Reklama:

Problemy dzieci z chorobami nerwowo-mięśniowymi

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Problemy dzieci z chorobami nerwowo-mięśniowymi

ojoimages

Mama z dzieckiem

Choroby nerwowo-mięśniowe dotyczą wszystkich jednostek chorobowych, w których zachodzi strukturalne lub czynnościowe uszkodzenie elementów składających się na jednostkę motoryczną.

Reklama:

Wśród typowych jej objawów są:

  • płytki oddech
  • szybkie męczenie się
  • senność w ciągu dnia
  • bóle głowy przy przebudzeniu
  • niespokojny sen

Aby poprawić efektywność wentylacji i odruchu kaszlowego należy zastosować odpowiednią fizjoterapię obejmującą ćwiczenia oddechowe i naukę efektywnego kaszlu. Również rodzina powinna być poinstruowana jak należy wykonywać drenaż ułożeniowy, oklepywanie i wspomagać kaszel.

Infekcje dróg oddechowych

W wyniku spadku wydolności oddechowej i osłabionego odruchu kaszlu drogi oddechowe nie mogą prawidłowo zostać oczyszczone z zalegającej wydzieliny. Jedynym prawidłowo pracującym mięśniem oddechowym jest przepona, która jednak ulega szybkiemu wyczerpaniu, w szczególności u dzieci młodszych.

Nawet banalna infekcja górnych dróg oddechowych może doprowadzić do zapalenia płuc z powodu zalegania i spływania wydzieliny, w związku z czym wskazane jest szybkie i intensywne leczenie każdej, nawet drobnej infekcji oraz usuwanie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych.
 



fot. ojoimages

 

Jeśli wydzielina jest rzadka i znajduje się jedynie w nosie lub gardle wystarczy ją wydmuchiwać, odkasływać lub odsysać tak często jak jest to konieczne. W przypadku gęstej, zalegającej wydzieliny potrzebne jest zastosowanie odpowiednich leków, nawodnienie dziecka oraz oklepywanie i odessanie.

Problemy z połykaniem

W chorobach nerwowo-mięśniowych najczęściej spotyka się dysfagię przełykową i ustno-gardłową, spowodowaną głównie przez zaburzenia koordynacji nerwowo-mięśniowej na poziomie gardła i zwieracza przełyku.

Pacjenci ci skarżą się na problemy z połykaniem bez względu na konsystencję pokarmu. Mają trudności w przesuwaniu kęsów w ustach oraz odczuwają osłabienie i narastające zmęczenie mięśni żuchwy.

Narzekają na zmniejszenie siły zgryzu i ograniczenie ruchomości żuchwy. W konsekwencji spożywanie posiłków zajmuje coraz więcej czasu, pojawia się zniecierpliwienie i rozdrażnienie. Chorzy często odbierają taki stan jako pogorszenie jakości ich życia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Udar mózgu
Hejka ostatnimi czasy się zastanawiam nad tym jak to jest i czym jest spowodowane to że osoba tydzień po udarze cały czas śpi i tylko raz się ocknęła czy to jest normalne ? ://
gość
Tętniak
Jestem po trzykrotnej embolizacji tętniaka mózgu ostatnia embolizacji była w kwietniu 2024/ w związku z tym mam pytanie, czy mogę latać samolotami
gość
Angio
Dzień dobry Czy może ktoś pomóc w odczytaniu wyniku Angio głowy po udarze Prawa t kregowa w odcinku wewnątrz czaszkowym zamknieta Co to oznacza Bardzo dziękuję za pomoc
Uderzenie w głowę,ucisk
Witam w piątek(4dni temu) byłam pod dużym wpływem alkoholu i nic prawie noe Pamietam,koleżanka odprowadzała mnie do domu gdzie podobno przewróciłam się na trawę. A wcześniej w domu uderzyłam głową o ...
Reklama:
Reklama: