Reklama:

Znaczenie Badania PERT/CT w diagnostyce różnicowej chorób otępiennych

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Znaczenie Badania PERT/CT w diagnostyce różnicowej chorób otępiennych

panthermedia

Badanie tomograficzne

Choroby neurodegeneracyjne są coraz częściej występującymi chorobami w populacji osób w podeszłym wieku. Zdecydowana większość pacjentów, jest poddawana badaniom obrazowym, które pokazują struktury mózgowe, jednak coraz częściej sięga się także po badania czynnościowe, do których należy badanie PET/CT. Dzięki temu badaniu, poznać można funkcjonowanie (oraz zaburzenia funkcjonowania) mózgu w konteście metabolizmu glukozy – głównej siły napędowej struktur mózgowych. Badanie PET/CT stało się więc bardzo przydatne w kontekście diagnostyki różnicowej chorób otępiennych.

Reklama:

Diagnostyka chorób otępiennych jest niezwykle skomplikowaną procedurą i opiera się głównie na diagnostyce różnicowej. Coraz większe znaczenie dla tego rodzaju diagnostyki, zaczynają mieć badania czynnościowe, takie jak PET/CT. Są to badania niezwykle przydatne, gdyż wskazują jednoznacznie obszary czynności mózgu podczas metabolizowania glukozy, a to oznacza, że pokazują aktywność konkretnych obszaró w mózgu - co z kolei stanowi dla specjalistów bardzo istotną informację dla określenia typu schorzenia.

Choroby otępienne

Jak wynika z obserwacji, rośnie liczba chorób otępiennych wśród populacji osób starszych, co generuje potrzebę wdrożenia jak wczesnej diagnostyki. Trafna diagnoza to dla pacjenta bardzo duża szansa na wdrożenie leczenia i uniknięcie wczesnej degeneracji struktur.

Wśród głównych przyczyn otępienia u ludzi starszych wymienia się przede wszystkim dwa schorzenia: choroba Alzheimera (Alzheimer’s disease, AD), odpowiedzialna za około 65% przypadków oraz otępienie z ciałami Lewy’ego, które jest odpowiedzialne za kolejne 10–15%. Do pozostałych schorzeń prowadzących do otępienia, zalicza się zwyrodnienie czołowo-skroniowe otępienie naczyniopochodne, a także inne, rzadsze choroby.

U zdecydowanej większości osób, u których istnieje podejrzenie choroby otępiennej, konieczne jest wykonania badania obrazowego, takiego jak rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Są to badania strukturalne, które mają na celu wykluczenie śródmózgowych patologii mogących wywoływać podobne objawy.

Innym rodzajem badań są badania czynnościowe, które oceniają metabolizm glukozy w mózgu. Mowa tu o badaniach takich jak PET/CT, które są stosowane w razie wątpliwości klinicznych i ułatwiają diagnostykę różnicową chorób otępiennych.

fot. panthermedia

Badanie PET/CT

Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej (positron emission tomography/computed tomography, PET/CT) jest badaniem bazującym na zaawansowanej technologii medycyny nuklearnej, wykorzystującej radiofarmaceutyki emitujące promieniowanie β+.

Gluza jest podstawowym pożywieniem dla naszego mózgu, a co za tym idzie – badanie o którym mowa, pozwala na ocenę miejscowego zużycia glukozy, która staje się markerem aktywności i gęstości synaptycznej.

Samo badanie jest skomplikowaną procedurą medyczną i wymaga szczególnych warunków.

Przed podaniem radiofarmaceutyku, należy oznaczyć stężenie glukozy we krwi, które w przypadku podejmowania się badanie mózgu, powinno wynosić poniżej 140 mg. Rozpoczęciem procedury medycznej jest dożylne podanie radiofarmaceutyku w dawce 200–250 Mbq, po którym pacjent powinien przez około 30 minut znajdować się w stanie czuwania, czyli mieć otwarte oczy oraz przebywać w cichym, spokojnym i lekko zaciemnionym pomieszczeniu w celu zminimalizowania aktywacji mózgu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Alzheimera

aparat eeg
Cześć! Jestem ciekawy tematu [url=https://polems.pl/index.html]aparat eeg[/url] (Elektroencefalografu) i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat jego zastosowań. Wiem, że EEG jest używane do pomiar...
Bardzo silny ból głowy - proszę o pomoc
Witam.  Opiszę z czym się zmagam, proszę o jakąś radę, co może pomóc w tych dolegliwościach.  Od 12 lat zmagań się silnymi napięciowymi bólami głowy (obecnie mam 30 lat), a w ostatnim czasie bóle z...
Odkryj moc rehabilitacji neurologicznej: Odzyskaj niezależność i jakość życia!
Czy jesteś gotowy na uwolnienie niesamowitego potencjału rehabilitacji neurologicznej? Ta przełomowa terapia może całkowicie odmienić Twoje życie, pozwalając Ci odzyskać niezależność i jakość życia. ...
kup prawdziwy polski paszport
Buy Original Latvian Passport Online Buy Polish Passport Buy real Austrian ID card online Buy Real Portuguese ID card Online Buy real Spanish ID card Online Buy Real Spanish Passport Buy Real Turki...
gość
kup prawdziwe polskie zezwolenie na pobyt
Get Positive MPU resolved Buy Original Ukraine passport Buy Original Latvian Passport Online Buy Real Lithuanian Passport Online How to get Lithuanian Residence Permit Buy Latvian Residence Permit Bu...
Badania Alzhaimer
Witam, Babcia mojej żony miała Alzhaimera, teściowa mojej żony ma najprawomocniej Alzhaimera, ale nie da jej się zaciągnąć do lekarza. Wszyscy boją się usłyszeć diagnozy, bo też ma duże problemy z pa...
Reklama:
Reklama: