Reklama:

WHO mówi „stop” badaniom klinicznym hydroksychlorochiny

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

WHO mówi „stop” badaniom klinicznym hydroksychlorochiny

PantherMedia

Antybiotykoterapia

Od początku pandemii naukowcy we współpracy z lekarzami poszukiwali skutecznej metody leczenia choroby wywołanej przez SARS-CoV-2. Wiele wskazywało na to, że hydroksychlorochina, będąca składnikiem leków przeciwmalarycznych, okaże się skuteczna w walce z nowym patogenem. Niestety, był to zbyt wczesny optymizm.

Reklama:

Hydroksychlorochina to substancja czynna wchodząca w skład leków przeciwmalarycznych. Znana i stosowana na całym świecie od lat w leczeniu malarii dawała szanse na wykorzystanie jej również w przypadku leczenia COVID-19. O potencjalnej skuteczności hydroksychlorochiny, o której spekulował cały świat, mogą świadczyć również działania krajowego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który zatwierdził dodanie wskazań w zakresie leczenia infekcji koronawirusowych w polskim leku zawierającym w swoim składzie hydroksychlorochinę.

Na całym świecie zaczęto prowadzić badania kliniczne weryfikujące, jak i czy hydroksychlorochina zatrzymuje rozwój infekcji koronawirusowej. Specjalna grupa powołana przez WHO składająca się z przedstawicieli dziesięciu krajów analizowała spływające z całego świata wyniki. Po opublikowaniu w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet” wyników badań klinicznych prowadzonych na grupie pacjentów leczonych hydroksychlorochiną i chlorochiną, gdzie wskazano na wyższą śmiertelność pacjentów dostających lek, WHO podjęło decyzję o wstrzymaniu badań klinicznych nad hydroksychlorochiną na całym świecie.

Jak podkreślił szef WHO, względy bezpieczeństwa są najważniejsze, a potencjalne ryzyko śmiertelności po podaniu hydroksychlorochiny musi zostać zweryfikowane i ocenione przez powołany do tego celu zespół. Dopóki prace zespołu nie dobiegną końca, nie ma zgody na prowadzenie badań nad wykorzystaniem hydroksychlorochiny w leczeniu infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2. Czy hydroksychlorochina jest więc ślepą uliczką w leczeniu COVID-19? Nie wiadomo. Pewne jest jednak, że hydroksychlorochinę wymieniano – wspólnie z remdesivirem i chlorochiną – w schemacie proponowanego leczenia stworzonego przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Co dalej z hydroksychlorochiną? Wyniki badań prowadzonych przez WHO powinny pojawić się w przeciągu najbliższych kilku tygodni.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: