Reklama:

Ubóstwo w dzieciństwie może wpłynąć na zdrowie mózgu

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Ubóstwo w dzieciństwie może wpłynąć na zdrowie mózgu

Shutterstock

Samotne dziecko, bieda

Naukowcy z czeskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego (Národního ústavu duševního zdraví  NUDZ) wskazali, że ubóstwo ma duży wpływ na zdrowie człowieka. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Neurology” wydanym przez Amerykańską Akademię Neurologii (The American Academy of Neurology).

Reklama:

Jak wynika z badania, ubóstwo w dzieciństwie może wpływać na zdrowie mózgu w starszym wieku. W badaniu przeprowadzonym przez NUDZ wzięło udział 20 224 wolontariuszy z 16 krajów europejskich. W grupie badanych znalazły się osoby o różnym statusie społeczno-ekonomicznym.

W przypadku osób dorastających w biedzie wykazano gorsze wyniki w testach umiejętności kognitywnych, takich jak myślenie, uczenie się, zapamiętywanie i rozwiązywanie problemów w starszym wieku. Gdy ciało się starzeje, mózg się starzeje razem z nim. Jednak zdrowie mózgu w starszym wieku jest u każdego inne – powiedziała autorka badania, Pavla Čermáková z NUDZ.

Średnia wieku uczestników badania wyniosła 71 lat. Badania te powtórzono raz jeszcze po około 5 latach. Naukowcy odkryli, że u osób, które borykały się z ubóstwem w dzieciństwie, oprócz słabych wyników testów umiejętności kognitywnych, wystąpiły również różnice w wielu innych aspektach. Na przykład mieli oni niższy poziom wykształcenia, częściej wystąpiły u nich objawy depresji, byli mniej aktywni fizycznie, otyli i mniej zamożni.

Jednak w analizie statystycznej naukowcy wykazali, że związek między ubóstwem dzieci a niższym poziomem zdolności poznawczych w starszym wieku został tylko częściowo wyjaśniony przez czynniki społeczne i zdrowotne. Co zaskakujące, stwierdzono, że ubóstwo dzieci nie miało wpływu na tempo, w jakim funkcja poznawcza uległa pogorszeniu w ciągu 5 badanych lat.

Jeśli chodzi o liczbę uczestników, nasze badanie jest najbardziej obszerne na ten temat. Pokazuje, że środowisko, w którym dorastamy, pasywnie odbija się na poziom naszych zdolności poznawczych w starszym wieku. Tylko częściowo można to powiązać z innymi czynnikami, takimi jak edukacja, depresja czy styl życia. Jednak środowisko społeczno-ekonomiczne w dzieciństwie nie wpływa już na to, w jaki sposób mózg aktywnie chroni przed spadającymi zdolnościami w starszym wieku – powiedziała Čermáková.

Wierzymy, że przy opracowywaniu strategii ochrony zdrowia mózgu na starość należy zwrócić uwagę na okres dzieciństwa, w którym rozwija się mózg. Dzieciom, które borykają się z jakąś formą niekorzystnej sytuacji społecznej lub ekonomicznej, należy zaoferować skuteczną pomoc – dodała.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: