Reklama:

Stwardnienie zanikowe boczne - zmiany w OUN, diagnostyka i leczenie- cz.II

Stwardnienie zanikowe boczne - zmiany w OUN, diagnostyka i leczenie- cz.II

Panthermedia

Mózg

Stwardnienie zanikowe boczne jest przewlekłą, postępującą chorobą neurodegeneracyjną, na którą nie ma lekarstwa.

Reklama:

Dotyka ona osób w przedziale wiekowym 50-70 lat, bardzo rzadko osoby młode. Choroba ta „atakuje” mięśnie i w konsekwencji uniemożliwia poruszanie się oraz oddychanie. Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Nie ma możliwości wyleczenia stwardnienia zanikowego bocznego możliwe jest jedynie złagodzenie jej objawów.

Pacjent przeżywa od 3 do 5 lat po zdiagnozowaniu choroby. Występuje ona dwa razy częściej dotyka mężczyzn aniżeli kobiety. Cały czas trwają badani nad tą chorobą oraz nad lekami, które umożliwiłyby dłuższe i sprawne życie pacjentom.
 
Kto i jakimi technikami diagnozuje stwardnienie zanikowe boczne?

Postawienie pewnego rozpoznania stwardnienia zanikowego bocznego możliwe jest po wykonaniu wielu badań specjalistycznych przez neurologa (najlepiej specjalista od chorób mięśni).


Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz jego rodziną, zbadanie pacjenta (ocena odruchów głębokich pacjenta, odruchów Babińskiego) oraz wykonanie następujących badań:

 

  • badania immunologiczne
  • badanie EMG
  • badanie ENG
  • wykonanie rezonansu magnetycznego
  • badanie płynu mózgowo- rdzeniowego
  • zdarza się także, iż wykonywane jest badanie genetyczne


Dostępne w chwili obecnej Kryteria EL Escorial SLA wliczają wystąpienie klinicznych objawów uszkodzenia obwodowego a także ośrodkowego neuronu ruchowego w opuszce oraz dwóch innych segmentach rdzenia kręgowego bądź zmiany/ uszkodzenia w trzech segmentach rdzeniowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Okulista RZS poszukiwany
Szukam lekarza okulisty, który zna objawy zaawansowanego RZS
Czy neurolog dziecięcy a stres pourazowy?
Szanowni Państwo, proszę o informację czy neurolog dziecięcy może wystawić zaświadczenie o występującym u dziecka stresie pourazowym oraz reakcjach nerwicowych pod postacią lęku? Serdecznie poz...
Porażenie 7-ego .nerwu twarzowego
Mam porażenie 7-ego nerwu twarzowego. Lekarz mi przypisał Medafen, jak on działa w mojej chorobie
Ból w jednym miejscu
Dzień dobry od ponad miesiąca mam dziwny ból głowy nie trwa od od rana do nocy jednak zaczyna się po południu i wieczorem puszcza zlokalizowany jest nad prawym czubkiem i na czubku jest to taki ból ...
Prolaktyna
Mam podwyższoną prolaktyna. Max to 26,53ng/ml a ja mam 47 .. Mam bóle głowy, nudności.. To się leczy jakoś? Z góry dziękuję
Miastemia i Parkinson
Żoną ma stwierdzona w 2012 miastemie rzekomoporazna,a w 2021 roku oprócz tego neurolog stwierdził chorobę Parkinsona.Jest to bardzo rzadki przypadek,aby mieć obie choroby.Jestem. z Opola.
Reklama:
Reklama: