Reklama:

Udar niedokrwienny, udar krwotoczny - rehabilitacja

Udar niedokrwienny, udar krwotoczny - rehabilitacja

pantherstock

Ból głowy u starszego mężczyzny

Rehabilitacja po udarze niedokrwiennym obejmuje umownie okres od 4 do 6 tygodni.

Reklama:

Obejmuje ona następujące etapy: właściwa diagnostyka, wstępna ocena rokowania, ocena funkcjonalna, szczegółowe planowanie rehabilitacji a następnie rehabilitacja.

Dla pacjentów najważniejsze są następujące założenia:

  • samoobsługa,
  • samodzielność,
  • lokomocja.

Bardzo ważne jest to by pamiętać, iż wybrana przez zespół rehabilitacyjny metoda nigdy nie może być traktowana jako jedyna.

Podczas pobytu w szpitalu kluczową rolę odgrywa prawidłowe układanie pacjenta w łóżku (rehabilitacja wczesna). Zapobiega to powstawaniu odleżyn oraz przykurczów. Bardzo często włączany jest masaż. Najczęściej w 5. dniu pobytu w szpitalu podejmowane są próby sadzania pacjenta z nogami na łóżku, a w dniu 6. sadzanie z nogami opuszczonymi poza łóżko.

Należy cały czas obserwować chorego,gdyż mogą pojawić się omdlenia i problemy z utrzymaniem równowagi. Gdy chory będzie stabilny i na bierze sił w dniu 7. rozpoczyna się pionizację, a następnie naukę chodzenia. W trakcie nauki chodzenia należy cały czas kontrolować chorego w celu obserwacji czy nie pojawia się zadyszka, problemy z oddychaniem, sinienie ust i twarzy, omdlenia oraz pocenie się. Początkowo dystans powinien być bardzo krótki i po płaskiej nawierzchni.


fot. iStock

Po opanowaniu tego można przystąpić do porób poruszania się na dystansach dłuższych. Kolejnym etapem nauki chodzenia są powierzchnie nierówne, pochyłe a na samym końcu chodzenie po schodach, ćwiczenia powinny być wykonywane z częstością zaleconą przez wykwalifikowany personel.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Rehabilitacja

Gdzie kwalifikacja i operacja endoskopowa przepukliny C?
Witam, Gdzie w wielkopolsce można się kwalifikować na operację endoskopową przepukliny kręgosłupa szyjnego? Koniecznie NFZ. Sam nie mogę nic znaleźć.
Operacja szyjnego a pieczenie stop
Czy was też piekły stopy I parzyły nawet palce czy lydki od szyjnego . Rece nic .
Operacja szyjnego
Ktoś miał zabieg w Konstancinie ,i jakie efekty ?
Przed operacja
Witam Jestem przed operacją bardzo się boję . Czy też tak mieliście, że dolegliwości prawie minęły przed operacja Mam mieć wstawione 2 impla ty c5-6 i c6-7 . B.
Przepuklina L5/S1 - operacja czy rehabilitacja
Cześć, szukam osób, które zmagały się z dyskopatią ledźwiową jak obecnie ja. Może ktoś miał podobne objawy do moich i coś podpowie :/ W skrócie: pierwsze bóle i drętwienie nogi zaczęło się ok maja 20...
Zmiana w okolicy kregoslupa ls
Witam, borykam sie z bolem kregoslupa ls. Jestem po rezonansie. Ciekawi mnie zaznaczona za zdjęciu zmiana. Mozna prosic o informacje czy to cos istotnego? Dołączam opis: Spłycenie lordozy lędźw...
Reklama:
Reklama: