Reklama:

Problemy dzieci z chorobami nerwowo-mięśniowymi

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Problemy dzieci z chorobami nerwowo-mięśniowymi

ojoimages

Mama z dzieckiem

Choroby nerwowo-mięśniowe dotyczą wszystkich jednostek chorobowych, w których zachodzi strukturalne lub czynnościowe uszkodzenie elementów składających się na jednostkę motoryczną.

Reklama:

Wśród typowych jej objawów są:

  • płytki oddech
  • szybkie męczenie się
  • senność w ciągu dnia
  • bóle głowy przy przebudzeniu
  • niespokojny sen

Aby poprawić efektywność wentylacji i odruchu kaszlowego należy zastosować odpowiednią fizjoterapię obejmującą ćwiczenia oddechowe i naukę efektywnego kaszlu. Również rodzina powinna być poinstruowana jak należy wykonywać drenaż ułożeniowy, oklepywanie i wspomagać kaszel.

Infekcje dróg oddechowych

W wyniku spadku wydolności oddechowej i osłabionego odruchu kaszlu drogi oddechowe nie mogą prawidłowo zostać oczyszczone z zalegającej wydzieliny. Jedynym prawidłowo pracującym mięśniem oddechowym jest przepona, która jednak ulega szybkiemu wyczerpaniu, w szczególności u dzieci młodszych.

Nawet banalna infekcja górnych dróg oddechowych może doprowadzić do zapalenia płuc z powodu zalegania i spływania wydzieliny, w związku z czym wskazane jest szybkie i intensywne leczenie każdej, nawet drobnej infekcji oraz usuwanie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych.
 fot. ojoimages

 

Jeśli wydzielina jest rzadka i znajduje się jedynie w nosie lub gardle wystarczy ją wydmuchiwać, odkasływać lub odsysać tak często jak jest to konieczne. W przypadku gęstej, zalegającej wydzieliny potrzebne jest zastosowanie odpowiednich leków, nawodnienie dziecka oraz oklepywanie i odessanie.

Problemy z połykaniem

W chorobach nerwowo-mięśniowych najczęściej spotyka się dysfagię przełykową i ustno-gardłową, spowodowaną głównie przez zaburzenia koordynacji nerwowo-mięśniowej na poziomie gardła i zwieracza przełyku.

Pacjenci ci skarżą się na problemy z połykaniem bez względu na konsystencję pokarmu. Mają trudności w przesuwaniu kęsów w ustach oraz odczuwają osłabienie i narastające zmęczenie mięśni żuchwy.

Narzekają na zmniejszenie siły zgryzu i ograniczenie ruchomości żuchwy. W konsekwencji spożywanie posiłków zajmuje coraz więcej czasu, pojawia się zniecierpliwienie i rozdrażnienie. Chorzy często odbierają taki stan jako pogorszenie jakości ich życia.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Jakie produkty spożywcze warto wybierać, aby zmniejszyć ryzyko chorób nowotworowych?
Cześć! Zastanawiam się, [url=https://maad.info.pl/jakie-produkty-spozywcze-warto-wybierac-aby-zmniejszyc-ryzyko-chorob-nowotworowych/]jakie produkty spożywcze mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób ...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Chcemy poznać Twoją opinię!
Cześć! 🌟 Chcielibyśmy jako Redakcja Serwisu poznać Twoją opinię na temat tworzonych przez nas treści: newsów, porad i artykułów pochodzących spod pióra lekarzy, a także copywriterów medycznych. ...
bpc 157 co to
Witajcie! Zwracam się z pytaniem, co to dokładnie jest [url=https://synthagenlabs.com/produkt/synthagen-bpc-157/]BPC 157[/url]? Czy ktoś może podzielić się swoją wiedzą na temat tego peptydu? Interes...
kim ja jestem? hocd
hej wszystkim mam 14 lat i ostatnie 2 tygodnie mojego zycia to KOSZMAR zaczelo sie na poczatku roku szkolnego kiedy to zaczelam liceum. wszystko bylo ok i pierwszwgo dnia zauwazylam jakas dziewcz...
gość
Czy zona po dwóch wylewach i udarze może lecieć samolotem
Czy zona po dwóch wylewach może lecieć samolotem
Reklama:
Reklama: