Reklama:

Przemijające napady niedokrwienne mózgu

Wioleta Chodkowska

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Przemijające napady niedokrwienne mózgu

iStock

Diagnoza

Przemijający napad niedokrwienny mózgu (TIA) to epizod okresowego ubytku czynności danego obszary mózgowia spowodowany niedokrwieniem. Zazwyczaj dotyczy jednego obszaru unaczynienia o.u.n.

Reklama:

Niedokrwienie trwa krócej niż 24 godziny, jednak znaczna większość, bo nawet 85% nie trwa dłużej niż godzinę. Przyczyny powstawania napadów niedokrwiennych w dalszym ciągu nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że powodem są mikrourazy tętniczo-tętnicze oraz zatory pochodzące z jam serca. Rocznie napad niedokrwienny dotyka 69/100 000 kobiet i 105/100 000 mężczyzn. Średni wiek wystąpienia napadu to 72 lata.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że wiek jest istotnym czynnikiem ryzyka TIA. Incydent napadu niedokrwiennego mózgu siedmiokrotnie zwiększają ryzyko udaru mózgu. W ciągu roku od incydentu u 12% chorych występuje udar, a w ciągu 5 lat – aż u 33%. W około 75-85% przypadków dominują objawy z dorzecza tętnic szyjnych. Zazwyczaj występują one w czasie dnia.
 fot. pantherstock

Charakterystyczne objawy to zespół wzrokowo-piramidowy, parestezje oraz zespół twarzowo-mięśniowy. Rzadziej występują: niedowład, niedowidzenie połowiczne jednoimienne a także inne zaburzenia czynności korowych.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

8 dni po operacji kręgosłupa szyjnego
Proszę kogoś o odpowiedź 8 dni temu miałam operacje kręgosłupa szyjnego, 3 implanty plus hak caspara, na początku czułam się dobrze, dwa dni temu dostałam ostrych bólów brzucha i problem z kałem (cał...
Prolaktyna
Witam mam wynik prolaktyny 31,84, ogólnie bole głowy i złe samopoczucie , bóle piersi. Nie wiem co jest ?
zawroty glowy oraz drętwienia
Witam Od pewnego czasu odczuwam co jakiś czas zawroty głowy oraz drętwienia połowy 3 palca oraz 4 i 5 palec (w zależności jak śpię na prawym boku to z prawej ręki jak na lewym boku to z lewej ręki)....
gość
Forum: Padaczka
Rozbiegany
Witam, będę biegł maraton a choruje na epi czy ktoś już miał takie wyzwanie ?
Witam
Proszę o adres e-mail do Dr. Jan Talar , sprawa bardzo pilna ponieważ mój brat przebywa już 6 dzień w bardzo ciężkim stanie na intensywnej terapii po upadku z wysokości. Bardzo proszę o jakąkolwiek p...
Witam.
Potrzebuje namiary na Dr. Jan Talar , numer jest lecz ciężko się dodzwonić . Proszę jeśli ktoś ma adres e-mail. Dziękuję z góry.
Reklama:
Reklama: