Nasilenie zmian o typie leukoarajozy (LA) widocznych w obrazie MRI mózgu koreluje z ryzykiem wystąpienia udaru, zaburzeń poznawczych oraz otępienia typu alzheimerowskiego.
Osoby dorosłe z objawami zespołu metabolicznego posiadają większą ilość zmian w mózgu o charakterze LA niż osoby z prawidłowym ciśnieniem tętniczym, poziomem glikemii we krwi i triglicerydemią. Takie wnioski płyną z badania opublikowanego w sierpniowym wydaniu czasopisma Neurology.
Badanie prowadzone było wśród ponad 1000 osób w wieku od 28 do 78 lat (średnia wieku 52,7 lata), które podczas rutynowego badania lekarskiego były oceniane pod względem występowania zespołu metabolicznego. U 296 z nich (28,8%) w obrazie MRI mózgu uwidoczniono LA. Stwierdzono, że obecność zespołu metabolicznego znacząco wpływała na występowanie LA w obrazach rezonansu, niezależnie od stopnia ich nasilenia. Planowane badania prospektywne mają odpowiedzieć na pytanie czy agresywne leczenie zespołu metabolicznego zmniejsza ryzyko progresji LA a przez to ryzyko udarów mózgu i otępienia.