Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą stawów. Jest to również najczęstsza przyczyną niepełnosprawności u osób w wieku podeszłym. Niektórzy badacze uważają, że zmiany zwyrodnieniowe występują u 80 % ludzi po 50 roku życia.
Objawy i przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów
Obraz kliniczny zależy od lokalizacji zmian oraz stopnia zaawansowania. Najczęstszymi objawami choroby zwyrodnieniowej stawów są: przewlekłe bóle z okresowymi zaostrzeniami, sztywność oraz deformacja i ograniczenie ruchomości stawów. Początkowo dolegliwości występują tylko podczas wysiłku a następnie pojawiają się również w godzinach nocnych a także podczas spoczynku w czasie dnia.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów
W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na utrzymywanie właściwego trybu życia. Istotne jest również leczenie otyłości oraz unikanie nadmiernego obciążenia stawów. Korzystne jest wykonywanie ćwiczeń poprawiających siłę mięśniową, w odciążeniu oraz aerobowe. W celu zmniejszenia bólu stosowane są zabiegi fizykoterapeutyczne (krioterapia, jonoforeza, ultradźwięki).
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów
Polecane są również zajęcia rekreacyjne (pływanie, spacery).