Reklama:

Tętniaki wewnątrzczaszkowe – czym są i jak się objawiają?

04-04-2019,
Szymon Hoppe

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Tętniaki wewnątrzczaszkowe – czym są i jak się objawiają?

Pantherstock

Mózg

Ogólna charakterystyka tętniaków wewnątrzczaszkowych, ich występowania oraz objawów, które powodują.

Reklama:

Tętniaki naczyń mózgowych

Tętniaki naczyń mózgowych (tętniaki wewnątrzczaszkowe) to nieprawidłowe poszerzenia światła tętnic mózgu. Najczęstszym rodzajem tętniaków naczyń mózgowych są tzw. tętniaki workowate. Są one utworzone przez wszystkie warstwy ściany tętnicy, z której powstają – są jej poszerzeniem. Wyglądem przypominają one balonik (lub worek, nawiązując do nazwy), który powstaje na bocznej ścianie tętnicy (najczęściej w miejscu jej rozwidlenia). Początkowo są niewielkim wybrzuszeniem, poszerzeniem tętnicy, które rośnie w miarę upływu czasu.

Tętniaki wewnątrzczaszkowe podzielić można ze względu na umiejscowienie:
• występujące w obrębie tętnic położonych w środkowej i przedniej części mózgu (tętniaki krążenia przedniego),
• występujące w obrębie tętnic położonych w tylnej części mózgu i móżdżku (tętniaki krążenia tylnego).

Występowanie

Tętniaki krążenia przedniego występują znacznie częściej. Wśród nich najczęstsza lokalizacja to okolice tętnicy łączącej przedniej. Częste są także tętniaki końcowego odcinka tętnicy szyjnej wewnętrznej i jej połączenia z tętnicą łączącą tylną, a także miejsca rozwidlenia tętnicy środkowej mózgu. Tętniaki w tej okolicy wiążą się z nieco niższym ryzykiem pęknięcia i krwotoku niż te występujące w krążeniu tylnym.
Tętniaki krążenia tylnego najczęściej lokalizują się na tętnicy podstawnej, a także tętnicy górnej móżdżku oraz tętnicy dolnej tylnej móżdżku. Wiążą się one z nieco większym ryzykiem krwotoku.

Objawy

Tętniaki najczęściej nie powodują żadnych objawów. Same w sobie nie są drażniące dla mózgu. Jeżeli powodują ucisk na leżące niepodal nich struktury, wywołują objawy wynikające z uszkodzenia tych struktur, np. poszerzenie źrenicy, zaburzenia pola widzenia. Są to jednak objawy niespecyficzne i wymagają dokładniejszej diagnostyki. Dlatego też tętniaki, o ile nie dojdzie do pęknięcia i krwawienia, nie są wykrywane lub wykrywane są przy okazji badań obrazowych głowy wykonywanych z innego powodu.

Jeżeli dojdzie do pęknięcia tętniaka, najczęściej występuje bardzo silny, nagły ból głowy, opisywany przez pacjentów jako „najgorszy w życiu”. Często towarzyszą temu wymioty, zaburzenia widzenia, świadomości, utrata przytomności. Wówczas najważniejszy jest szybki transport do szpitala i opieka neurochirurgiczna.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: