Reklama:

Zespół przewlekłego zmęczenia

dr n. med. Agnieszka Krzywicka, specjalista pediatra

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Zespół przewlekłego zmęczenia

ojoimages

Bezsilność

Artykuł dla lekarzy prezentuje krótkie podsumowanie objawów i kryteriów diagnostycznych choroby oraz przegląd koncepcji na temat patogenezy tego schorzenia.

Reklama:

Zespół przewlekłego zmęczenia (chronic fatigue syndrome - CFS) jest zespołem objawów chorobowych, który dotychczas nie ma jednoznacznie ustalonej etiologii ani sposobu leczenia. Niemal na pewno jest zjawiskiem heterogennym - różne przyczyny mogą być jego powodem. Szacuje się, że na CFS cierpi ponad 3 na każde 1000 osób. Choroba najczęściej rozwija się u osób aktywnych zawodowo między 20 a 40 r.ż, częściej u kobiet.

Przyczyny zespołu przewlekłego zmęczenia są jak wspomaniano nieznane. Jedna z hipotez mówi o nieprawidłowym metabolizmie tkanki mięśniowej lub reakcji immunologicznej spowodowanej niektórymi zakażeniami wirusowymi.

Wśród czynników zakaźnych podejrzanych o udział w etiologii zespołu przewlekłego zmęczenia wymieniane są następujące patogeny:

- wirus EBV (wywołujący mononukleozę zakaźną),
- enterowirusy,
- wirus HHV6,
- wirus CMV (cytomegalowirus),
- retrowirusy,
- HCV (wirus zapalenia wątroby typu C),
- toksoplazma gondii
- chlamydia.

W patogenezie CFS rozważa się również rolę cytokin prozapalnych, które w obrębie ośrodkowego układu nerwowego i poza nim biorą udział w powstawaniu bólu, zmęczenia i uczucia senności. Jeszcze inne przypuszczenia dotyczą hipotetycznie obniżonej aktywności układu współczulnego.

Większość koncepcji genezy CFS skłania się do związku trzech czynników: predyspozycji genetycznej, wpływów środowiskowych oraz czynnika wywołującego (jednego lub kilku z opisanych powyżej), który daje sygnał do uaktywnienia procesu chorobowego.

Przyjmuje się, że rozpoznanie CFS można postawić, gdy spełnione są dwa podstawowe warunki:

  1. klinicznie ocenione i niewyjaśnione na podstawie badań biochemicznych, przewlekłe utrzymujace się lub nawracające zmęczenie przez co najmniej 6 miesięcy od określonego początku

  2. zmęczenie wystepuje u osoby dotychczas nie mającej dolegliwości, nie jest związane z przymusowym leżeniem w łóżku czy długotrwałym wysiłkiem i powoduje ograniczenie przynajmniej o 50% poziomu pracy zawodowej, uczenia się oraz aktywności społecznej i osobistej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: