Reklama:

Stwardnienie zanikowe boczne – definicja, przyczyny i objawy – cz.I

Stwardnienie zanikowe boczne – definicja, przyczyny i objawy – cz.I

PantherMedia

Oko

Stwardnienie zanikowe boczne (łac. sclerosis lateralis amyotrophica, SLA, ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS), zaliczane jest do bardzo ciężkich chorób układu nerwowego (uszkodzenia obecne są zarówno w centralnym jak i obwodowym układzie nerwowym).

Reklama:

Spis treści:

  1. Jakie są przyczyny stwardnienia zanikowego bocznego
  2. Objawy stwardnienia zanikowego bocznego

Opisana została pod koniec XIX wieku przez francuskiego neurologa Jean-Marie Charcota. Osoby młode zapadają na nią bardzo sporadycznie, najgęściej dotyka ona osób pomiędzy 50tym a 70 tym rokiem życia.

Kobiety chorują na stwardnienie zanikowe boczne dwa razy rzadziej niż mężczyźni. Jest to choroba nieuleczalna, a podawane leki i stosowane zabiegi w trakcie jej trwania mają na celu poprawę jakości i funkcjonowania pacjenta w życiu codziennym.

Pacjenci żyją z tą chorobą do około 5ciu lat, w przypadku łagodnej postaci choroby mogą żyć trochę dłużej. Choroba ta może być mylona ze stwardnieniem rozsianym.

Jakie są przyczyny stwardnienia zanikowego bocznego

Stwardnienie zanikowe boczne to choroba, w której mamy do czynienia z porażeniem neuronów ruchowych (włókien nerwowych oraz neuronów znajdujących się w mózgu), co z kolei doprowadza do upośledzenia prawidłowego funkcjonowania mięśni, a następnie do śmierci.

Przyczyna tej nieuleczalnej, postępującej choroby neurodegeneracyjnej nie została do dziś dokładnie poznana.

Szczególną uwagę zwraca się na udział:

  • stresu oksydacyjnego,
  • aminokwasów (w tym glutaminianu),
  • wapnia,
  • zaburzenia o podłożu autoimmunologicznym,
  • czynniki wirusowe,
  • predyspozycje genetyczne (jeśli w rodzinie zachoruje jedna osoba, prawdopodobieństwo iż zachorują inne osoby jest bardzo niewielkie), dziedziczona jest w sposób autosomalnie dominujący,
  • nadmiar glutaminianu,
  • czynniki toksyczne (zatrucie metalami ciężkimi),
  • inne czynniki, których rola nie została jak dotąd poznana.

Cały czas trwają badania nad poznaniem przyczyny stwardnienia zanikowego bocznego oraz czynników indukujących rozwój tej choroby.

Dziś wiemy, iż „wyzwalaczami” choroby są m.in.: zatrucie ołowiem oraz radioterapia.

W chwili obecnej wyróżnia się trzy podstawowe postacie stwardnienia zanikowego bocznego:

  1. Postać obwodowa, związana z uszkodzeniami neuronu obwodowego.
  2. Postać piramidowa, gdzie charakterystycznymi objawami są objawy piramidowe.
  3. Postać opuszkowa, gdzie objawami są problemy z poruszaniem kończynami, mówieniem, pobieraniem pokarmu i połykanie.

Objawy stwardnienia zanikowego bocznego

Objawy są indywidualne dla każdego pacjenta. Nie wszyscy pacjenci, wykazują takie same objawy i taki sam przebieg choroby.

Początkowe objawy choroby, nie wskazują na jakikolwiek poważny problem, może to być zmęczenie (które utrzymuje się dość długo), problemy ze snem, z utrzymaniem równowagi, zawroty głowy, osłabienie mięśni czy niczym nie spowodowane, nagłe upadki. Z czasem pojawiają się kolejne objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Do najczęściej wymienianych objawów stwardnienia zanikowego bocznego wymienia się:

  • Problemy i zaburzenia związane z ruchem, wśród których wymieniamy, osłabienie mięśni nóg, dłoni, odczucia drżenia mięśni, obecność odruchu Babińskiego.
  • Problemy z połykaniem oraz przeżuwaniem, którym towarzyszą problemy z mową oraz bardzo obfitym ślinieniem się.
  • Problemy z mową, która staje się bełkotliwa, spowolniona, wymaga bardzo dużego wysiłku.
  • Problemy z oddychaniem, spowodowane zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych, upośledzenie funkcji mięśni gardła, krtani, przełyku.
  • Problemy z zasypianiem oraz snem.
  • Zaburzenia psychiczne, wśród których wymienia się lękliwość, płaczliwość, depresję, nadpobudliwość czy agresję.
  • Różnego rodzaju dolegliwości bólowe spowodowane chorobą.
     
gość
Forum: Padaczka
Padaczka lekooporna u dzieci - terapia dietami ketogennymi
Mam na imię Ola. Kończę studia magisterskie na kierunku dietetyka w Łodzi, a moja praca magisterska poświęcona jest leczeniu dzieci z padaczką lekooporną dietami ketogenicznymi. Chciałabym prosić rod...
Bardzo bym prosiła o poradę.
Mama ma 60 lat choruje od roku, ręce opadają od poniedziałku zaczęła rehabilitację domową. Mam dziecko 10 letnie on na to wszystko patrzy jak mama robi się nie znośna nawet tramal nie pomaga na ból n...
Proszę o pomoc i poradę
Matkę chorą na stwardnienie zaniku mięśni bocznych, z dnia na dzień jest coraz gorzej nawet tabletki przeciwbólowe nie działają mama robi się nerwowa wulgarna itp . Nie wiem co mam już robić.
Straszna obawa przed zabiegiem wszczepienia zastawki
Hej, piszę tu bo bardzo się boję operacji mam 42 lata i przed sobą operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Czytam tu o powikłaniach o nie właściwym ułożeniu Drenu w Jamie Otrzewnej. Czy ktoś ma p...
DM1
Cześć choruje na dystrofie miotoniczna typu 1 od 10 lat czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Proszę o kontakt na maila weronikakolodziejczak33@gmail.com
niewydolność żylne?
Witam proszę o wskazówki bo nie wiem co robić od 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam od około 3 miesięcy i po odstawieniu mam ciągle objawy takie jak, kłucie w brzuchu, kołatanie serca,...
Reklama:
Reklama: