Reklama:

Wrodzony kręcz szyi – czym jest i jak go leczyć? cz. 2.

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Wrodzony kręcz szyi – czym jest i jak go leczyć? cz. 2.

panthermedia

Ból karku u mężczyzny

Kręcz szyi jest zaburzeniem strukturalnym polegającym na ułożeniu głowy i szyi w nieprawidłowej, wymuszonej pozycji ułożenia tychże częsci ciała. Bardzo istotna jest wczesna diagnoza i wdrożenie postępowania terapeutycznego, gdyż w większości przypadków możliwe jest nawet całkowite cofnięcie się objawów. Istnieje wiele metod terapii – jedne lepsze, inne o wątpliwej opinii, jednak jeśli żadna z nich nie przynosi efektów, konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Reklama:

Zaopatrzenie w elementy ortodontyczne stosowane jest zwykle u nieco starszych dzieci, w sytuacji, kiedy pozycja zgięcia bocznego jest utrwalona – wspomaga się w ten sposób terapię lub też przygotowuje się pacjenta do zabiegu chirurgicznego. Zwykle jest to asymetryczny kołnierz, którego zadaniem jest oddziaływanie na mięsień MOS.

Zastosowanie toksyny botulinowej jest dziś powszechne w wielu chorobach – także i w przypadku kręczu szyi korzysta się z jej oddziaływania. Poprawa po jej zastosowaniu obserwowana jest u około 74% pacjentów przy jednoczesnych objawach niepożądanych u zaledwie 7% [1]. Podawanie toksyny botulinowej w określonych, terapeutycznych dawkach przynosi miejscowe osłabienie mięśnia przez jego chemiczne odnerwienie (wywoływany jest wówczas paraliż układu nerwowo-mięśniowego dzięki czemu łatwiej opanować hiperaktywność mięśni) [3].

Leczenie chirurgiczne pojawia się w momencie, kiedy objawy kręczu nie ustępują pod wpływem stosowania innych metod i zaczyna dochodzić do wtórnych deformacji. Zabieg najczęściej wykonuje się u dzieci powyżej 1 roku życia, jednak nie później niż w 5 roku życia dziecka. Wcześniejsze odjęcie interwencji chirurgicznej niesie za sobą zagrożenie powikłań rany pooperacyjnej [1].
Bazując na dostępnej literaturze oraz obserwacjach i doświadczeniach specjalistów, prawidłowy proces rehabilitacji powinien opierać się na indywidualiźnie w kontekście doboru zabiegów, zapewnienie odpowiedniego ułożenia głowy, przystosowaniu otoczenia dziecka np. poprzez odpowiednie ustawienie łóżeczka czy rozmieszczeni zabawek [2].

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Porażenie 7-ego .nerwu twarzowego
Mam porażenie 7-ego nerwu twarzowego. Lekarz mi przypisał Medafen, jak on działa w mojej chorobie
Ból w jednym miejscu
Dzień dobry od ponad miesiąca mam dziwny ból głowy nie trwa od od rana do nocy jednak zaczyna się po południu i wieczorem puszcza zlokalizowany jest nad prawym czubkiem i na czubku jest to taki ból ...
Prolaktyna
Mam podwyższoną prolaktyna. Max to 26,53ng/ml a ja mam 47 .. Mam bóle głowy, nudności.. To się leczy jakoś? Z góry dziękuję
Miastemia i Parkinson
Żoną ma stwierdzona w 2012 miastemie rzekomoporazna,a w 2021 roku oprócz tego neurolog stwierdził chorobę Parkinsona.Jest to bardzo rzadki przypadek,aby mieć obie choroby.Jestem. z Opola.
Trzustka
Witam. Sytuacja taka; Tata z bardzo ostrym zalaniem trzustki trafił na OIT. Wprowadzony w śpiączkę farmakologiczna, przebywa w niej 3 dobę. Mózg pracuje dobrze, czasem ruszy głową, kaszlnie. Niestety...
Dziwne obiawy po manipulacji odcinka szyjnego
Miesiąc temu byłam u fizjoterapeuty który zrobił mi manipulacje szyji, do teraz mam obiawy ból potylicy ,słabość w ręce o nodze , z RTG wyszła wzniesiona lordoza obecnie czekam na rezonans,Dodam że n...
Reklama:
Reklama: