Prozopagnozja jest schorzeniem, które dotyka niewielu osób. Jej głównym objawem jest rozwijający się problem z rozpoznawaniem twarzy. Jak rozwija się choroba, a jakie są sposoby jej leczenia?
Jak leczy się prozopagnozję
Na chwilę obecną medycyna nie pozwala w żaden sposób na wyleczenie choroby. W przypadku osób, u których doszło do uszkodzenia mózgu w wyniku udaru czy urazu mózgu, stosuje się zazwyczaj leki, które poprawiają krążenie krwi w mózgu. Ważnym elementem jest również nieustanne ćwiczenie pamięci. Nietuzinkową rolę odgrywa przede wszystkim wsparcie najbliższych – rodziny, znajomych, a nawet pracodawców. Organizowanie kampanii społecznych, które przybliżą, czym jest choroba, jakie są jej objawy oraz jak można pomóc chorym, z pewnością wspomogłaby funkcjonowanie cierpiących na prozopagnozję w codziennym świecie.
W Stanach Zjednoczonych prowadzi się obecnie debatę nad tym, czy w placówkach prowadzących edukację wczesnoszkolną powinno się wprowadzić badania, które pozwolą na wykrycie agnozji twarzy już u najmłodszych dzieci. Co ciekawe, profesor Thomas Gruter z Uniwersytetu w Monachium twierdzi, że prozopagnozja wśród dzieci jest tak powszechna jak… dysleksja. Z badań, które przeprowadził do tej pory, wynika, że blisko 2% mieszkańców Ziemi może cierpieć na prozopagnozję. Wczesna diagnostyka choroby pozwoliłaby na udzielenie specjalistycznej pomocy.