Reklama:

Rehabilitacja kręgosłupa. (59)

Forum: Dyskopatia kręgosłupa

VIP
25-04-2012, 17:57:36

Witam
Każdego przynajmniej jeden raz w życiu bolał kręgosłup,
jak sobie radzimy z bólem, jakiem mamy sposoby , aby ból nie był aż tak uciążliwy.
VIP
25-04-2012, 17:59:20

Rehabilitacja w bólach kręgosłupa
O tym, jak ważnym narządem jest kręgosłup, nie trzeba nikogo przekonywać. Pozornie nie zwracamy na niego uwagi, bo sporadycznie ujawnia on, że coś złego się dzieje. Kiedy zapadamy na infekcję, dotyka nas choroba wątroby, trzustki czy serca organizm sam upomina się o zainteresowanie poprzez różne dolegliwości czy złe samopoczucie.
Kiedy pojawiają się choroby kręgosłupa najczęściej w ogóle nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wykonujemy codzienne czynności odruchowo, nie zastanawiając się nad tym, jak negatywnie wpływamy na własne plecy, a kiedy pojawi się ból, często jest już za późno na zmianę postawy, trybu życia czy sposobu wykonywania codziennych czynności. W takich sytuacjach pozostaje jedynie leczenie oraz nieoceniona rehabilitacja kręgosłupa. O tej ostatniej niewiele wiemy.
Potocznie sama rehabilitacja kojarzy nam się głównie z gimnastyką, podczas gdy to pojęcie odnosi się do znacznie szerszej gamy oddziaływań, prowadzących w konsekwencji do poprawy stanu organizmu i przywrócenia mu jak najlepszej sprawności. Nieco innych działań będzie wymagała rehabilitacja po złamaniu ręki u dwudziestolatka, a innych przywracanie sprawności stawów u osoby starszej. Wiele zależy oczywiście od samej choroby kręgosłupa i tego, co najlepiej zadziała na daną dolegliwość. Przede wszystkim rehabilitację musi zalecić lekarz. Nie w każdym wypadku będzie ona niezbędna albo nie zawsze przyniesie dobre rezultaty.
Pojawienie się bólu w kręgosłupie nie musi oznaczać choroby zwyrodnieniowej. Może być związane z urazami mięśni lub schorzeniami pochodzenia neurologicznego, a wówczas ćwiczenia nie są najlepszym sposobem na wyleczenie. Rehabilitacja kręgosłupa może przyjmować różną postać, zależnie od choroby. Jednym ze sposobów jest na przykład TENS, czyli elektrostymulacja prądem o niskim napięciu konkretnych mięśni odpowiadających za sprawność kręgosłupa, poprawiając ich ukrwienie i przyśpieszając regenerację. Inne tego typu formy rehabilitacji to na przykład elektrofonoforeza, magnetoterapia czy jonoforeza.
Rehabilitacja kręgosłupa to również gimnastyka. Istnieje kilka różnych technik, zanim jednak samodzielnie sięgnie się po którąś z nich warto zasięgnąć opinii rehabilitanta. Wiele ćwiczeń nieprawidłowo wykonywanych może zaszkodzić. Taka aktywność wymaga szczególnej ostrożności po różnego typu urazach kręgosłupa czy zabiegach operacyjnych. Jeśli koniecznie chcemy wspierać rehabilitanta możemy zapisać się na basen, zmienić krzesło przy biurku, rodzaj materaca na łóżku czy sposób wykonywania różnych czynności, natomiast ćwiczenia – jeśli takie są zalecane – warto wykonywać tylko wówczas, kiedy zestaw dobierze opiekujący się nami fizykoterapeuta.
Kiedy najczęściej potrzebna jest rehabilitacja kręgosłupa? O tym oczywiście decyduje lekarz prowadzący, ale warto wiedzieć, że schorzenia, które kwalifikują się do wizyty w gabinecie rehabilitanta to przede wszystkim dyskopatia, wszelkiego typu skrzywienia, występujące już od najmłodszych lat, urazy kręgosłupa czy zmiany zwyrodnieniowe.
http://bolekregoslupa.vertebralia.pl/rehabilitacja-w-bolach-kregoslupa/
VIP
25-04-2012, 18:02:54

Masaż kręgosłupa
Dolegliwości w obrębie kręgosłupa, bóle pleców, napięcie mięśni dotyczą obecnie praktycznie wszystkich. Bardzo często ulgę przynosi dobrze wykonany i dobrany masaż kręgosłupa. Zawsze jednak należy postawić na sprawdzonych, profesjonalnych masażystów. W końcu oddajemy w ich dłonie kręgosłup szyjny, lędźwiowy lub piersiowy, który pełni tak ważne funkcje dla zdrowia i sprawności pacjenta. Dlatego zdecydowanie poleca się, aby na masaż wybrać miejsce takie jak dobra, renomowana klinika kręgosłupa, ośrodek rehabilitacji czy profesjonalne gabinety masażu z wykwalifikowana kadrą.
Jak wiadomo oferta w zakresie masażu jest dziś bardzo szeroka. Leczenie i rehabilitacja kręgosłupa czy też wizyta w celu odciążenia napiętych mięśni lub zmęczonych pleców, to możliwość skorzystania z masaży klasycznych, leczniczych, relaksujących, izometrycznych czy też gamy zabiegów, które czerpią z medycyny Dalekiego Wschodu. Należy przede wszystkim pamiętać, że o ile na masaż relaksacyjny można pójść w każdej chwili, o tyle seanse masażu leczniczego wymagają skierowania od specjalisty. Masaże kręgosłupa lecznicze, czyli część kompleksowej terapii, leczenie bólu kręgosłupa, schorzeń, muszą być bowiem zawsze poprzedzone badaniami, diagnoza oraz analizą ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Masaż leczniczy ma na celu pobudzenie zakończeń nerwowych, wzmocnienie tkanki mięśniowej, redukcję zbyt dużego napięcia mięśniowego. Wymaga zatem dużej wiedzy oraz doświadczenia, powinien być wykonywany w seriach (ok. 10 zabiegów w serii). Należy przy tym pamiętać, że gorsze samopoczucie i nasilający się ból po 3-5 seansach na ogół nie są niczym niepokojącym, ponieważ jest to reakcja, która pojawia się kiedy pobudza się manualnie chore miejsca. Masaże kręgosłupa zdają egzamin głównie w stanach przewlekłych, pomagają leczyć poważne choroby kręgosłupa. W innych sytuacjach, np. nagłych, podostrych dolegliwościach atakujących kręgosłup bóle musza być najpierw zdiagnozowane, a specjalista zastosuje na ogół w pierwszej kolejności inne metody złagodzenia stanu ostrego.
W zależności od czasu trwania seansu można zalecić masaż krótkotrwały (ok. 10-12 minut), średniobodźcowy (20-30 minut) oraz długobodźcowy (60-75 minut). Masaż leczniczy znajduje zastosowanie najczęściej w zespołach bólowych, kiedy cierpi kręgosłup szyjny, problemem pacjenta są bóle krzyża, ból kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego. Sprawdza się, kiedy rehabilitacja kręgosłupa dotyczy stłuczeń, urazów, przewlekłych stanów zapalnych stawów i mięśni. Również w przypadku porażeń czy niedowładu, rehabilitacja kręgosłupa i innych obszarów ciała poprzez masaż, daje bardzo dobre efekty.
http://bolekregoslupa.vertebralia.pl/masaz-kregoslupa/
VIP
25-04-2012, 18:04:11

Kinezyterapia, rehabilitacja ruchem, jako bodźcem stymulującym układ kostny, stawy i mięśnie. Niezbędna jest analiza stanu pacjenta, opracowanie zestawu ćwiczeń, kontrolowanie postępów, ewentualne modyfikacje. Dzięki temu kinezyterapia pomaga osiągać sprawność fizyczną, zdrowie psychiczne, przywraca ruchomość stawów, siłę mięśni, wydolność. Kinezyterapia pozwala korygować wady postawy wrodzone i nabyte.
VIP
25-04-2012, 18:04:47

Fizykoterapia opiera się na naturalnych reakcjach organizmu na bodźce fizyczne. Szeroko stosowana, jeśli chodzi o leczenie bólu kręgosłupa, bóle pleców może być to odcinek szyjny, piersiowy czy dokuczliwy ból kręgosłupa lędźwiowego. Stosuje się metody takie jak terapia ultradźwiękami, która zwiększa ukrwienie i przyspiesza gojenie. Naświetlanie lampami zapewnia ogrzewanie i większy dopływ tlenu oraz substancji gojących. Przeciwieństwem jest ochładzanie – sprawdza się jako metoda przeciwbólowa, redukuje skurcze mięśni i stany zapalne. Fizykoterapia to również głęboki masaż, zmniejszający przykurcze mięśniowe oraz przezskórna elektrostymulacja, rozluźniająca poprzez zastosowanie prądu o zmiennej częstotliwości
gość
25-04-2012, 18:05:04

Kręgosłup składa się z 34 kręgów, które są od siebie oddzielone krążkami międzykręgowymi. Kiedy pojawia się ból, oznacza to, że zaczyna się problem z kręgosłupem. Kiedy ból jest niewielki, to może być skutkiem stresu lub naciągnięcia wiązadeł i mięśni - np. w wyniku długotrwałego przebywania w niewygodnej pozycji. Jeśli zaś ból narasta i nie znika samoistnie, oznacza to, że mogło dojść do przemieszczenia się krążków międzykręgowych. Zaczynają uciskać na nerwy lub rdze kręgowy, co powoduje silny, tępy ból.
Głównym wrogiem dla naszego kręgosłupa jest brak ruchu, a następnie długie przebywanie w jednej pozycji ( np. długie siedzenie lub stanie). Częsta przyczyną kłopotów z kręgosłupem są nasze złe przyzwyczajenia. Podnosząc cos z ziemi, schylamy się, zamiast ugiąć kolana. Nosimy ciężkie zakupy w jednej ręce, zamiast rozłożyć ciężar na dwie ręce. Przy siadaniu zakładamy nogę na nogę - dochodzi w tedy do ucisku dużych tętnic znajdujących się pod kolanem, co utrudnia przepływ krwi.
Proste sposoby na zdrowy kręgosłup
Unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji - zmieniaj ja co 15 minut.
Prostuj plecy bez względu na to, czy stoisz, czy siedzisz. Ściągaj łopatki, trzymaj wysoko głowę i wciagaj brzuch.
Zacznij się gimnastykować. Aktywność fizyczna jest twoim sprzymierzeńcem.
Nie przeciążaj organizmu. Wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do twoich możliwości.
Torby z zakupami noś zawsze w obu rekach.
Śpij na dość twardym materacu, a pod głowę podłóż małą poduszkę.
Jeśli masz nadwagę, postaraj się zrzucić zbędne kilogramy.
Domowe sposoby na złagodzenie bólu.
Półlitrowy słoik napełnij kwiatami dziurawca, zalej je oliwą z oliwek. Szczelnie zamknij i odstaw na trzy tygodnie. Przecedzonym olejkiem nacieraj bolące miejsca.
Do 5 litrów zimnej wody wsyp 20 łyżek suszonego rumianku. Gotuj 15 minut. Odcedzony odwar wlej do wanny z ciepłą wodą i kąp się przez 15 minut. Kąpiel najlepiej robić wieczorem, tuż przed położeniem się do łóżka.
Do 1 litra oliwy z oliwek wlej mieszankę olejków: po 10 kropli tymiankowego, arnikowego, rozmarynowego i nagietkowego. Zamieszaj - delikatnie masuj napięte mięśnie. Mieszanka poprawia krążenie.
Ćwiczenia przy biurku
Zegnij prawą rękę w łokciu, oprzyj ją z tyłu głowy na karku. Lewą ułóż na biodrze. Naciskaj prawą ręką na kark, tak abyś poczuł opór. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Zmień ręce. Ćwiczenia powtarzaj conamniej 15 razy.
Wyprostuj plecy. Jedną rękę wyciągnij przed siebie, drugą zegnij w łokciu. Przez minutę wykonuj wymachy rękami na zmianę. Powtórz ćwiczenie po 10 razy.
Zegnij ręce w łokciach. Unieś na boki i do góry tak, aby ramiona utworzyły kąt prosty. Dłonie połóż na karku. Wyprostuj plecy. Staraj się jak najdalej odchylać łokcie do tyłu. Ściągnij łopatki do siebie. Ćwiczenie powtarzaj po razy w dwóch seriach.
Jeśli ból mimo wszystko nie znika i nadal narasta, należy zwrócić się do lekarza.
http://mamzdrowie.pl/proste-sposoby-na-bol-kregoslupa/
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]
VIP
25-04-2012, 18:05:51

Warto omówić też mniej znane metody, jak chociażby
Kinesio Taping,
czyli umiejętne naklejanie specjalnych plastrów, wzdłuż linii mięśni. Metoda sprawdza się przy bólach mięśni, kręgosłupa szyjnego, dyskowych, skoliozie, kontuzjach. Inną terapią jest metoda McKenzie - dla pacjentów, których dotknęła np. dyskopatia lędźwiowa. Na podstawie bardzo dokładnego wywiadu, analiz, pomiarów opracowuje się procedurę ćwiczeń oraz kontroli. Metoda Beck-Check pozwala rehabilitantowi opracować indywidualny trening dla mięśni podtrzymujących, stabilizujących kręgosłup. Z kolei Spineliner to elektroniczny system, który wspiera analizę, diagnozę oraz proces terapii mięśni i kręgosłupa. Zastosowanie jeśli chodzi o bóle krzyża, odcinka szyjnego, dyskopatia, urazy, sprawia, że jest to metoda coraz popularniejsza i skuteczna.
gość
25-04-2012, 18:11:52

Na ratunek kręgosłupom
Co to jest hipokinezja?
Hipokinezja uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Siedzący tryb życia prowadzi do osłabienia mięśni, niestabilności torebek stawowych i kręgów, a szczególnie przestrzeni między nimi. Jedynie ruch może wzmocnić mięśnie, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego – opowiada Roland Brehmer, ortopeda z firmy Janpol. Efektem rozwijającej się hipokinezji są trudności w poruszaniu się i coraz mniejsza chęć do wysiłku fizycznego. Brak ruchu negatywnie wpływa również na układ nerwowy, pracę mięśnia sercowego i innych organów.
Kręgosłup na fitnessie
Lepiej zapobiegać niż leczyć. I dlatego warto przekonać się do ćwiczeń, które można wykonywać samodzielnie w domu bez użycia dodatkowego sprzętu.
– Jednym z ćwiczeń stabilizacyjnych jest napięcie wszystkich mięśni bez wykonywania jakichkolwiek ruchów. Polega ono na tym, że leżąc na brzuchu należy oprzeć się na przedramionach lub dłoniach i wykonać ruch jak do pompki. Z tą różnicą, że podnosić powinna się wyłącznie klatka piersiowa, a dolna część brzucha powinna mieć stały kontakt z materacem - radzi Roland Brehmer.
http://rehabilitacja.wieszjak.pl/rehabilitacja-kregoslupa/295191,Na-ratunek-kregoslupom.html
[url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/961lepokc8l0zhtx.png[/img][/url] [url=http://www.suwaczki.com/][img]http://www.suwaczki.com/tickers/km5s6iye0m79bl23.png[/img][/url]
VIP
25-04-2012, 18:34:31

Zdrowe nawyki pomogą utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji i uniknąć wad postawy
Jeśli zapominasz o swoim kręgosłupie i jego podstawowych potrzebach szybko ci o tym przypomną bóle pleców. A przecież wbrew pozorom twój kręgosłup nie jest aż tak wymagający. Wystarczy, że wcielisz w życie zdrowe nawyki dotyczace utrzymywania prawidłowej sylwetki podczas wykonywania różnych czynności - ulgę odczujesz natychmiast i co ważne unikniesz wad postawy
Odczuwasz bóle pleców? Najpierw przyjrzyj się swoim nawykom. Jak siedzisz, pracujesz, oglądasz TV czy śpisz. Potem jak najszybciej zmień złe nawyki. Przesiadujesz przed telewizorem w miękkim fotelu albo wyginasz kręgosłup w pałąk, ślęcząc nad książką lub z laptopem na kolanach. Stoisz, chodzisz tak, jak ci wygodnie. Nosisz torby na ramieniu, dźwigasz ciężary, za bardzo pochylasz się nad kuchennym blatem lub deską do prasowania, ponieważ są dla ciebie za niskie. Zupełnie nie zwracasz uwagi na to, w jaki sposób wykonujesz codzienne czynności. Skutek jest taki, że dochodzi do nadmiernego obciążenia kręgosłupa, a to procentuje bólem i prowadzi do skrzywienia kręgosłupa i wad postawy. Sprawdź, jakie popełniasz błędy i wystrzegaj się ich w codziennym życiu.
Noszenie torby
Najlepiej zastąp ją plecakiem. Jeśli nie możesz rozstać się z torebką na ramię, przewieś ją przez siebie na ukos. Siatki z zakupami noś w obu rękach, aby równo obciążyć obie strony ciała.
Podnoszenie ciężarów
Najpierw kucnij, chwyć pakunek w obie ręce i trzymając jak najbliżej siebie, powoli podnoś się, prostując nogi. Cały czas plecy muszą być wyprostowane. Unikaj podnoszenia ciężarów przy wyprostowanych nogach i skręconym tułowiu. Przenosząc ciężkie rzeczy, trzymaj je jak najbliżej siebie w obu rękach.
Sylwetka podczas oglądania telewizji
Fotel powinien być wysoki z lekko odchylonym oparciem pod plecy i wyprofilowaną podpórką lędźwiową, głębokim siedziskiem i poręczami. Usiądź głęboko, plecy i kark oprzyj o oparcie. Jeśli fotel nie ma wyprofilowanego oparcia, w okolice lędźwi podłóż niewielką podłużną poduszkę lub wałek. Stopy ustaw równolegle na podłodze, uda nieco odwiedź od siebie (nie łącz kolan). Stopy możesz też oprzeć na stołeczku (podnóżku). Kolana powinny być ułożone nieco wyżej niż biodra. To zmniejsza ucisk tylnych części ud podczas siedzenia. Siedząc na kanapie czy w fotelu, nie wyciągaj nóg przed siebie ani nie zakładaj nogi na nogę, bo to wymusza nienaturalne ułożenie kręgosłupa.
Sylwetka podczas chodzenia
Głowa powinna być ustawiona pośrodku, linie łączące barki i biodra równolegle do siebie, kark wyprostowany. Lekko wciągnij brzuch i ściągnij łopatki, ale nie unoś barków, ramiona swobodnie opuść, klatkę piersiową wypnij do przodu. Brodę lekko przyciągnij do szyi, patrz przed siebie, nie pod nogi. Chodź sprężystym krokiem, stawiając miękko stopy (nie szuraj podeszwami ani nie uderzaj obcasami o podłoże).
Sylwetka podczas czytania
Połóż się na plecach, pod głowę podłóż niezbyt wysoką poduszkę albo wałek – kark powinien być ułożony równolegle do podłoża. Pamiętaj, że pozycja półsiedząca wywołuje napięcie mięśni odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa. Nogi ugięte w kolanach pod kątem prostym oprzyj o poduszki albo zrolowany koc (leżenie płasko z wyprostowanymi nogami zwiększa napięcie mięśni grzbietu i lędźwi). Możesz również położyć się na dywanie z małą poduszką pod głowę, a zgięte w kolanach nogi oprzeć.
Sylwetka podczas jazdy samochodem
Ustaw siedzenie tak, aby kolana były lekko ugięte, uda ułożone poziomo do podłoża. Jeżeli fotel nie ma odpowiednio wyprofilowanego oparcia, na wysokości lędźwi podłóż specjalną poduszkę, która będzie podpierała kręgosłup i amortyzowała wstrząsy (kupisz ją w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym). Głowę oprzyj o zagłówek – to chroni przed urazem szyjnego odcinka kręgosłupa.
Sylwetka podczas pchania wózka z zakupami
Plecy muszą być wyprostowane, brzuch wciągnięty, pośladki napięte. Nie pochylaj się! Ręce zegnij w łokciach, żeby wózek był jak najbliżej ciebie. Pchanie wózka wyprostowanymi rękami przeciąża lędźwie.
Pozycje snu korzystne dla kręgosłupa
Materac powinien być równy, średnio twardy, lekko uginać się pod ciężarem, dostosowując się do kształtu ciała, położony na twardym stelażu. Poduszka niezbyt wysoka i niewielka, sięgająca do linii barków. Możesz kupić sobie poduszkę korekcyjną, która jest tak wyprofilowana, żeby podpierać szyjny odcinek kręgosłupa. Najlepsza do snu jest pozycja embrionalna, czyli na boku z podkurczonymi nogami. Można też spać na boku z jedną nogą ugiętą w kolanie, a drugą wyprostowaną lub na plecach z nogami ugiętymi w kolanach.
Wstawanie z łóżka
Najpierw ugnij nogi w kolanach, potem przekręć się na bok. Podeprzyj się rękami i opuść nogi na podłogę. Nie wolno zrywać się z łóżka z wyprostowanymi nogami!
Sylwetka podczas odkurzania
Dostosuj długość rury od odkurzacza do swojego wzrostu, tak żeby się nie pochylać. Podczas odkurzania trzymaj plecy prosto. Odkurzając pod niskimi meblami, uklęknij na jednym kolanie, nie pochylając tułowia do przodu i nie zginając pleców.
Sylwetka podczas mycia podłogi
Nie schylaj się, uklęknij i podeprzyj się dłońmi.Staraj się, by kolana i biodra były zgięte pod kątem prostym. Pilnuj, by podczas pracy plecy były równolegle do podłogi. Nie siadaj na piętach, ponieważ wtedy wyginasz kręgosłup w pałąk, a przy okazji uciskasz tętnice i zostaje utrudniony przepływ krwi w nogach.
Sylwetka podczas prasowania
Najlepiej prasować na siedząco. Deskę ustaw na takiej wysokości, by przesuwanie żelazka po tkaninie wymagało jak najmniej wysiłku. Jeśli wolisz stać, deska ma znaleźć się na wysokości pasa, wówczas w czasie prasowania nie będziesz się nad nią za bardzo pochylać. Stojąc, zawsze przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą albo na przemian stawiaj nogi na podnóżku czy małym stołeczku.
Zakładanie butów
Uklęknij na jedno kolano albo ukucnij, plecy mają być wyprostowane. Nigdy nie pochylaj się przy wyprostowanych nogach.
Praca przy komputerze
Prawidłową pozycję zapewnia ergonomiczne krzesło z regulowaną wysokością, oparciem lekko wybrzuszonym na wysokości lędźwi i lekko wklęsłym na wysokości odcinka piersiowego kręgosłupa oraz regulowanymi bocznymi podpórkami pod łokcie, a także biurko z prostokątnym lub kwadratowym blatem. Oba meble muszą być ustawione odpowiednio do wzrostu. Siedzisko powinno być średnio twarde i mieć lekko zaokrąglony brzeg. Można również siedzieć na rehabilitacyjnej gumowej poduszce wypełnionej powietrzem. Siadaj głęboko (nie na brzegu), opierając plecy o wyprofilowane oparcie, najlepiej sięgające do wysokości łopatek.Gdy krzesło jest przysunięte, stopy muszą swobodnie opierać się na podłodze, nogi mają być zgięte w biodrach i kolanach pod kątem prostym, a obie ręce do łokcia spoczywać na blacie. Pamiętaj, że siedzisko nie może uciskać na uda. Prawidłowa pozycja uniemożliwia wychylanie się na boki. Monitor ustaw idealnie na wprost twarzy, na poziomie oczu. Spoglądanie przez dłuższy czas do góry, w dół albo w bok obciąża mięśnie szyi, ramion i grzbietu.
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/
VIP
25-04-2012, 18:36:32

Terapia regeneracji rdzenia kręgowego z wykorzystaniem makrofagów
By odbudować rdzeń kręgowy, konieczne jest wsparcie makrofagów - dużych, ruchliwych komórek układu odpornościowego, które niszczą bakterie i usuwają z tkanek martwe komórki. Takie oczyszczenie stanowi niezbędny warunek do rozpoczęcia regeneracji. Próby przeniesienia makrofagów z obwodowego do ośrodkowego układu nerwowego pierwsi podjęli się naukowcy izraelscy z Instytutu Weizmanna. Aktywowali te komórki w zdolnym do odbudowy nerwie kulszowym (unerwia kończynę dolną), a następnie przenieśli do włókien nerwów wzrokowych przebiegających w mózgu. Zyskały one zdolność regeneracji. Po doświadczeniach na zwierzętach - od 1999 r. terapia makrofagami prowadzona jest na ludziach. Pierwsza pacjentka - młoda Amerykanka sparaliżowana po wypadku - po miesiącach terapii zaczęła napinać mięśnie, podwijać palce, zginać nogi w kolanach i w końcu uczyć się chodzić. W Instytucie Weizmanna leczy się też Polak - obszar ciała objęty paraliżem zmniejsza się, a nogi zaczynają słuchać poleceń mózgu.

gość

Dopuszczalne formaty pliku graficznego: jpg, jpeg , png.

Rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać 0.6MB.

ZOBACZ INNE DYSKUSJE

gość
Tętniak tętnicy podstawnej
Witam jestem tu nowa. Z uwagi na chore zatoki lekarz laryngolog wysłał mnie na rezonans głowy z kontrastem. W opisie naczyniak w 3 komorze. Pojechałam do profesora do Krakowa który po obejrzeniu płytki stwierdził że to nie naczyniak a tętniak. Skierował mnie na dodatkowe badania żeby bliżej przyjrzeć się temu tworowi. Najbardziej niepokoi mnie że tętniak jeśli to tętniak jest na tętnicy podstawnej. Na forum poczytałam że raczej nie operuje się czy ebolizuje tętniaków w tym miejscu bo ryzyko za duże. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją? Czy ktoś miał tętniaka w takiej lokalizacji. Proszę o odpowiedź. Muszę podjąć decyzję co dalej choć pan profesor wspomniał o embolizacji. Dziękuję i pozdrawiam KG
Guz przysadki mózgowej
Od roku czasu mam bóle głowy. Takie do wytrzymania. 5msc temu w badaniu krwi wyszła wysoka prolaktyna i gran.kwasochłonne. Do bólów głowy, doszły zaburzenia wzrokowe, czasem mam mroczki przed oczami z lekkimi zawrotami głowy.. Na rozenons głowy czekam do 17 kwietnia :( objawy nie ustępują. Na skierowaniu pani neurolog nie wpisała pilne. I stąd tyle czekania Czy ktoś miał tak podobnie i podejrzenie guza przysadki mózgowej ??
gość
Ból głowy
Mam 31 lat i od 2.10.2024 zmagam się z bólami głowy z prawej strony. Bóle są w okolicy potylicy po prawej stronie oraz nad prawym uchem. Ból jest kłujący, pulsujący, codzienny. Czasem pulsuje szybciej , a czasem wolniej. Pojawia się o różnych godzinach z różnym nasileniem , nie ma reguły, powtarzalności. Przemieszcza się między tymi punktami. Dotychczas nie zauważyłem żadnych towarzyszących objawów. Przeszedłem szereg badań tj. - Rezonans magnetyczny głowy z TOF - Tomograf komputerowy głowy - Rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa - Nakłucie lędźwiowe - Blokady nerwu potylicznego większego i mniejszego - Fizjoterapie u 3 różnych fizjoterapeutów i Osteopaty - Badania okulistyczne ( tomograf oka, badania dna oka) - Badania krwi, zwyczajną morfologię, boreliozę, w kierunku chorób układowych -Rf, anty-CCP, p/ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne. - Badania u laryngologa endoskopem + TK zatok Wyniki wszystkich powyższych badań wychodzą bardzo dobrze. Obecnie zażywam lek Pregabalin 2 x dziennie po 75 mg oraz Amitriptylinum 1 raz dziennie 25 mg. Oceniając obecne bóle w skali 1-10 , dałbym im max. 6 , ale w znacznej większości są na 3-4. Mam to przyjmować minimum przez 3 miesiące. Kiedyś tj. 12 lat temu borykałem się z migrenami z aurą , ale udało się to zwalczyć. Z takich kwestii , które powtarzam wszystkim lekarzom , ale nie biorą tego pod uwagę to od 2 lat noszę aparat ortodontyczny. Wiem, że ma mocno zakorzenione zęby. Jak wyrywali mi ósemkę to sięgała do zatoki. 21.09.2024 wybiłem bark 5. raz w życiu i to nastawianie w szpitalu było tragiczne. Pani chyba nie wiedziała co robi aż w końcu przyszedł ktoś kompetentny i to ogarnął. Podczas gdy niekompetentna Pani próbowała nastawić mi wybity bark, bardzo się spinałem, całe ciało. Obecnie jestem na etapie prowadzenia dziennika bólów głowy, które lekarz prowadzący mnie, chce przeanalizować. Czy ktoś z Państwa może borykał się z podobnym problemem i mógłby podzielić się ze mną swoim doświadczeniem ? Jakie badania mógłbym wykonać ? Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje.
gość
Wynik TK głowy
Dzień dobry. Odebrałam dzisiaj wynik TK głowy. Opis jak niżej : Dostępne w badaniu struktury mózgowia i przestrzenie płynowe przedstawiają się typowo. AYMETRIA SZEROKOŚCI ROGÓW SKROBIOWYCH - PRAWY SZERSZY 7 MM. Układ komorowy mózgu nieposzerzony, bez cech przemieszczenia. Struktury kostne typowe. Moje pytanie - co oznacza ten fragment o asymetrii szerokości rogów? Czy to coś strasznego?
Reklama: