Reklama:

Miastenia - przewlekła choroba autoimmunologiczna

Miastenia - przewlekła choroba autoimmunologiczna

PantherMedia

Badanie wzroku

Miastenia (Myastenia gravis), nazywana jest także chorobą Erba-Goldflama. Dotyka ona układu nerwowo-mięśniowego, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia mięśni szkieletowych o zróżnicowanym stopniu natężenia.

Reklama:

Spis treści:

  1. Przyczyny i objawy miastenii
  2. Objawy miastenii
  3. Diagnozowanie i leczenie miastenii

W chorobie tej układ odpornościowy (immunologiczny) atakuje własne, zdrowe receptory acetylocholiny, które na skutek tego ataku działają znacznie gorzej bądź wcale. W związku z powyższym pomimo przesyłanych do nich impulsów, mięśnie nie działają prawidłowo. Miastenia pojawia się najczęściej u kobiet koło 40. roku życia u mężczyzn około 60. roku życia.

Początkowe etapy choroby nie wyglądają groźnie z czasem jednak dochodzi do rozwinięcia się objawów, które utrudniają normalne funkcjonowanie.

Przyczyny i objawy miastenii

Mistenia gravis zaliczana jest do przewlekłych chorób o podłożu autoimmunologicznym, w której przeciwciała atakują zdrowe receptory acetylocholiny. Konsekwencją tego jest ich spowolnione działanie bądź jego brak co powoduje, iż pomimo przesyłanych do nich impulsów, mięśnie nie działają prawidłowo.

W prawidłowych warunkach receptory dla acetylocholiny są pobudzane co prowadzi do aktywności mięśni. Z prowadzonych badań wynika, iż choroba ta ma swój początek w grasicy (osoby dotknięte miastenią mają silnie rozrośnięty ten narząd a także występują na nim zmiany w postaci guzów).

Objawy miastenii

Miastenia jest chorobą, którą w początkowym okresie charakteryzują m.in. opadanie powieki (powiek), problem z widzeniem, z ostrością widzenia czy podwójne widzenie. Z czasem objawy te nasilają się i towarzyszą im inne objawy takie jak: opadanie głowy, problem z artykulacją (osłabienie), opadanie żuchwy, silna męczliwość mięśni (podczas wykonywania bardzo krótkich czynności chodzenia), zaburzenia oddychania. Pacjent z czasem ma problemy z pokonaniem bardzo krótkiej odległości na własnych nogach czy przeniesieniem przedmiotu w rękach. 

Wraz z osłabieniem mięśni dochodzi do pojawienia się dodatkowych objawów takich jak m.in.: pocenie się, lękliwość, niepokój, nudności, wymioty, przyspieszona akcja serca, pocenie się czy ślinotok.
Podobne objawy do miastenii mogą wystąpić w przypadku chorób nowotworowych czy tkanki łącznej.

Diagnozowanie i leczenie miastenii

Miastenia jest chorobą, której diagnoza nie jest prosta. Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu przez lekarza-neurologa, obserwacja objawów towarzyszących pacjentowi (opadanie powiek, silna męczliwość i inne) oraz wykonanie badań (badanie krwi, tomografia komputerowa, elektromiografia).

Leczenie miastenii związane jest z podawaniem leków rozkładających acetylocholinę na cholinę. W przypadku większości pacjentów konieczny jest także zabieg chirurgicznego usunięcia grasicy.
 
 

Bardzo bym prosiła o poradę.
Mama ma 60 lat choruje od roku, ręce opadają od poniedziałku zaczęła rehabilitację domową. Mam dziecko 10 letnie on na to wszystko patrzy jak mama robi się nie znośna nawet tramal nie pomaga na ból n...
Proszę o pomoc i poradę
Matkę chorą na stwardnienie zaniku mięśni bocznych, z dnia na dzień jest coraz gorzej nawet tabletki przeciwbólowe nie działają mama robi się nerwowa wulgarna itp . Nie wiem co mam już robić.
Straszna obawa przed zabiegiem wszczepienia zastawki
Hej, piszę tu bo bardzo się boję operacji mam 42 lata i przed sobą operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Czytam tu o powikłaniach o nie właściwym ułożeniu Drenu w Jamie Otrzewnej. Czy ktoś ma p...
DM1
Cześć choruje na dystrofie miotoniczna typu 1 od 10 lat czy ktoś jest w podobnej sytuacji? Proszę o kontakt na maila weronikakolodziejczak33@gmail.com
niewydolność żylne?
Witam proszę o wskazówki bo nie wiem co robić od 4 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, odstawiłam od około 3 miesięcy i po odstawieniu mam ciągle objawy takie jak, kłucie w brzuchu, kołatanie serca,...
Caspr2
Przeciwciała Caspr2 w surowicy, objawy neurologiczne i psychiatryczne, jeden lekarz twierdzi ze autoimmunologiczne zapalenie mózgu, w szpitalu nie chcą wdrożyć leczenia ze wzgledu na „zbyt dobry” sta...
Reklama:
Reklama: