Reklama:

Choroby autoimmunologiczne układu nerwowego

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Choroby autoimmunologiczne układu nerwowego

ojoimages

Czaszka

Choroba autoimmunologiczna to stan w którym układ odpornościowy wytwarza przeciwciała przeciw własnym tkankom, wywołując reakcję zapalną.

Reklama:

Spis treści:

  1. Objawy choroby
  2. Miastenia gravis
  3. Zespół Guillain-Barre
  4. Stwardnienie rozsiane

Objawy choroby

Występuje praktycznie ze strony wszystkich układów i narządów, a przebieg ma charakter przewlekły. Do rozwoju choroby autoimmunologicznej dochodzi wskutek złożonej kombinacji czynników genetycznych, hormonalnych, immunologicznych i środowiskowych.

Wśród chorób autoimmunoligicznych układu nerwowego wymienić należy:

Miastenia gravis

Miastenia gravis to przewlekłe, nabyte schorzenie układu nerwowego o charakterze autoimmunologicznym. Występuje w częstości 15/100 000 mieszkańców, szacuje się, że w Polsce choruje na nią około 5000 osób. Istotą miastenii jest obecność przeciwciał przeciwko receptorom dla acetylocholiny. Przeciwciała te zmniejszają liczbę aktywnych receptorów utrudniając przewodzenie w płytce nerwowo-mięśniowej.

 

Choroby autoimmunologiczne, Stwardnienie rozsiane, Zepół guillain-barre

Choroby autoimmunologiczne układu nerwowego, fot. panthermedia

Obraz kliniczny obejmuje nadmierną męczliwość mięśni i ich osłabienie, w miarę wykonywania aktywności ruchowej. Pierwsze symptomy choroby to opadanie powiek i podwójne widzenie, często zajęte zostają także mięśnie twarzy, powodując zaburzenie mimiki, mowy, połykania i żucia oraz opadanie żuchwy. W zależności od postaci klinicznej, osłabione mogą zostać jedynie mięśnie gałkoruchowe i dźwigacz powieki lub wszystkie mięśnie w znacznym stopniu.

Zespół Guillain- Barre

Zespół Guillain-Barre, czyli ostra zapalna neuropatia demielinizacyjna to jedna z najczęściej obserwowanych neuropatii nabytych, zapadalność wynosi 1-5 przypadków na 100 000 osób w ciągu roku.

Wyróżnia się dwie postacie tego schorzenia – demielinizacyjną, w której obecne są przeciwciała przeciwko mielinie oraz aksonalną, z przeciwciałami skierowanymi przeciwko błonie komórkowej aksonu. Oba typy prowadzą do uszkodzenia nerwu.

W początkowej fazie choroby objawy dotyczą kończyn dolnych, są to zwykle parastezje, bóle i niedowłady, następnie problemy obejmują kończyny górne. Zdarza się także zajęcie nerwów czaszkowych oraz przeponowych i międzyżebrowych, prowadząc do niewydolności oddechowej. Dodatkowo występują zaburzenia autonomiczne, czyli problemy z rytmem serca i wahania ciśnienia krwi.

Zespół Guillaina-Barre występuje w każdym wieku, ale znacznie rzadziej diagnozowana jest u dzieci. Istnieje wiele czynników, które mogą ją wyzwolić, przede wszystkim zalicza się do nich infekcje, zabiegi chirurgiczne i szczepienia przeciwko ospie, wściekliźnie i grypie. Zdarza się że zespół towarzyszy nowotworom, boreliozie, sarkoidozie oraz zakażeniu wirusem HIV.

 

Choroby autoimmunologiczne, Stwardnienie rozsiane, Zepół guillain-barre

Choroby autoimmunologiczne układu nerwowego, fot. panthermedia

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród ludzi młodych. Choroba ujawnia się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, ze szczytem zachorowania około 30 roku życia. Zmiany patologiczne w schorzeniu dotyczą uszkodzenia i rozpadu osłonki mielinowej, co jest bezpośrednią przyczyną zaburzeń przewodzenia.

  • Udział mechanizmów autoimmunologicznych w patogenezie stwardnienia obejmuje: wytworzenia okołonaczyniowych nacieków zapalnych składających się z limfocytów T i B, komórek plazmatycznych i makrofagów.
  • Obecność w ognisku zapalnym immunoglobulin, cytokin i elementów składowych dopłeniacza.

Mielina i oligodendrocyty niszczone są przez cytokiny i proteinazy, największy udział w procesie niszczenia mieliny mają makrofagi, które pochłaniają mielinę na drodze fagocytozy. Objawy kliniczne SM są różnorodne, najczęściej jako pierwsze pojawiają się zaburzenia czucia kończyn, zaburzenia równowagi i chodu, problemy ze wzrokiem i osłabienie siły mięśniowej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

gość
Forum: Padaczka
Czy to padaczka nocna? (ADNFLE)
Witam, Od małego mam napady nocne w postaci lunatykowania, krzyków, zrywania się z łóżka - neurolog kazał obserwować, że wyrosnę, że minie. Czas leciał, wszedłem w wiek młodzieńczy i ustało. Późnie...
gość
Udar niedokrwienny - praca licencjacka
Witam, jestem studentką ostatniego roku pielęgniarstwa. Piszę pracę licencjacką o udarze niedokrwiennym mózgu. Jednym z rozdziałów jest przedstawienie historii choroby pacjenta (oczywiście anonimowo,...
Od 2 lat ból kręgosłupa ze zwièkszoną intensywnością
BWK 9 Kanał naczyniowy . Głęboki reaktywny obrzęk zwyrodnieniowy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, szczególnie znacząca aktywowana artroza stawu międzykręgowego z pseudoretrolisthezą lwk 4. wieloczynni...
Ośrodek neurorehabilitacji z pegiem i tracho Lublin
Cześć.Syn jest po bardzo ciężkim urazie czaszkowo mózgowym ,po stabilizacji miednicy.Wybudzony od tygodnia z niewielką komunikacją typu wodzenie oczami I ściskanie prawą ręką.Szukamy ośrodka w okolic...
Mama
Moja mama ma zdiagnozowaną chorobę otepienną z ciałami lewiego oraz PSP. Od ok roku drżą jej ręce i sporadycznie, ale bez powodu się przewracała . Neurolodzy mówili, że mama dużo leki zażywa więc je...
Zaniki korowe
Witam mam 46 lat i ostatnio neurolog wysłała mnie na badania z powodu bólów głowy które męczą mnie od ponad 20 lat i wyszło coś takiego z badania:/ kazała powtórzyć za rok ale chciałem zapytać czy kt...
Reklama:
Reklama: