Reklama:

Synestezja: u kogo występuje najczęściej? Sprawdź!

14-03-2023,
Weronika Janiak

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Synestezja: u kogo występuje najczęściej? Sprawdź!

Shutterstock

Chłopiec z autyzmem

Synestezja to specyficzny stan przetwarzania zmysłowego, w którym niektóre typy bodźców, takie jak smaki, zapachy, dźwięki, litery mają automatycznie przyporządkowane dodatkowe cechy, np. kolor, tekstura czy kształt. W opisywanych niżej badaniach sprawdzano, czy występuje ona częściej u osób w spektrum autyzmu.

Reklama:

Synestezja występuje częściej u osób w spektrum autyzmu niż w populacji ogólnej. Do takich wniosków doszły niezależnie dwie grupy badaczy z Wielkiej Brytanii oraz Niemiec, które opublikowały wyniki swoich badań już w 2013 roku na łamach dwóch różnych czasopism naukowych.

Pierwsze z badań zostało przeprowadzone przez zespół na Uniwersytecie Cambridge pod kierunkiem profesora Simona Barona Cohena i dotyczyło występowania synestezji u osób w spektrum autyzmu i w grupie kontrolnej. Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „Molecular Autism” w listopadzie 2013 roku. Do badania zaproszono 164 dorosłe osoby w spektrum autyzmu oraz 97 osób z grupy kontrolnej. Wszyscy dostali do wypełnienia kwestionariusz dotyczący synestezji, test AQ (Autism Spectrum Quotient) oraz Test of Genuineness-Revised (ToG-R).

Po analizie wyników okazało się, że na 164 osoby w spektrum autyzmu aż 31 miało jeden z rodzajów synestezji. To blisko 3 razy częściej niż w grupie kontrolnej. Dodatkowo okazało się, że test ToG-R nie jest przystosowany do oceny synestezji u osób w spektrum autyzmu.

Inne badanie, przeprowadzone przez grupę badaczy z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii pod kierunkiem Janiny Neufeld z Uniwersity of Reading, dotyczyło występowania szczególnego typu synestezji grafem-kolor (GCS) u osób ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera (obecnie wchodzącym w skład spektrum autyzmu). Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „Frontiers in Human Neuroscience” w grudniu 2013 roku. Do badania zaproszono osoby z zespołem Aspergera zdiagnozowane pomiędzy lutym 2008 roku a czerwcem 2011 roku w hanowerskiej klinice. Aby uniknąć przekłamania, nie pytano badanych o doświadczanie synestezji na etapie kwalifikacji. Ostatecznie w badaniu wzięło udział 21 osób, z czego 6 osób potwierdziło występowanie synestezji typu grafem-kolor (GCS).

Od tego czasu związek synestezji oraz spektrum autyzmu podlega dalszym badaniom. Synestezję oraz spektrum autyzmu łączy m.in. zwiększona wrażliwość na bodźce zmysłowe oraz zmiany w budowie mózgu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

gość
Niezborność ruchowa
Bynajmniej tak się czuje. Afazja z tego co czytam.Jak sobie pomóc
Benzodiazepiny syndromy odstawieniowe
Witam - mam 43 lata -mając 19 lat został przepisany mi clonazepam -miałem padaczkę ,panikę i zaburzenia osobowości po odstawieniu ciężkich narkotykow - do 36 roku życia brałem te leki i przerwałem ic...
gość
Brak kontaktu
Nie rozumiem jak można tak postępować Podawać nr i żadnego odzewu Dzwonią ludzie chorzy potrzebujący pomocy nie dla zabawy Odechciało mi się kontaktu Przeraża mnie, jak ma później po operacji wygląda...
gość
Zawał rdzenia kręgowego
Witam Moją chorobę zdiagnozowano 09-08-2023 jest to szok stracić czucie z dnia na dzień okazało się że to zawał rdzenia kręgowego.Stwierdzono że to od przebytej Boleriozy, ciągle rehabilitacja le...
gość
HAS
Witam 12.09.2024 w czasie jazdy samochodem do pracy dostałem krwotoku podpajęczynówkowego !Miałem dużo szczęścia że nie jechałem sam tylko z kolegami z pracy dzięki ich szybkiej reakcji otrzymałem s...
gość
Samoistne krwawienie do układu komorowego
Dzień dobry Syn przeszedł samoistne krwawienie do układu komorowego...moje pytanie brzmi czy to to samo co udar krwotoczny?
Reklama:
Reklama: