Reklama:

Stwardnienie rozsiane a rehabilitacja

Stwardnienie rozsiane a rehabilitacja

pantherstock

Masaż stóp

Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym odgrywa kluczową rolę. Składa się na nią wiele etapów. Pacjent uczony jest wykorzystywania nie objętych chorobą funkcji ruchowych. Umiejętności te są niezbędne do normalnego i samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Rehabilitacja pacjentów z SM obejmuje nie tylko rehabilitację ruchową ale także zawodową, urologiczną, mowy oraz psychologiczną. Bardzo ważną role ogrywa również rehabilitacja społeczna.

Reklama:

Cele rehabilitacji

Rehabilitacja wymaga zaangażowania neurologów, psychologów, psychoterapeutów, pielęgniarek oraz wykwalifikowanych rehabilitantów. Kluczową rolę odgrywa także rodzina oraz bliscy chorego. Uzależniona jest od stanu zdrowia pacjenta, jego aktywności, złożoności objawów towarzyszących oraz stanu psychicznego. Warto pamiętać, iż każdemu pacjentowi indywidualnie dobierany jest zestaw ćwiczeń, ich częstość oraz nasilenie. Jest to proces długotrwały, wymagający regularności oraz konsekwencji. Rolą ćwiczeń stosowanych u pacjentów z SM jest poprawa ogólnej kondycji  chorego oraz wszelkie zmiany dotyczące mięśni (przeciwdziałanie ich zanikom, zmniejszenie siły, normalizacja napięcia).

Miejsce rehabilitacji

Rehabilitacja na początku odbywa się na oddziałach szpitalnych, następnie kontynuowana jest w domu, na specjalnie przygotowanych do tego oddziałach szpitalnych bądź w ośrodkach rehabilitacyjnych. Bardzo ważne jest by osobie chorej towarzyszyła rodzina oraz bliscy jako wsparcie emocjonalne oraz psychiczne.

Jest to jeden z warunków koniecznych jeśli chcemy by zabiegi te przynosiły choremu jak najwięcej korzyści. Bardzo ważną role odgrywa także ciągłość, konsekwencja oraz regularność rehabilitowania.
Rehabilitacja ruchowa

Zadaniem rehabilitacji ruchowej jest rozciąganie kończyn oraz wszelkie czynności, które umożliwią ich ruchomość. Tego typu ćwiczenia można wykonywać w domu, w ośrodkach rehabilitacyjnych, na basenie. Kluczową role odgrywa tutaj regularność, konsekwencja oraz stosowanie się do zaleceń profesjonalnego zespołu rehabilitacyjnego. Podczas ćwiczeń w domu nie można zmieniać ich kolejności bądź zastępować ich innymi podobnymi do tych wskazanych przez specjalistę.

Ćwiczenia te polecane są chorym, którzy posiadają jeszcze zdolność poruszania się i nie wykazują zbyt obszernych zaburzeń neurologicznych. Dają one możliwość poprawy w poruszaniu się i polepszają jakość życia.

fot.ojoimages

W okresie rzutu choroby ćwiczenia powinny być dostosowane do stanu ogólnego pacjenta. Nie powinny dodatkowo przeciążać organizmu, dlatego warto stosować ćwiczenia bierne i oddechowe. Po rzucie można powrócić do normalnego, intensywnego oraz aktywnego schematu ćwiczeń.

U osób z zaawansowaną postacią SM rehabilitacja ruchowa opiera się na przeciwdziałaniu przykurczom stawowym, zmniejszeniu spastyczności, ograniczeniu skurczów mięśni i inne. Pacjentom tym w ćwiczeniach potrzebne będą właściwe przyrządy i urządzenia (kule, podpory ułatwiające poruszanie się, platformy, wózki inwalidzkie i stoły pionizacyjne).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Rehabilitacja

PORADA - proszę o pomoc w odczycie rezonansu odcinek lędźwiowy
Badanie MR odcinka lędźwiowego wykonano bez CM. Ostatnią w pełni wydzieloną przestrzeń międzykręgową oceniam jako L5/S1 Zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Niewielkie lewoboczne uwypukle...
Ankieta kierowana do osób z rozszczepem kręgosłupa
Dzień dobry! Jestem studentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Praca, nad którą pracuję ma na celu zrozumienie aspektów świadomości informacji płynących z ciała w kontekście akceptacji ch...
aparat eeg
Cześć! Jestem ciekawy tematu [url=https://polems.pl/index.html]aparat eeg[/url] (Elektroencefalografu) i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat jego zastosowań. Wiem, że EEG jest używane do pomiar...
Operacja kręgosłupa szyjnego
Jestem po operacji kręgosłupa szyjnego odcinek c5c6, drętwienie palców ustąpiło, rehabilitacja niestety nie pomogła zaraz będzie 3miesiace po zabiegu ból potylicy znowu szumy w uszach , i silny ból b...
Bardzo silny ból głowy - proszę o pomoc
Witam.  Opiszę z czym się zmagam, proszę o jakąś radę, co może pomóc w tych dolegliwościach.  Od 12 lat zmagań się silnymi napięciowymi bólami głowy (obecnie mam 30 lat), a w ostatnim czasie bóle z...
Rwa kulszowa
Kto moze polecić dobrego lekarza specjaliste a morze kregarza?
Reklama:
Reklama: