Reklama:

Problemy neurologiczne w awitaminozach

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Problemy neurologiczne w awitaminozach

ojoimages

Witamina D

Składniki żywieniowe istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego to głównie witaminy z grupy B.

Reklama:

Ich niedobór od dawna uznawany jest za możliwą przyczynę pojawienia się objawów uszkodzenia zarówno obwodowego jak i ośrodkowego układu nerwowego.

Niedobór witaminy B1

Dobowe zapotrzebowanie na witaminę B1 wynosi około 1,5-3 mg. W przypadku jej niedoboru, szczególnie długotrwałego pojawiają się patologie układu nerwowego nazwane Zespołem Wernickego – Korsakowa i chorobą beri-beri.

Objawy niedoboru witaminy B1 mogą pojawić się w zespołach złego wchłaniania, zwężeniu odźwiernika, po gastroektomii, we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobie alkoholowej i zmniejszonej suplementacji witaminy B1 głównie w zespołach depresyjnych i zaburzeniach odżywiania.

Objawy obejmują obwodowy układ nerwowy. Należą do nich parastezje, tkliwość, uporczywe kurcze kończyn dolnych i zaburzenia czucia. Wraz z postępem choroby osłabiona zostaje siłą mięśniowa.

Rozpoznanie kliniczne może być oparte na oznaczeniu stężenia witaminy B1 w surowicy lub ilości wydalanej witaminy z moczem.

Zespół Wernickego-Korsakowa

Objawy neurologiczne charakterystyczne dla tego zespołu pojawiają się gwałtownie. Przyczyny niedoboru witaminy to przede wszytskim choroba alkoholowa, niepowściągliwe wymioty, zabiegi dializacyjne, długotrwałe żywienie pozajelitowe oraz stany patologiczne układu pokarmowego powodujące zaburzeniach wchłaniania.

Symptomy tego zespołu dzieli się na neurologiczne i pscyhiatryczne.

Neurologiczne objawy zespołu Wernickego- Korskaowa to głównie zaburzenia ruchowe gałek ocznych nierówność źrenic i słaba reakcja na światło oraz zaburzenia chodu, natomiast do psychiatrycznej częście zaspołu należy zespół amnestyczny z zaburzeniami pamięci i orientacji co do własnej osoby.

Badania potwierdzające niedobór witaminy tak jak w chorobie beri-beri obejmują określenie stężenia witaminy w surowicy.

 

fot. ojoimages

 

Niedobór witaminy B12

Dobowe zapotrzebowanie na witaminę B12 wynosi około 5mg. Zawarta jest głównie w pokarmach mięsnych. Przyczyny jej niedoboru mogą być wielorakie, najczęściej wymienia się:

  • choroby żołądka, takie jak rak lub zapalenie błony śluzowej
  • choroby jelita cienkiego
  • zaburzenia wchłaniania
  • błędy żywieniowe, wegetarianizm -
  • pasożyty
  • działanie niektórych leków

Niedobór witaminy manifestuje się osłabieniem, drętwieniem stóp i dłoni. Z czasem dodatkowo pojawiają się zaburzenia czucia ruchu, ucisku dotyku, bólu i temperatury także osłabienie kończyn dolnych, zwieraczy i znacznym pogorszeniem wzroku.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Malformacja naczyniowa mózgu syna
Witam, Czy ktoś mógłby mi doradzic w kwestii 2 różnych opisów rezonansu? Pierwsze badanie wykonane zostało na zlecenie neurologa z powodu silnych bólów głowy u syna 8 lat z wymiotami. Aparat 1,5 ...
laserowe usuwanie żylaków
Zastanawiam się nad laserowym usuwaniem żylaków i chciałbym poznać opinie osób, które przeszły już przez tę procedurę. Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami? Interesują mnie skutki ubo...
Komputer
Czy jesteście w temacie komputera i jego szkodliwości na mózg interesuje mnie lewa półkula i niepełnosprawnośc w stopniu lekkim
gość
Mikro udar
Dzień dobry. Mężczyzna 48 lat kilka epizodów z powiedzeniem czegokolwiek, opadnięty delikatnie lewy kącik ust, raz krótki epizod z drętwieniem ciała. Po wizycie u neurologa dostał skierowanie na tk g...
Jakie produkty spożywcze warto wybierać, aby zmniejszyć ryzyko chorób nowotworowych?
Cześć! Zastanawiam się, [url=https://maad.info.pl/jakie-produkty-spozywcze-warto-wybierac-aby-zmniejszyc-ryzyko-chorob-nowotworowych/]jakie produkty spożywcze mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób ...
KONKURS! Jesienna chandra: jak sobie z nią radzić? Odpowiedz na pytanie i wygraj zestaw kosmetyków! 🍁🎉
Cześć Wszystkim! Mamy przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nasz nowy serwis: Medforum.pl! 🚀 Na tej platformie znajdziesz najbardziej aktualne informacje, artykuły i porady z zakresu farmacji, ...
Reklama:
Reklama: