chorujacych na epilepsje. Po kazdym ataku mam dziwne, straszne sny. W ogole nie maja sensu, ale najgorsze jest to, ze kazdy polega na tym samym, czyli, ze umieram i nikt mi ...
Reklama:
Reklama: