Torbiele szyszynki są łagodnymi guzami często znajdowanymi przypadkowo w badaniach obrazowych głowy (4%). Pod względem budowy stanowią niepatologiczną odmianę szyszynki i składają się ze struktur torbielowatych otoczonych prawidłową tkanką śródmiąższową.
W badaniach radiologicznych (MRI, TK) zwykle mają średnicę do 20 mm i czasem wykazują brzeżnie częściowe wysycenie. Prowadzone dotychczas badania wskazują, że najczęściej ich wymiary nie ulegają zmianie w czasie, choć u nielicznych osób mogą ulegać powiększeniu lub regresji (zmniejszeniu).
Objawy i przebieg torbieli szyszynki
Torbiele szyszynki (o dużych wymiarach) mogą dawać objawy w trzech różnych mechanizmach:
- Wzrostu ciśnienia śródczaszkowego – czyli związane z powstaniem wodogłowia, takie jak bóle głowy, następnie obrzęk tarczy nerwów wzrokowych, nudności, wymioty, zaburzenia chodu, zaburzenia pamięci i śpiączka.
- Bezpośredniego ucisku na pień mózgu i móżdżek – zaburzenia ruchów gałek ocznych (ograniczenie spojrzenia w górę, oczopląs, porażenie spojrzenia w dół, podwójne widzenie), retrakcja/opadnięcie powieki, ataksja, dysmetria.
- Zaburzeń endokrynologicznych – bardzo rzadkich, jako wtórny efekt wodogłowia, np. w postaci moczówki prostej.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć torbiel szyszynki
Jeżeli obraz torbieli nie budzi żadnych wątpliwości i nie występują żadne niepokojące objawy, wystarczające jest przeprowadzanie przez lekarza okresowej oceny klinicznej i neurologicznej. W przypadku występowania objawów klinicznych torbiel może wymagać interwencji neurochirurgicznej.
Leczenie torbieli szyszynki
Brak