Rehabilitacja po udarze niedokrwiennym obejmuje umownie okres od 4 do 6 tygodni.
Wsparcie ze strony bliskich, znajomych oraz przyjaciół, cierpliwość i pozytywne nastawienie dają szanse na powrót chorego do samodzielnego i sprawnego funkcjonowania. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji, bólu, omdleń itp. należy natychmiast zgłosić tę kwestię lekarzowi oraz rehabilitantom.
Rehabilitacja po udarze krwotocznym
Rehabilitacja pacjentów po przebytym udarze krwotocznym, tak naprawdę nie różni się od tej stosowanej u pacjentów z udarem niedokrwiennym. Warto jednak pamiętać, iż w przypadku tych pacjentów należy zachować o wiele większą staranność i dokładność a także ostrożność. Okres rehabilitacji osób po udarze krwotocznym wynosi od 6 do 8 tygodni i powinien być dostosowany do stanu funkcjonalnego chorego. Wszelkie ćwiczenia (ogólnokondycyjne, ogólnorozwojowe, ćwiczenia manipulacyjne) wdrażane są stopniowo a sam proces pionizacji chorego jest późniejszy.
fot. ojoimages
Z ćwiczeń rehabilitacyjnych nie należy nigdy rezygnować, a co ważne po udarze w większości przypadków muszą być kontynuowane przez kilkadziesiąt miesięcy. Konieczne jest by nie stosować dłuższych przerw, nie zamieniać ćwiczeń na inne, stosować się do ilości powtórzeń wyznaczonych przez rehabilitanta.
Konsekwencja, regularność oraz systematyczność zawsze przynoszą największe korzyści.