Skóra jest zwierciadłem zdrowia. Badanie skóry może dostarczyć ważnych wskazówek diagnostycznych w wielu jednostkach chorobowych, i jako istotna część procesu badania pacjenta i stawiania diagnozy nie powinno być pomijane. Również niektóym chorobom przebiegającym z zajęciem układu nerwowego mogą towarzyszyć charakterystyczne zmiany skórne nawet na początku procesu chorobowego, kiedy jeszcze nie występują objawy neurologiczne.
Stwardnienie guzowate
Stwardnienie guzowate, inaczej choroba Bourneville’a Pringle’a, jest chorobą, która bogato manifestuje się na skórze. Najbardziej patognomiczną zmianą skórną są gruczolaki łojowe - małe, czerwone lub żółto-różowe grudki (guzki Pringle’a) zajmujące symetrycznie najczęściej policzki, nos i fałdy nosowo-wargowe.
Wśród pozostałych objawów skórnych należy wymienić:
- plamy hipopigmentacyjne – ogniska odbarwionej skóry występujące najczęściej na tułowiu,
- drobniejsze, liczne odbarwienia o średnicy 1–3 mm są określane jako „plamy confetti” – najczęściej zlokalizowane na skórze przedramion i podudzi,
- włókniaki płaskie na czole oraz uszypułowane okolic szyi i karku, włókniaki wałów paznokciowych,
- skóra szagrynowa (skóra rekina) zlokalizowana w okolicy lędźwiowej,
- włókniaki okołopaznokciowe, zwane guzkami Koena wałów paznokciowych – są to różowe lub czerwonawe guzki, które mogą niszczyć płytkę paznokciową,
- odbarwione pasma włosów bądź rzęs (poliosis),
- plamy barwnikowe koloru kawy z mlekiem (café au lait).
Do objawów neurologicznych należą padaczka oraz opóźnienie rozwoju umysłowego.
Zespół Sturge’a-Webera-Dimitriego
W zespole Sturge’a-Webera-Dimitriego, czyli naczyniakowatości mózgowo-twarzowej stwierdzamy klasyczną triadę objawów: naczyniak płaski typu „czerwone wino” na twarzy w obszarze unerwienia nerwutrójdzielnego, naczyniak opon mózgowo-rdzeniowych i jaskra. W obrazie neurologicznym zespołu występują napady drgawkowe, niedowład połowiczy, hemiatrofię, opóźnienie rozwoju umysłowego. Badania obrazowe ujawniają obecność zaniku mózgu po stronie występowania naczyniaka twarzy.
Ataksja-teleangiektazja
W przebiegu ataksji–teleangiektazji najbardziej charakterystycznym objawem jest postępująca ataksja móżdżkowa rozpoczynająca się około 1 r.ż. Wstępują w jej przebiegu również zaburzenia gałkoruchowe, pląsawica, dystonia, mioklonie i obwodowa neuropatia. Zmiany skórne w postaci poszerzonych małych naczyń krwionośnych (teleangiektazje) obserwuje się je na spojówkach, twarzy, małżowinach usznych i w zgięciach skóry. Wśród pozostałych zmian skórnych należy wymienić: nadmierne owłosienie, pojedyncze siwe włosy, przedwczesne starzenie, łojotokowe zapalenie skóry, plamy café au lait, bielactwo, rogowacenie ciemne i zmiany wypryskowe.
Sarkoidoza
U 5–15% chorych z rozpoznaną sarkoidozą dochodzi do zajęcia układu nerwowego. Napady drgawkowe lub objawy ubytkowe występujące w przebiegu choroby spowodowane są przez ziarniniaki sarkoidalne występujące w ośrodkowym układzie nerwowym. Wśród zespołów neurologicznych w przebiegu neurosarkoidozy najczęściej występuje neuropatia czaszkowa. Najczęstszą odmianą kliniczną sarkoidozy skórnej jest sarkoidoza plamisto-grudkowa charakteryzująca się występowaniem drobnych, czerwonobrunatnych plamisto-grudkowych wykwitów, zlokalizowanych najczęściej w fałdach nosowo-policzkowych i wokół oczodołów, ale również na błonach śluzowych, karku i w okolicy potylicznej, na tułowiu i kończynach. W ostrej sarkoidozie pojawia się rumień guzowaty objawiający się bolesnymi, rozległymi, zaczerwionymi naciekami w tkance podskórnej przedniej powierzchni podudzi.
fot. shutterstock
Toczeń rumieniowaty układowy
Zmiany skórne to rumień na twarzy w formie formę płaskiego lub lekko wypukłego zaczerwienienia skóry na policzkach i grzbiecie nosa w kształcie motyla, który pojawia się po ekspozycji na słońce. Wśród objawów neurologicznych wystąpić może encefalopatia z napadami padaczkowymi, otępieniem, pląsawicą i uszkodzeniem nerwów czaszkowych. Poza tym można stwierdzić mielopatię z poprzecznym uszkodzeniem rdzenia, polineuropatię czuciowo-ruchową i zapalenie wielomięśniowe.