Stwardnienie zanikowe boczne jest przewlekłą, postępującą chorobą neurodegeneracyjną, na którą nie ma lekarstwa.
Wielokierunkowe leczenie stwardnienia zanikowego bocznego
Nie ma możliwości wyleczenie stwardnienia zanikowego bocznego, stosowane jest jedynie leczenie objawowe. Ma ono charakter wielokierunkowy, polega nie tylko na stosowaniu środków farmakologicznych ale także na rehabilitacji, włączeniu masaży, nauki mowy, pielęgnacji chorego oraz wsparcia ze strony psychologa. Nie ulega wątpliwości, iż pomoc ze strony rodziny oraz przyjaciół odgrywa bardzo ważną rolę.
Środki farmakologiczne, włączane są zaraz po zdiagnozowaniu choroby i podawane są w celu:
- ochrony układu nerwowego
- leczenie spastyczności
- zmniejszeniu kurczliwości mięśni
- ograniczeniu kurczy mięśni
- przeciwko nadmiernemu ślinieniu się
- ograniczeniu drżenia języka
- w problemach z zasypianiem oraz snem
- w dolegliwościach bólowych
- w przypadku problemów natury psychicznej
- w celu przedłużenia życia i podtrzymania sprawności pacjenta
Kluczową rolę w przypadku leczenia stwardnienia zanikowego bocznego odgrywa rehabilitacja. Powinna być włączona zaraz po rozpoznaniu choroby i obejmować (ćwiczenia czynne, bierne, masaże, ćwiczenia w wodzie, pływanie oraz hydroterapię). W późniejszym etapie choroby konieczne jest korzystanie ze sprzętu ortopedycznego. Bardzo ważna rolę odgrywa nauka i ćwiczenia oddechowe, właściwe układanie chorego, dbanie o jego higienę osobistą, nauka i ćwiczenia mowy oraz prawidłowe, regularne, bogate w witaminy odżywianie.
Stwardnienie zanikowe boczne jest w chwili obecnej chorobą nieuleczalną. Pacjent wymaga pełnej opieki ze strony rodziny oraz najbliższych.