Reklama:

Czym jest śpiączka? cz.1

Klaudia Tomala Źródło: Bilikiewicz A., Psychiatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011 Stradowski J., Zmartwychwstanie umysłu [w:] Focus, nr 4, kwiecień 2013

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Czym jest śpiączka? cz.1

PantherMedia

Choroba

Śpiączka jest ilościowym zaburzeniem świadomości polegającym na wyłączeniu przytomności a jej głębokość oceniana jest na podstawie stopnia zniesienia odruchów oraz innych reakcji ruchowym i autonomicznych.

Reklama:

Wyłączanie świadomości zachodzi na kilku etapach, przy czym śpiączka jest tym ostatnim.

Etapy wyłączania świadomości

  • senność,
  • stan przedśpiączkowy (sopor),
  • śpiączka (coma).

Czynniki prowadzące do śpiączki

  • urazy,
  • choroby naczyniowe,
  • zatrucia,
  • niedotlenienie,
  • zatrucia,
  • choroby zakaźne,
  • nowotwory.

Najlepsze rokowania mają dzieci, ponieważ ich mózgi najszybciej odzyskują sprawność. Dużą szansę na wybudzenie ze śpiączki mają osoby, u których wyłączenie świadomości jest efektem przeżytego urazu mechanicznego.

Najgorsze rokowania mają natomiast pacjenci, u których doszło do niedotlenienia mózgu, co wiąże się z uszkodzeniem bardzo szerokiego obszaru tkanki, czasami nawet zmiany patologiczne mogą dotyczyć całego mózgu, a ich skutki są często nieodwracalne.

Czas, jaki pacjent przebywa w śpiączce nie przekracza z reguły 5 tygodni. Po tym okresie sytuacja chorego ulega wyklarowaniu - albo się wybudza i wraca do zdrowia albo przechodzi w stan wegetatywny lub stan minimalnej świadomości. Czasami też pacjent wchodzi w tzw. syndrom zamknięcia czyli stan pełnej świadomości jednakże bez możliwości mówienia i poruszania się.

, Stan wegetatywny, Syndrom zamknięcia, śpiączka

fot. panthermedia

Niestety istnieje też czarny scenariusz - obrażenia mózgu mogą być na tyle rozległe, że pacjent umiera.

Czym zatem jest świadomość i dlaczego jest tak ważna?

Mimo, że temat świadomości jest ciągle poruszany przez wielu naukowców, nie powstała jeszcze jedna, uniwersalna definicja. Ogólnie można przyjąć, że na świadomość składają się dwa główne procesy: czuwanie i postrzeganie.

W zależności od tego który z nich i w jakim stopniu jest zaburzony można wyróżnić kilka odmiennych zaburzeń świadomości:

  • śpiączka - brak czuwania i postrzegania,
  • stan wegetatywny - występuje czuwanie ale brak postrzegania,
  • stan świadomości minimalnej - co jakiś czas pojawia się postrzeganie,
  • syndrom zamknięcia - pełna świadomość (czuwanie i postrzeganie obecne).

Okazuje się, że osoby będące w stanie trwałej wegetacji mogą przez wiele lat być świadome tego co dzieje się wokół nich, dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak się zachowywać przy takiej osobie, co mówić a czego nie mówić.

Znakomity lekarz Keith Andrews powiedział kiedyś zdanie: "Wyobraźmy sobie jak musi czuć się człowiek, który przez pięć, dziesięć, a nawet trzydzieści lat ma świadomość, co dzieje się wokół niego i nie jest w stanie niczego przekazać otoczeniu".

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: