Reklama:

Stwardnienie zanikowe boczne - zmiany w OUN, diagnostyka i leczenie- cz.II

Stwardnienie zanikowe boczne - zmiany w OUN, diagnostyka i leczenie- cz.II

Panthermedia

Mózg

Stwardnienie zanikowe boczne jest przewlekłą, postępującą chorobą neurodegeneracyjną, na którą nie ma lekarstwa.

Reklama:

Dotyka ona osób w przedziale wiekowym 50-70 lat, bardzo rzadko osoby młode. Choroba ta „atakuje” mięśnie i w konsekwencji uniemożliwia poruszanie się oraz oddychanie. Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Nie ma możliwości wyleczenia stwardnienia zanikowego bocznego możliwe jest jedynie złagodzenie jej objawów.

Pacjent przeżywa od 3 do 5 lat po zdiagnozowaniu choroby. Występuje ona dwa razy częściej dotyka mężczyzn aniżeli kobiety. Cały czas trwają badani nad tą chorobą oraz nad lekami, które umożliwiłyby dłuższe i sprawne życie pacjentom.
 
Kto i jakimi technikami diagnozuje stwardnienie zanikowe boczne?

Postawienie pewnego rozpoznania stwardnienia zanikowego bocznego możliwe jest po wykonaniu wielu badań specjalistycznych przez neurologa (najlepiej specjalista od chorób mięśni).


Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz jego rodziną, zbadanie pacjenta (ocena odruchów głębokich pacjenta, odruchów Babińskiego) oraz wykonanie następujących badań:

 

  • badania immunologiczne
  • badanie EMG
  • badanie ENG
  • wykonanie rezonansu magnetycznego
  • badanie płynu mózgowo- rdzeniowego
  • zdarza się także, iż wykonywane jest badanie genetyczne


Dostępne w chwili obecnej Kryteria EL Escorial SLA wliczają wystąpienie klinicznych objawów uszkodzenia obwodowego a także ośrodkowego neuronu ruchowego w opuszce oraz dwóch innych segmentach rdzenia kręgowego bądź zmiany/ uszkodzenia w trzech segmentach rdzeniowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Witam
Proszę o adres e-mail do Dr. Jan Talar , sprawa bardzo pilna ponieważ mój brat przebywa już 6 dzień w bardzo ciężkim stanie na intensywnej terapii po upadku z wysokości. Bardzo proszę o jakąkolwiek p...
Witam.
Potrzebuje namiary na Dr. Jan Talar , numer jest lecz ciężko się dodzwonić . Proszę jeśli ktoś ma adres e-mail. Dziękuję z góry.
Wymioty przy zastawce komorowo-otrzewnowej
Witam. Synek ma 4 latka , od 2 lat zastawka komorowo-otrzewnowa. Z 10 dni temu pojawiły się u synka wymioty, wyglądało jakby jakąś grypa żołądkowa , co nie zjadł i wypił to od razu zwracał, nawet w n...
Cześć
11 lat temu miałam usuniętego, prawie 9 cm wysciółczak II stopnia C3-C7. Miał prawie 9 cm. Zanim padła diagnoza byłam już w fatalnym stanie. W Poznaniu, skąd pochodzę postawili nademna krzyżyk. Znala...
Rezonans magnetyczny głowy a korona
Dzień dobry. Czy ktoś może przerabiał przypadek. Muszę zrobić rezonans głowy ale mam założona koronę na zębie która od środka jest jakimś metalem a na zewnątrz biała. Czy owa korona jest przeciwwskaz...
Obsesyjne patrzenie na zegarek
Witam od jakiegoś czasu czuje przymus patrzenia na zegarek bardzo często. Czy przez to mogło mi się zepsuć coś ze wzrokiem lub w mózgu przez takie rzucanie oczami?
Reklama:
Reklama: