Reklama:

Prawidłowa dieta i zażywanie leków osoby chorej na chorobę Alzheimera

Prawidłowa dieta i zażywanie leków osoby chorej na chorobę Alzheimera

panthermedia

Sałatka warzywna

Szczególną rolę w przypadku osób dotkniętych chorobą Alzheimera odgrywa prawidłowe odżywianie i regularne zażywanie leków.

Reklama:

W początkowej fazie choroby pacjent jest w stanie sam, bądź pod okiem opiekuna przygotowywać posiłki. Końcowa część fazy drugiej oraz faza trzecia to ten okres choroby, w którym osoba chora na Alzheimera nie jest w stanie sama a nawet z pomocą innych przygotować posiłków. Bardzo często także o nich nie pamięta.

Posiłki muszą być podawane regularnie, zazwyczaj o tej samej porze, muszą być pełnowartościowe, zawierać dużą ilość witamin oraz mikroelementów i urozmaicone. Posiłki powinny być w każdym dniu inne. Ważne by opiekun sam kontrolował godziny podawania jedzenia. Zdarzają się bowiem sytuacje, iż osoba chora zaraz po spożyciu posiłku chce kolejny, bądź nie chce jeść, gdyż twierdzi, iż przed chwilą konsumowała - co nie jest prawdą.

Bardzo ważną rolę odgrywa także spożywanie przez chorego dużej ilości płynów. Powinny być one podawane w wygodnych, łatwych do umycia, lekkich kubkach z dziubkiem. Posiłki dostosowuje się do stanu zdrowia chorego oraz wszelkich innych chorób towarzyszących chorobie Alzheimera. Nigdy nie należy odmawiać osobie chorej na Alzheimera jeśli chce pomagać w przygotowywaniu posiłków bądź próbuje zjadać je sama rękoma a nie sztućcami.

fot. ojoimages

W tym czasie można przypominać choremu nazwy poszczególnych produktów spożywczych oraz używanych narzędzi. Wraz z postępem choroby pacjent będzie odstępował od korzystania podczas jedzenie ze szklanek, talerzyków oraz sztućców, zacznie jeść rękoma bądź będzie używał plastikowych kubków, talerzyków i sztućców. Warto także zakupić podkłady pod talerze, które uniemożliwią jego ślizganie się oraz są łatwe do wytarcia w przypadku rozlania czegoś czy nachlapania. Pokarmy należy spożywać zawsze z chorym o tej samej porze dnia. W trakcie spożywania pokarmów chory na Alzheimera nie powinien być rozpraszany (np. przez grający telewizor, radio czy rozmowy innych osób).

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroba Alzheimera

dobry fizjoterapeuta kraków
Cześć, jestem po operacji kręgosłupa. Chodzę na zabiegi z NFZ, zdaję sobie sprawę, że to za mało. Czy ktoś poleci [url=https://osteohelp.pl/fizjoterapia/] dobrego fizjoterapeutę w Krakowie[/url]?
gość
Szukam pomocy
Witam, szukam pomocy delecta acteled delecta
gość
Ból kończyny lewej podczas dłuższego chodzenia
Cześć, Chciałbym zapytać na forum czy ktoś z Was zetknął się z podobnym przypadkiem lub sam miał takie objawy jak ja. Mam 36 lat, a problem zaobserwowałem 3 m-ce temu. Zauważyłem, że podczas dłużs...
aparat eeg
Cześć! Jestem ciekawy tematu [url=https://polems.pl/index.html]aparat eeg[/url] (Elektroencefalografu) i chciałbym dowiedzieć się więcej na temat jego zastosowań. Wiem, że EEG jest używane do pomiar...
Bardzo silny ból głowy - proszę o pomoc
Witam.  Opiszę z czym się zmagam, proszę o jakąś radę, co może pomóc w tych dolegliwościach.  Od 12 lat zmagań się silnymi napięciowymi bólami głowy (obecnie mam 30 lat), a w ostatnim czasie bóle z...
Odkryj moc rehabilitacji neurologicznej: Odzyskaj niezależność i jakość życia!
Czy jesteś gotowy na uwolnienie niesamowitego potencjału rehabilitacji neurologicznej? Ta przełomowa terapia może całkowicie odmienić Twoje życie, pozwalając Ci odzyskać niezależność i jakość życia. ...
Reklama:
Reklama: