Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób w wieku podeszłym. Jest to również najczęstsza choroba stawów. Występuje u 70 % kobiet oraz 60 % mężczyzn powyżej 65 lat.
Objawy i przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów
Obraz kliniczny zależy od lokalizacji zmian oraz stopnia zaawansowania. Najczęściej są to przewlekłe bóle z okresowymi zaostrzeniami. Towarzyszyć im może sztywność oraz deformacja i ograniczenie ruchomości zajętych procesem chorobowym stawów. Początkowo bóle pojawiają się tylko podczas wysiłku a następnie w godzinach nocnych a także podczas spoczynku w czasie dnia.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów
Celem leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów jest zahamowanie postępu choroby, poprawa jakości życia oraz ruchomości stawów i zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Leczenie farmakologiczne choroby zwyrodnieniowej stawów powinno opierać się na zaleceniach WHO, czyli 3-stopniowej drabinie analgetycznej. Zgodnie z nią początkowo stosuje się nieopioidowe analgetyki. Następnie dodaje się słaby opioid. W ostatnim etapie leczenia wycofuje się słaby a w jego miejsce wprowadza się lek opioidowy o silnym działaniu.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów
Lekiem pierwszego wyboru w bólu o nasileniu lekkim lub umiarkowanym jest paracetamol. Zazwyczaj skuteczny jest przy podawaniu 100 mg 3-4 razy dziennie.